MAKALELER

Küheylan - Kocaeli Şehir Tiyatrosu

2010.09.27 00:00
| | |
4762

Şimdi sahneler açıyorsunuz, konferans salonu niteliğinde, daha rahat siyaset yapabilmek,

     Sen Shakespeare'i Bilir misin Başkan?...
 
    ''2004’de biz yönetime geldiğimizde, Kocaeli Şehir Tiyatrosu Küheylan’ın ayakları altında eziliyordu ‘’
 
    Bu sözler 21 Ekim Perşembe akşamı prömiyeri ve galası bir arada yapılan, Peter Shaffer’ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği, Kocaeli Şehir Tiyatroları yapımı ‘’Küheylan’’ adlı oyun sonrası selama davet edilen Belediye başkan yardımcısı İlyas Şeker’in ağzından bir kurşun gibi çıkıverdi. Tiyatrosunu iyi tanıyan seyirci, homurdandı, yerinde duramadı, dilini tutamayacağını anlayanlarda salonu terk etti!


 
    Soruyorum başkan ne gerek vardı? Herkesin severek inanarak tüm benliğini ortaya koyarak muhteşem bir iş çıkarma gayretiyle ortaya koyduğu bu işe neden gölge düşürüldü. 600 kişiye siyaset yapacak kadar düştünüz mü? 14. yılını yaşayan tiyatronun, kurucu sanatçılarının bir kısmının sahnede, geri kalan bir kısmının da seyir yerinde olduğu düşünülürse, bu nasıl bir hadsizliktir? Bu hakkı size savunduğunuz siyasi düzen mi vermektedir? Eğer ona güveniyorsanız bilin ki hiçbir düzen baki değildir! Geldiğiniz gibi gideceğiniz gerçeğini sizde taşıyorsunuz ki 3 kişiyi bulunca siyaset yapmaya kalkıyorsunuz, bu rakı masasında ülke kurtarmaktan daha aciz ve daha onursuz bir eylemdir!


 
    Kocaeli Şehir Tiyatrosu, 1997 yılında Işıl Kasapoğlu önderliğinde, bu gün bile dillerden düşmeyen 7 saatlik ‘’ Hamlet ‘’ ile sahnesini açarken, siz yoktunuz, 2004 yılına kadar sahnelediği, dünyaya adını duyurduğu, her millete kendini ayakta alkışlattığında siz yoktunuz! Sırf Kocaeli şehir tiyatrosunda çalışmak için konservatuar okuyan öğrenciler varken siz yoktunuz! Kocaeli Şehir Tiyatrosu Tiyatro Okulu varken siz yoktunuz! Kaldı ki; siz yokken ‘’var’’ olan her şeyi ‘’yok’’ ettiniz!


 
    Şimdi sahneler açıyorsunuz, konferans salonu niteliğinde, daha rahat siyaset yapabilmek, mekan kaygısı çekmemek için… Tır tiyatromuz var diyorsunuz, ismi bile belli olmayan tiyatrolara Ramazan ayı etkinlikleri yaptırıyorsunuz…Kendi yazdığınız oyunları sahneletiyor, seyirci bulmayan oyuna kendi adamlarınızı getirip göz boyamaya kalkıyorsunuz… Sait Karaçorlu’nun ‘’ Yolcu ‘sunu bilirsiniz siz, Nazım Hikmet’in ‘’Yolcu’’sunu okudunuz mu hiç?
 
    "Hamlet'i'' bilirmisin başkan, tanırmısın Shakespeare'i ?... ''Barış'ı'' izledin mi, Afistofanes’i duydun mu? '' Roberto Zucco, Don Juan, Üç Kuruşluk Opera '' izledin mi bunları başkan? Ya '' Azizname '' tanıdık geliyor mu sana? Aziz Nesin'i bilir misin başkan? ‘’O sizi iyi bilirdi! ‘’
 
‘’Her şeye dokundunuz Tiyatromuzu Bırakın ‘’
 
Belediyenin kendi sitesindeki tanıtımı eksiksiz yazıma iliştiriyorum;
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1997 yılında kuruldu. Kocaeli'ni diğer alanlarda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da Türkiye'deki özel bölgelerden biri haline getirmeyi hedefleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bu amaca yönelik olarak repertuarını Türk ve dünya edebiyatının seçkin örnekleriyle oluşturdu.
 
Anadolu'da kurulan ilk ödenekli tiyatro olan Kocaeli Şehir Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmenliğine Işıl Kasapoğlu getirildi ve 11 Kasım 1997 de yedi saat süren “Hamlet” oyunu ile perdelerini açtı. 1998 yılında yaptırılan Süleyman Demirel Kültür Merkezi sahnesine kavuşan Şehir Tiyatroları kuruluşundan bu yana bir çok farklı projeye imza attı. İlk projelerden biri, 1998 yılında gerçekleştirilen “ Uluslar arası Sokak Tiyatro Festivali”dir. Uluslar arası İstanbul Tiyatro Festivali'ne ilk kez “Roberto Zucco” ile katılım gösterdi. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun bir parçası olan kukla ve gölge oyunlarına yeniden hayat vermek amacıyla workshoplar ve seminerler gerçekleştirdi ve bir kukla atölyesi açıldı. Yaratıcı, uyumlu, kendini ifade eden bireylerin yetişmesinde sanatın önemine inanan Kocaeli Şehir Tiyatroları, kendi bünyesinde, çalışmaları devam eden bir tiyatro okulu kurdu. Marmara Depreminin ardından “Gökkuşağı Projesi” ile deprem bölgelerine gezici etkinlikler götürüldü.
 
2002 yılında göreve gelen Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten ile kendi sahnesinde sahnelediği oyunların yanı sıra yurtiçinde ve yurt dışında sayısız festivale katıldı, turneler düzenledi. Yurtdışında; Almanya, Finlandiya, Fransa, Bugaristan, Makedonya, Danimarka Gürcistan ve Belarus da oyunlar sahnelendi.
 
2004 yılında göreve gelen Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş ilk projelerinden biri olan Halk Eğitim Merkezi Sahnesini restore ederek ikinci sahnesi olarak hayata geçirdi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi bünyesinde atıl durumda bulunan sinema salonunu “Oda Tiyatrosuna” dönüştürdü. Bu sahnede üç-dört kişilik oyunlara yer veren tiyatro burayı aynı zamanda bir deneme sahnesi olarak kullanıp, deneysel projelerin kapısını da buradan açmaktadır. Şehir Tiyatroları Türkiye de bir ilk olan “Gezici Tır Tiyatrosu” projesi ile çocuk oyunlarını Tır Tiyatrosu'nda sahneledi. Kocaeli'nin köylerini dolaşarak buradaki çocukları tiyatro ile tanıştıran ekip ve ayrıca çocukların sağlık kontrollerini de yapan bir sağlık ekibi de her yaz bu performansı rutin olarak gerçekleştirmektedirler.
 
Bundan sonra ki yapılanma projesi kapsamında, Gebze ilçesinde 1200 kişilik kapalı salon ve İzmit merkezinde 3000 kişilik bir anfi tiyatro inşası planlanmıştır.
 
2007 yılından itibaren Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik ile yoluna devam eden Şehir Tiyatrosu “Oyun Yazma Yarışması”, “Masal Odası”, “Genç Yönetmenler”, “Batı Karadeniz turnesi” gibi yeni projelere hazırlanmaktadır.

 

Anahtar Kelimeler: küheylan, kocaeli şehir tiyatrosu, koçşeh0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir