MAKALELER

Kendi Topraklarımızda Evrensele varan Bir Tiyatro Hayaliyle

2016.03.28 00:00
| | |
4648

Yaşadığımız çağ; karanlığı, kötülükleri her şeyiyle içinde barındıran bir zaman dilimi…

 

KENDİ TOPRAKLARIMIZDAN EVRENSELE VARAN BİR TİYATRO HAYALİYLE…
 

 

“Türkiye anlamına gelen biz’den, insanlık boyutundaki BİZ’e uzanmak istiyoruz.”

Haldun Taner

27 Mart Dünya Tiyatro günümüz kutlu olsun !!! 

Yaşadığımız çağ; karanlığı, kötülükleri her şeyiyle içinde barındıran bir zaman dilimi… Öyle ki gerçekten insan kalabilmek, masumiyetimizi korumak, diğer insanları sadece insan oldukları için anlayabilmek oldukça zor… Tiyatro eski bir sanat dalı diye konuşanların aksine belki de bambaşka hayatlara bilinmeyen bir pencereden bakabilmenin en güzel yoludur tiyatro. Çünkü tiyatro öncelikle dayanışmadır. Oyuncuların, teknik ekibin, yazarın, yönetmenin seyircilerin kalbine dokunduğu bir ailedir. Ülke olarak en çok dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda her ne olursa olsun kendinize bir iyilik yapın ve tiyatroya gidin ! 

Türk Tiyatrosu’nun sorunları yok mu? Elbette var… Ancak sorun dediğimiz şey de insanlık var olduğu sürece devam edecek. Her yeni tiyatro sezonunda daha iyisini hayal ediyorum. Bu özel günde de dışarıya açılmanın yolunun kendi içimizden geçtiğinin bilincine varmış oyunların artmasını, tiyatrocuların rekabet etmeyi bir kenara bırakıp “birlik” kelimesine daha çok önem vermesini, yeni yazarların yeni metinlerinin rahatça sahnelenebilmesini; salon, vergi, reklam derdi olmadan sadece sanatı düşünerek özel tiyatroların ayakta kalmasını, copy-paste rejilerin azalarak bitmesini ve Kültür-Sanat haberlerinin de gazeteciliğe yön vermesini arzu ediyorum. Ve inanıyorum ki, Türk Tiyatrosu’ndan nice isimler akademik dünyaya bir gün nice yenilikler katacaklar. Çünkü Tiyatro uygarlığa yön gösteren bir sanat dalıdır. 

İşte tiyatronun toplumsal etkileşim var oldukça süreceğinin farkında olarak onu yaşatmak en büyük gaye olmalı. Çünkü her yaşın, her mesleğin, her dinin, her dilin, her ırkın bir oyundan aynı tatları alabileceğini söyleyebiliriz. Oyun dünyasına açılan perde her yaşta bir masalın kahramanı hissetmek için en doğru yer gibi hissettirir insana kendini… Evet, kötü icra edildiğinde salondan kaçıp bir daha o kalabalığın bir parçası olmak istemeyebilirsiniz. Ancak her şeye, her zorluğa, her türlü kalıplaşmış tiyatrolara (!) rağmen hala evrensele varabilen oyunlar ve topluluklar var. 

Kapatılsın mı tartışmalarının ortasında hala ülkemizin pek çok yerinde düşük bilet fiyatlarıyla iyi prodüksiyonları buluşturan Devlet Tiyatroları var. Çoğu şehrimizin Şehir Tiyatroları var… Belediyelerin Kültür-Sanat etkinlikleri eskiye nazaran oldukça etkin… Belki de şehrinizin hiç bilmediğiniz bir köşesinde küçük bir salon açılmıştır ve gençler orada bambaşka bir dünya kurmuştur. 

Durmayın o zaman sizde bir şeyler yapın! İçinizde oynama aşkı varsa koşun oynamaya çalışın. Kötü oynarsanız iyileri görüp zaten bırakacaksınız. Türk tiyatrosundan iyi yerli metin çıkmıyor diyenleri bir kenara atın ve yazın! Tiyatronun ister seyirci ister sanatçı tarafından her neresinden tutarsanız tutun bu dünyanın bir parçası olma ve kötülüklerden sıyrılma şansınız kolay. 

Unutmayalım gerçekten iyi sanatçılarda gerçek hayatta iyi insanlardır. Çünkü bu dünyaya iyiyi ve güzeli göstermeye çalışmak önce kalbine sahip çıkmakla başlar. Hayatın gizini isterseniz tiyatro ile ulaşabilirsiniz. Denemek size kalmış… 

Anahtar Kelimeler: tiyatro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir