MAKALELER

Hacettepe Üniversitesi Oda Tiyatrosu kurma çalışmaları tamamlandı...

2010.11.09 00:00
| | |
4308

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalında Oda Tiyatrosu kurma çalışmaları tamamlandı...


 

  

 

    Anasanat Dalında son üç yıldır yoğun bir şekilde Oda Tiyatrosu'na esas teşkil eden yönerge çalışması yapıldı.
 
    Yönergenin Tiyatro Anasanat Dalına uygunluğu kadar, Konservatuar Yönetim Kurulunun da olumlu görüşlerini alabilmek zaman zaman çalışmaların hızını kesti.
 
    2010 Mayıs ayı içinde yönerge üzerinde sağlanan mutabakat olumlu sonuç verdi. Haziran ayı içinde de Rektörlüğe sunulan yönergenin makamdan onay alması sevinç yarattı.
 
    Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığının ODA TİYATROSU kimliğiyle çok işlevsel bir yapıyı da bünyesine katmasına hazırlanan yönerge ile Makamdan alınan uygunluk onayı imkan sağladı.
 
"Stratejik Planlama Çalışmaları, Kredili Sisteme Geçiş Çalışmaları ve Uygulama, Ulusal ve Uluslararası çeşitli projelerin gerçekleşmesi, Üniversitelerarası çalışmaların yoğunlukluk kazanması, Bilimsel ve Sanatsal Faaliyelerin nitelikli, öğretimi destekleyecek biçimde akademik yapıyı uygun biçime getirilmesi, Anasanat Dalında "Sahne" adıyla ilk yazılı yayının çıkarılması, Oyun Çalışmaları ve Anasanat Dalında Öğrenci Projelerine destek verilmesi.Akademik yapı dışında Kurum ve Kuruluşlarla Sanatsal projelere katkı saglanması, Eğitime destek, Sanat Kültür Gezilerinin ve Turnelerın düzenlenmesi gibi çalışmaların gerçekleştirildiği son iki yıl içinde Akademik takvim gereği öğretiminde aksamadan devam edebilmesi için Anasanat Dalındaki Lisans Programına da ayrı bir özen gösterildi.
 
    Konservatuarımızda gerçekleşen bir uygulama sonucunda Anasanat Dalımızda Araştırma görevlisinden, Ögretim Görevliliğine geçen öğretim elemanlarının Akademik Çalışmaları için gerekli olan, Oyunculuk ve Sahne çalışmalarına verdiğimiz önemin kanıtı olarak da, Oda Tiyatrosu kurma çalışmaları önemsendi, gerçekleşmesi için de çok çalışıldı.
 
    Oda Tiyatrosunun sahnesinde, genç akademik kadronun özellikle oyunculuk anlamında destek bulacağı bir sahne olarak düşünmemizle birlikte, Yüksek lisans öğrencileri, Lisans öğrencilerinin de Sanatçı öğretim elemanları ile birlikte sahne alacağı bir Tiyatro olarak Türkiye'de yine bir ilki başarmanın haklı gururu hepimizi sardı.
 
    Mahir Canova, Bozkurt Kuruç Sahnelerinde perdelerimizin sürekli açık olması yeni dönemde en büyük isteğimizdir. Konservatuarımızın bulunduğu Tandoğan, Emek ve Bahçeli içinde semt Tiyatrosu olarak seyici ile buluşma düşüncesi de ayrıca bizi mutlu etti.
Yurtdışında uygulaması çok yoğun olan Üniversite Oda Tiyatrosunun ilk örneği olmak enerjimizi çok yüksek tutarken,taşıdığımız misyonun da önemini bir kez daha bize hatırlattı.
 
    2009-2010 öğretim yılı mezuniyet oyunu olarak,Bozkurt Kuruç"un 50.Sanat Yılına armağan ettiğimiz T.Williams "Düşler Yolu" adlı oyun ,yine Oda Tiyatromuzun ilk özel oyunu olarak Anasanat Dalı tarihimize geçti. Sanatçı İpek Çeken tarafından reji çalışması gerçekleşen başarılı oyunda, Yazarın dediği gibi "Bildiğim tek şey benim ile aynı şeyleri hisetmenizi istediğim bu çalışmada büyük bir rahatlama duyduğumdur."
 
    Duyduğum her güzel şey için teşekkürler, Oda Tiyatrosunun her katmanda oluşmasına destek veren Ustalarımıza, Yöneticilerimize, Sanatçılarımıza, Öğretim Elemanlarımıza, Sevgili Öğrencilerimize.....
 
Füsun BALKAYA 2010 Temmuz

Anahtar Kelimeler: oda tiyatrosu, Hacettepe Üniversitesi, Tiyatro Anasanat Dalı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir