Eğitim

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü

2018.07.17 00:00
| |
0
|
7050


Sahne Sanatları Bölümü 1989 tarihinde kurulmuştur. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerin dışında kurulan ilk Sahne Sanatları Bölümüdür.

Sahne Sanatları Bölümü 1989 tarihinde kurulmuştur. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerin dışında kurulan ilk Sahne Sanatları Bölümüdür. Tiyatro ve opera eğitiminin Türkiye'de yaygınlaştırılması açısından büyük kentler dışındaki üniversitelere örnek oluşturmuştur. 

Bölümde iki ana sanat dalı bulunmaktadır: Tiyatro Anasanat Dalı, Opera Anasanat Dalı. Oyunculuk eğitimi verilen Tiyatro Anasanat Dalında öğrenciler temel oyunculuk derslerinin yanı sıra kuramsal dersler de almaktadırlar. Derslerin üçte ikisi uygulamalı üçte biri de kuramsaldır. Klasikten moderne çeşitli oyunculuk teknikleri öğrenmektedirler. İlk dört dönemdeki oyunculuk derslerinden sonra, öğrencilerin kendi sentezlerini oluşturmalarına yardımcı olacak farklı bakış açılarını kazandıracak çeşitli anlayışlar tanıtılır. Son dört dönemde öğrencilerin kazandıkları bilgileri uygulayabilecekleri dersler verilmekte ve oyun sahneleme çalışmaları yapılmaktadır. 

Opera Anasanat Dalı öğrencileri, hazırlık sınıfından sonra 8 dönem lisans eğitimi alırlar. Bu bölümde şan, solfej gibi temel derslerin yanı sıra öğrencilere sanatsal duyarlıklarını arttıracak ve farklı bakış açıları kazandıracak dersleri seçme olanağı da verilmektedir. Her iki anasanat dalında da eğitim, deneyimli sanatçılarla yapılan atölye çalışmaları, konferanslar ve seminerlerle desteklenmektedir.

TİYATRO ANASANAT DALI

PROFESÖR DOKTOR  EBRU GÖKDAĞ 
PROFESÖR EROL İPEKLİ 
DOÇENT DOKTOR MUSTAFA SEKMEN 
DOÇENT ARMAN ARTAÇ 
DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ ÜMİT AYDOĞDU 

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ 

ALEV GÜNDÜZ 
ARİF PİŞKİN 
ATİLLA SAVUMLU 
AYLİN AYDOĞDU 
BAŞAK BÜYÜKUĞURLU 
BURCU ERGENEKON SOYLU 
ENİS YILDIZ 
EZGİ UZŞEN 
FİLİZ AHMETOĞLU 
GÖKHAN SOYLU 
NAZAN YERLİ 
OKTAY KÖSEOĞLU 
SÜLEYMAN KARAAHMET 
TÜRKAN UÇAR 

Sahne Sanatları Bölümü 1989 tarihinde kurulmuştur. Oyunculuk eğitimi verilen Tiyatro Anasanat Dalında öğrenciler temel oyunculuk derslerinin yanı sıra kuramsal dersler de almaktadırlar. Derslerin üçte ikisi uygulamalı üçte biri de kuramsaldır. Klasikten moderne çeşitli oyunculuk teknikleri öğrenmektedirler. İlk dört dönemdeki oyunculuk derslerinden sonra, öğrencilerin kendi sentezlerini oluşturmalarına yardımcı olacak farklı bakış açılarını kazandıracak çeşitli anlayışlar tanıtılır. Son dört dönemde öğrencilerin kazandıkları bilgileri uygulayabilecekleri dersler verilmekte ve oyun sahneleme çalışmaları yapılmaktadır.Eğitim, deneyimli sanatçılarla yapılan atölye çalışmaları, konferanslar ve seminerlerle desteklenmektedir.

Web Sayfası : https://www.anadolu.edu.tr/akademik/yuksekokullar/265/devlet-konservatuvari/genel-bilgi

Anahtar Kelimeler: anadolu üniversitesi, sahne sanatları bölümü, eğitim, Tiyatro Anasanat Dalı

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir