MAKALELER

Nergis Çorakçı

2009.11.17 00:00
| | |
5621

Nergis Çorakçı'yı bir ara televizyon dizisi "Çemberimde Gül Oya"da seyretmiş, daha önce de "Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni" adlı sinema filminden tanıyordum...


 

    Televizyon, film ve tiyatro sanatçımız: NERGİS ÇORAKÇI...
 
    Nergis Çorakçı'yı bir ara televizyon dizisi "Çemberimde Gül Oya"da seyretmiş, daha önce de "Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni" adlı sinema filminden tanıyordum. Bir de 2005'in Kasım'ında Mazlum Kiper yönetiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın çıktığı başarılı Almanya turnesi sırasında, Berliner Ensemble'de sergiledikleri "Danton'un Ölümü"nde seyrettim.
 
    Tüm bunların dışında, kendisiyle bir süre Esen Yel'e ait www.alkimsanat (uzun zamandır kapalı) adlı internet sitesini paylaştım. Esen Yel ise onun ortaokuldaki Türkçe öğretmenidir. Sitedeki yazısında

"Gerçek bir aydının öğrencisi olma lüksünü yaşıyorum. Ne mutlu bana ve öğrencisi olan herkese..."
diye yazmış Esen Yel için.

 


 
    Ve son olarak ta gişe rekorları kıran "Babam Ve Oğlum" adlı sinema filmi.
 
    Yönetmen Çağan Irmak, bu başarılı filmde, üç kuşaktan üç erkeği, büyükbaba, baba ve oğulu bir araya getirmiş. Eşi aniden doğum yapan ve onu hastaneye yetiştiremeyen bir kocanın dramı. Kadın parkta doğum yapıyor ve ölüyor. Tam 12 Eylül 1980 askeri darbesinin olduğu gece... Sadık oğlunu tek başına yetiştiriyor. Yıllar sonra oğlu ile Ege'deki köyüne dönüyor. Çizgi roman hastası Deniz, orada da çeşitli hayallerle büyürken, Sadık yıllardır dargın olduğu kendi babasıyla barışmayı ve aile yuvasına yeniden yerleşmeyi deniyor.

 


 
    Nergis Çorakçı, bu başarılı filmde, Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Şerif Sezer... gibi değerli sanatçılarla beraber oynuyor.
 
    "Danton'un Ölümü"nde Marion rolüyle başarılı bir oyun sergileyen Nergis Çorakçı ile söyleşimize ortak dostumuz Esen Yel'i anarak başladık.
 


      Beni yönlendiren...
 
    Sohbetimize ortak dostumuz Esen Yel'in kulaklarını çınlatarak başlayalım. Ben, Esen Yel sayesinde sanatla buluştum. Ortaokulda Türkçe öğretmenimdi; bana edebiyatı sevdiren ve beni yönlendiren Esen Yel'dir. Kendisi, aydın örnek bir öğretmendir.

 


 
     İlk tiyatro çalışmalarım...
 
    Tiyatro çalışmalarım lise yıllarında amatörce başladı. İlk profesyonel sahneye çıkışım "Köprüden Görünüş" oyunuyla oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu İstanbul'a turneye gelmişti. Ben ise hazırlık sınıfında idim. Bozkurt Kuruç, Yıldız Kenter'den bir öğrenci istemiş. Mehmet Ali Erbil, Alev Sezer gibi değerli oyuncularla oynamıştım.
 
     92 yıllık bir kurumdayım...
 
    İstanbul Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden 1981 yılında mezun oldum. 92 yıllık bir kurum olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda çalışıyorum. Yıldız Kenter ve Çetin İpekkaya'nın öğrencisiydim. Mezun olduktan sonra Şehir Tiyatroları'nda çalışmaya başladım Gencay Gürün dönemi İstanbul Şehir Tiyatroları'nın en parlak dönemidir. Daha sonra ise durgunluk yaşadık.

 


 
     Durgunluktan sonra Mazlum Kiper'le tekrar canlılık...
 
    Ancak, tekrar Mazlum Kiper'le birlikte İstanbul Şehir Tiyatroları tekrar canlandı. Bu canlanmanın ve verimli çalışmanın sonucu da gördüğünüz gibi yurtdışı turnelerine çıktık. Berlin, bu turne duraklarından bir tanesi. Almanya'nın birkaç şehrine yaptığımız turnelerde çok büyük ilgi ile karşılandık. Oyunumuzu Türkçe, altyazı Almanca olarak sergilememize rağmen Alman seyircilerimiz de yoğun idi. Bu bize süpriz oldu ve çok sevindirdi. Gerek kendi vatandaşlarımızla gerekse Alman seyircilerle buluşma yaşadık. Bu tüm ekibimizi çok heyacanlandırdı ve duygulandırdı.

 


 
     TV dizileri...
 
    Televizyon dizileri sabun köpüğü gibi; sinema filmleri kadar kalıcı olmuyorlar. Örneğin "Çemberimde Gül Oya"nın yedi bölümünde oynadım. Kapalıçarşı dizisi 2009, Menekşe ile Halil, İki Yabancı 2007.
 
    Mazlum Kiper'le gelen ilk ödülüm...
 
    Mazlum Kiper yıllar sonra Türkiye'ye döndüğünde ilk rejisi Dario Fo'dan "Açık Evlilik" olmuştu. Ben de bu oyunda oynamış ve bu oyundaki rolüm bana "Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazandırmıştı.
 
     Tiyatro çalışmalarım...
 
Danton'nun Ölümü-İst.Bld.Şehir Tiyat., Ağzı Çiçekli Adam-İst.B.Ş.T, Kral Ölü(şü)yor-İs.B.Ş.T, Herkes Aynı Bahçede-İst.B.Ş.T, Merhaba Hoşça Kal-Tiyatro Siyah Beyaz, Batı Rıhtımı-İst.B.Ş.T, Misyon-İst.B.Ş.T, Sahibinin Sesi-İst.B.Ş.T, Açık Evlilik-İst.B.Ş.T, Çalıkuşu Müzikali- İst.B.Ş.T, Kadınlar da Savaşı Yitirdi-İst.B.Ş.T, Taziye-İst.B.Ş.T, Katerina Blumm'un Çiğnenen Onuru-İst.B.Ş.T, Bencil Dev- İst.B.Ş.T, Günden Geceye- İst.B.Ş.T, Dans Eden Eşek-İst.B.Ş.T, Bir Şehnaz Oyun- İst.B.Ş.T, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe-Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Aş Bunları Aş-Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Sihirli Fındık-Kenter Tiyatrosu, Babalar ve Oğullar-Kenter Tiyatrosu, Kafkas Tebeşir Dairesi-Dostlar Tiyatrosu, Pof'la Paf-İst. Devlet Tiyatrosu, Kurnaz Avukat-İst Devlet Tiyatrosu. Sinema çalışmaları...
 
    Babam ve Oğlum-Yön: Çağan Irmak, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni-Yön: Yavuz Turgul, Gölge Oyunu-Yön: Yavuz Turgul, Av Mevsimi-Yön: Yine Yavuz Turgul
 
     Televizyon...
 
Yıldızların Altında-Show TV, Aylaklar-TRT, Kahvaltıdan Önce-TRT, Perde Açılıyor-(Danışmanlık)-TRT, Yedikule Mihriban-Kanal 6, Şen Dullar-Star 1.
 
     Yönetmenlik...
 
Buzlar Çözülse de Çözülmese de-Beyoğlu Sağır ve Dilsizler Derneği.
 
     Yönetmen Yardımcılığı...
 
Kafkas Tepeşir Dairesi- Yön: Yücel Erten-Yön.Yard: Nergis Çorakçı, Günden Geceye-Yön: Hakan Altıner-Yön.Yard: Nergis Çorakçı, Katerina Blumm'un Çiğnenen Onuru-Yön: Yücel Erten-Yön.Yard: Nergis Çorakçı, Üç Kızkardeş-Yön:Leonid Hiefitz-Yön.Yard: Nergis Çorakçı, Vanya Dayı- Yön: Leonid Hiefitz-Yön.Yard: Nergis Çorakçı ve Bay Hiç Sonsuzluk Kitabevi-Yön: Başar Sabuncu-Yön.Yard: Nergis Çorakçı.
 
     Ödüllerim...
 
Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Açık Evlilik) 1995
Afife En İyi Yardımcı Kadın Oyuncusu Adayı 8Kral Ölüşüyor) 2003
Sadri Alışık En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (Danton’un Ölümü) 2006
 
     Eğitmenlik...
 
    Tiyatromun dışında çocuklarla mutlaka onları sanatla buluşturucu çalışmalar yapıyorum ki, bu Esen Yel öğretmenimden kalma bir alışkanlık olsa gerek...
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında iki yıl süre ile İstanbul'da bir ilkokulda drama dersleri.
2003 yılında da İstanbul Van Sanat Köprüsü Etkinlikleri çerçevesinde bir hafta boyunca Hakkari ve Van'da tiyatro atölye çalışmalarım oldu.
 
ADEM DURSUN
Ekim 2010
adem-dursun@versanet.de

Anahtar Kelimeler: nergiz çorakçı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir