TİYATROLAR

Kocaeli Şehir Tiyatrosu

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: KOCAELİ/İZMİT
Adres: Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Yahya Kaptan
Sosyal Medya:

Etkinlik

Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
175867


İlişkili Kişiler

İlker Bağlam
(Oyuncu)
Pınar Ünsal
(Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı)
Funda İlhan
(Oyuncu, Reji Asistanı +1)
Bülent Emin Yarar
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)
Semih Eraslan
(Oyuncu)
Meltem Özsavaş
(Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı)
İbrahim Şahin
(Oyuncu, Reji Asistanı +1)
Aysel Yılmaz
(Oyuncu, Yönetmen +1)
Erdem Irmak
(Müzik, Oyuncu)
Ufuk Aşar
(Oyuncu)
Murat Karasu
(Müzik, Oyuncu +4)
Ferdi Yıldız
(Koreograf, Oyuncu +1)
Tümü

Hakkında

      Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1997 yılında kuruldu. Kocaeli'ni diğer alanlarda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da Türkiye'deki özel bölgelerden biri haline getirmeyi hedefleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bu amaca yönelik olarak repertuarını Türk ve dünya edebiyatının seçkin örnekleriyle oluşturdu.
 
     Anadolu'da kurulan ilk ödenekli tiyatro olan Kocaeli Şehir Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmenliğine Işıl Kasapoğlu getirildi ve 11 Kasım 1997 de yedi saat süren “Hamlet” oyunu ile perdelerini açtı. 1998 yılında yaptırılan Süleyman Demirel Kültür Merkezi sahnesine kavuşan Şehir Tiyatroları kuruluşundan bu yana bir çok farklı projeye imza attı. İlk projelerden biri, 1998 yılında gerçekleştirilen “ Uluslar arası Sokak Tiyatro Festivali”dir. Uluslar arası İstanbul Tiyatro Festivali'ne ilk kez “Roberto Zucco” ile katılım gösterdi. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun bir parçası olan kukla ve gölge oyunlarına yeniden hayat vermek amacıyla workshoplar ve seminerler gerçekleştirdi ve bir kukla atölyesi açıldı. Yaratıcı, uyumlu, kendini ifade eden bireylerin yetişmesinde sanatın önemine inanan Kocaeli Şehir Tiyatroları, kendi bünyesinde, çalışmaları devam eden bir tiyatro okulu kurdu. Marmara Depreminin ardından “Gökkuşağı Projesi” ile deprem bölgelerine gezici etkinlikler götürüldü.
 
    2002 yılında göreve gelen Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten ile kendi sahnesinde sahnelediği oyunların yanı sıra yurtiçinde ve yurt dışında sayısız festivale katıldı, turneler düzenledi. Yurtdışında; Almanya, Finlandiya, Fransa, Bugaristan, Makedonya, Danimarka Gürcistan ve Belarus da oyunlar sahnelendi.
 
   2004 yılında göreve gelen Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş ilk projelerinden biri olan Halk Eğitim Merkezi Sahnesini restore ederek ikinci sahnesi olarak hayata geçirdi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi bünyesinde atıl durumda bulunan sinema salonunu “Oda Tiyatrosuna” dönüştürdü. Bu sahnede üç-dört kişilik oyunlara yer veren tiyatro burayı aynı zamanda bir deneme sahnesi olarak kullanıp, deneysel projelerin kapısını da buradan açmaktadır. Şehir Tiyatroları Türkiye de bir ilk olan “Gezici Tır Tiyatrosu” projesi ile çocuk oyunlarını Tır Tiyatrosu'nda sahneledi. Kocaeli'nin köylerini dolaşarak buradaki çocukları tiyatro ile tanıştıran ekip ve ayrıca çocukların sağlık kontrollerini de yapan bir sağlık ekibi de her yaz bu performansı rutin olarak gerçekleştirmektedirler.

Anahtar Kelimeler: kocaeli şehir tiyatrosu, kocaelişeh

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE