MAKALELER

İç İçe - Tiyatro Artı

2007.10.22 00:00
| | |
3075

İç İçe adlı oyunu ile toplumsal çıkmaz yaşadığımız sorunlarımızı bir otobüsün içine doldurarak, seyircilerini İstanbul’un bilinmeyen bir mekanına doğru yolculuğa çıkarıyor...

Tiyatro Artı, İç İçe adlı oyunu ile toplumsal çıkmaz yaşadığımız sorunlarımızı bir otobüsün içine doldurarak, seyircilerini İstanbul’un bilinmeyen bir mekanına doğru yolculuğa çıkarıyor. Bu mekana yolculuk kolay değil. Ufuk Tan Altunkaya’nın konsept, kurgu ve tasarım mantığı, halkını bugüne dek hor görmüş bir devlete tiyatrodan başkaldırı sayılır. Bilinmezler içinde yolculuk yapan seyircilerin Türkiye gerçekleri ile yüzleşmeleri İç İçe’ nin ana temasını oluşturuyor.

 
   Tiyatro Artı, 28 şubatların içinde yetişerek bugünlere gelen genç bir ekiple çok cesur bir oyun ortaya koyuyor. Sahnesi olmayan, İstanbul’un çok uzağında bulunmayan bir semtteki izbe bir hangar’da yaşayan bir grup insanın öyküsünü izliyoruz. Bu öykünün içinde; madde bağımlıları, Kürt coğrafyasından yaşam kesiti, türbanı yüzünden okuyamayan insanlar, eş cinsel olduğu için toplumca dışlanan bireyler, çingene olduğu için sınıfsal yapısı olmayan kişiler, tecavüz mağdurları ve toplumsal dışlanmışlık yaşayan herkes bir arada bulunmakta. Ve özgürlüklerini kendi kurdukları dünyada paylaşmaktadırlar. 
 
   Oyun, şu an içinden geçtiğimiz sistemi de çok güzel bir biçimde özetliyor. Danıştay’ın aldığı katsayı kararı, halen türbanı yüzünden üniversitelere giremeyen öğrenciler, İzmir’den başlayarak toplumun tamamına yayılan ve Kürtlere karşı yürütülen ırkçı şoven hareketlenmeler, çatışmalar, kendinden olmayan herkesi hor gören sistem yanlıları, bugüne dek öteki olmanın ne olduğu bilmeden yaşayan insanlar oyunda müthiş bir eleştiri yağmuruna tutuluyor. 
 
   Türkiye’ nin gerçeklerine sırt çeviren tiyatro ortamından sıyrılarak cesur bir oyun ortaya koyan Tiyatro Artı, İç İçe gösterisinde demokrasi özlemini ince ince dokumuş. Ufuk Tan Altunkaya’ nın yönettiği oyunun metnini Fehmi Öztürk kaleme almış. Fehmi Öztürk’ü cesaretinden dolayı kutlamak gerekli. Zor bir uğraşın altına girerek, cesur ifadeler ortaya koymuş. Demokratik ülke özleminin içine seyircilerini de ekliyor. Altunkaya’nın seyircilerini bir otobüse bindirerek bilinmeyene –ki aslında herkesin bildiği ama görmek istemediği bir yer orası- götürme fikri harkulade bir düşünce. Yolculuk boyunca radyodan dinlediği öyküleri karşısında bulan seyirciler, esrarengiz bir ortamdan ülke gerçeklerine ulaşmış oluyorlar. 
 
   Ufuk Tan Altunkaya, A. Betül Altındal, Berrin Karabaş, Cansu Senem, Didem Kaplan, Ece Bircan Evran, Melis Avçil, Nermin Koçak, Onur Cenk Balçık, Osman Bayraktutan, Pınar Yurtsever, Şennur Orta oyunda rol alan oyuncular. Demokratik ülke özlemini müthiş bir enerji ile izleyenlere aktarıyorlar. 
 
   Her Cuma ve C.tesi 19-30’da Taksim Meydanı’nda AKM önünde sizleri küçük bir otobüs bekliyor olacak. Kendinizi sistem tarafından dışlanmış ve şu an içinden geçtiğimiz karanlık günlerin eleştirisini izlemek istiyorsanız bilinen ama inatla görülmek istenmeyen oyunu gidin izleyin. Ama otobüse binerken tüm ön yargılarınızı da bir kenara bırakın. Bu ülkenin asıl gerçekleri ile yüzleşin. Düşünceli seyirler…

Anahtar Kelimeler: tiyatro artı, İç İçe0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir