TİYATROLAR

Kent Oyuncuları

Oynadığı Sahneler

BİLGİLER

Durumu: Faaliyette değil
İl/ilçe: İSTANBUL/ŞİŞLİ
Adres: Halaskargazi Caddesi No: 9 Harbiye
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
8001


İlişkili Kişiler

Simge Defne
(Oyuncu)
Yakup Çartık
(Işık Tasarımcısı)
Demet Evgar
(Oyuncu)
Selçuk Yöntem
(Oyuncu, Yönetmen)
Emrah Eren
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)
Edip Tepeli
(Oyuncu)
Cüneyt Türel
(Oyuncu)
Erdem Akakçe
(Oyuncu)
Ayşe Sedef Ayter
(Işık Tasarımcısı, Oyuncu)
Defne Halman
(Oyuncu, Yönetmen)
Okan Yalabık
(Oyuncu)
Tümü

Hakkında

Yıldız ve Müşfik Kenter Ankara Devlet Konservatuvarını başarıyla bitirmiş, Devlet Tiyatroları'nın çeşitli oyunlarında Ankaralıları kendilerine hayran bırakırken, bir gün sevgili hocaları Muhsin Ertuğrul Devlet Tiyatroları'nın başındaki görevinden ayrıldı. Ardından da onlar...
 
Muhsin Ertuğrul, Kenterler'in Devlet Tiyatroları'ndan ayrılıp, İstanbul'a geleceklerini öğrenince Muammer Karaca'ya şöyle yazmıştı: "Hele Yıldız'la Müşfik'e gelince, onların yapmak istedikleri tamamiyle deliliktir. Türkiye'de bir sanatçıya sağlanan en yüksek mevki ve parayı, üstelik garantili bir istikbali bırakıp da böyle akibeti meçhul bir işe atılmak, sırf sanat yapmak için de olsa, aklın kabul edemeyeceği bir harekettir."
 
İstanbul'a gelip, M. Ertuğrul'la birlikte onun yönetimindeki Küçük Sahne'de oynamaya başladılar. 1951'de açılan Küçük Sahne, kurucularından Vedat Nedim Tör'ün sonradan kullandığı bir deyimle, verimli bir fidelik olmuştu. Oradan yetişenler daha sonra pek çok tiyatronun başına geçtiler. Yıldız ve Müşfik Kenter, Şükran Güngör ve Kamran Yüce o yıllarda biraraya geldiler ve ayrılmaz bir dörtlü olarak uzun yıllar birlikte tiyatro yaptılar.
 
Kadroda, Cahit Irgat, Genco Erkal gibi oyuncular da vardı. "Salıncakta İki Kişi" ilk oyunlarıydı. Onu "Çöl Faresi", "Tahta Çanaklar" gibi eserler takibetti. Kenter kardeşler, iki yakın arkadaşlarıyla sonra "Site Tiyatrosu"nu kurdular, ardından "Birleşmiş Oyuncular". Her gittikleri tiyatroda yeni bir isimle oynamaktan vazgeçip, tiyatrolarının adını 62'de hem İstanbul kentini temsilen, hem de soyadlarına atfen "Kent Oyuncuları" koydular. Önce Karaca Tiyatrosu'nda, sonra da Dormen Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak perde açtılar. İlk oyunlarından başlayarak, seyircinin ve ödül jürilerinin göz bebeği oldular. Birlikte defalarca o yılların en prestijli ödülü olan "İlhan İskender Armağanı" kazandılar. İonesco'nun yazdığı, "Sandalyeler" gibi seyircinin pek de kolay anlamayacağı düşünülen oyunları, kolaylıkla sahneleyip, aylarca kapalı gişe oynadılar. Haldun Dormen'in tiyatrocu kişiliği, bu genç ve zarif iki kardeşle uyuşmuş, başarılı çalışmaları yıllarca birlikte devam etmişti. Öyle ki, kendi tiyatrolarını yaptırıp, Harbiye'deki "Kenter Tiyatrosu"na taşınırken, Haldun Dormen'in verdiği kokteylde ardında bıraktığı anıların, daracık soyunma odalarının, teknik imkansızlıkların ve dolu dolu salonun ve alkışların iziyle, Yıldız Kenter'in gözleri dolmuştu.
 
1968'de Harbiye'deki "Halaskargazi Cad. No:35'deki yuvalarına taşındılar. O yıllara göre, çok zarif, çok ince zevkle döşenmiş, örnek bir tiyatroydu Kenter Tiyatrosu. Girişine Gorbon Işıl tarafından yapılan seramik pano, tiyatroya hem farklı bir şıklık katmıştı, hem de büyük yenilikti.
 
Ama bu tiyatroyu yapmak hiç de kolay olmamıştı. Anadoluyu karış karış dolaşarak turne yaptılar. Bütün paralarını bu tiyatroya yatırdılar. Pes ettikleri günler olmadı değil. Ama sonunda, tiyatroyu açmadan koltukları satmaya başladılar. Bu kampanya onları tiyatrolarına kavuşturdu.

Anahtar Kelimeler: kent oyuncuları, kenter tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.