MAKALELER

Proje No 2 yapımı

2023.01.23 00:00
| | |
3004

Proje No 2 yapımı "Acı Kaybımız" ı Yunus Emre Gümüş yazmış, Can Ali Çalışandemir hem yönetmiş...


Proje No 2 yapımı " Acı Kaybımız" ı Yunus Emre Gümüş yazmış, Can Ali Çalışandemir hem yönetmiş, hem de ışık tasarımını gerçekleştirmiş.Kemal Alpan'nın müzik, R.Onur Duru'nun dekor ve mapping tasarımı, Berker Mehmet Korkmaz imzalı oyun fotoğrafları ve afiş fotoğrafını çeken Zümrüt'ün yanısıra, oyunun video-art senaryosu R.Onur Duru - Güvenç Selekman tarafından hazırlanmış.Kağan Şahin'in görüntü yönetmenliğinde, Çiğdem Yıldız, 
Betül Arım, Can Ali Çalışandemir, R.Onur Duru rol almışlar. Çiğdem Yıldız, Levent Yıldız ise oyuna sesleriyle katkıda bulunmuşlar.

Devrim Atmaca ve Öykü Candanadam'ın oynadığı " Acı Kaybımız " adlı kara komedi eril dünya kurallarının önerdiği ( zorla, öfkeyle dayattığı ) hayatlara isyan etmiş iki kadının öyküsü aslında.

Sistematik eziyet, duygusal ve fiziksel şiddet...pijama, terlik, televizyon üçgeninde tutsak kalmış erkekler...Sultan ve Yeşim için de mutluluk masalı çabuk bitmişti.İki kadın da farklı sosyo- ekonomik ve kültürel çevrelerden gelmiş olmalarına rağmen, kader ortağıydılar aslında.Hayal kurmaktan vazgeçtiklerinde özgürleşeceklerinin farkına geç varmışlardı.Oysa, ne tuhaf, kendi hayallerin de bile sadece figürandılar.

İşin başında, eşleri tarafından prenses olduklarına inandırılmışlardı.Dedim ya, mutluluk masalı kısa sürmüştü.Sonrasında kum torbası, arzu nesnesi olmaktı paylarına düşen.

" Bernarda " gibi bir başyapıtın ardından, Can Ali Çalışandemir yine ses getirecek bir oyunun rejisini başarıyla kotarmış.Hayattan gözleyip, damıttığı somut izlenimleri  esere ustalıkla ilave etmiş.

Hemen belirtmeliyim ki, Devrim Atmaca ve Öykü Candanadam son derece başarılı, inandırıcı, içten oyunculuklarıyla izleyiciden tam not alıyorlar ve alkışı fazlasıyla hak ediyorlar.

" Acı Kaybınız " sezonda mutlaka izlenmesi gereken, oyunlardan biri.

Anahtar Kelimeler: Proje No: 2, acı kaybımız0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir