TİYATROLAR

Ekip Tiyatro

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: İSTANBUL/
Telefon: 0533 6348721
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
4707


İlişkili Kişiler

Ayşegül Uraz
(Kostüm Tasarım, Oyuncu +1)
İsmail Sağır
(Işık Tasarımcısı, Oyuncu +2)
Murat Kapu
(Oyuncu, Yazar +1)
Ender Sakallı
(Oyuncu)
Hakan Silahsızoğlu
(Çevirmen, Oyuncu)
Duygu Yetiş
(Afiş Tasarım, Kostüm Tasarım +1)
Ertürk Erkek
(Işık Tasarımcısı, Oyuncu +2)
Murat Engiz
(Oyuncu)
Almila Uluer
(Oyuncu)
Nihal Usanmaz
(Oyuncu)
Bülent Emin Yarar
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)
Tümü

Hakkında

EKİP 2010 yılının Şubat ayında bir araya geldi.

2 Nisan 2010 akşamı, Samuel Beckett’in Oyun Sonu adlı oyunuyla sahne hayatına başladı. Oyunun öncelikle amatör nitelikte başlayan sahneleme serüveni, 30 Aralık 2010 tarihinde, Kumbaracı50 sahnesindeki ilk ücretli gösterimin gerçekleşmesiyle profesyonel platforma taşındı. Oyun, oyuncularından Cem Uslu’ya İBB Kültür AŞ GSM 8. Amatör Tiyatro Festivali’nde "En İyi Erkek Oyuncu", Simel Aksünger’e ise XI. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde "Kerem Yılmazer ‘Genç Yetenek’ Teşvik Ödülü"nü getirdi.

İkinci oyun, ünlü Çek aydın ve siyasetçi Václav Havel’in Largo Desolato adlı eseri oldu. Prömiyer, 14 Nisan 2011 akşamı, tıpkı Oyun Sonu’nda olduğu gibi, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde gerçekleşti. Oyunun profesyonel sahne serüveni ise 4 Ekim 2011 tarihinde, The Club’daki gösterimle başlamış oldu.

EKİP Largo Desolato’yla, Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde bulunan “Theater Faculty of Janáček Academy of Performing Arts” tarafından düzenlenen 22nd SETKÁNÍ/ENCOUNTER International Festival of Theatre Schools’a Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü temsilen başvurarak tüm dünyadan yapılan 26 başvuru içinden seçilen 12 oyun arasına girdi ve festival sonunda gerçekleşen The Marta Award’da, Büyük Ödül olan "Festival Director Award"ı kazandı. Performansın sahip olduğu “çağdaş ve evrensel yorum, çok yönlü alan kullanımı ve üstün şekilde biçimlendirilmiş sahneleme”, ödüle gerekçe olarak gösterildi.

EKİP bu oyunla ayrıca, XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde "Canlandırmada Bütünlük (Ensemble) Ödülü"ne değer görüldü. Oyunun yönetmeni Cem Uslu, Ekin Yazın Dostları’nın yayınladığı 2011-2012 Tiyatro Sezonu Seçkisi’nde "En İyi Yönetmen" olarak değerlendirildi.

Üçüncü oyun ise bu kez tümüyle EKİP'in kendi potansiyelinden doğan Parti oldu. EKİP çalışmasından faydalanarak Cem Uslu'nun kaleme aldığı oyunun prömiyeri, 26 Mayıs 2012 tarihinde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, “Yeni Dalga” başlığı altında, SahneHâl'de gerçekleşti. Oyun, Tiyatro... Tiyatro... Dergisi Tiyatro Ödülleri 2013'te "Yılın Yapımı" ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2013'te "Küçük Salon'da Yılın Oyunu" ödüllerine değer görülürken, oyuncularından Ayşegül Uraz'a ise XIII. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde "Genç Yetenek Teşvik Ödülü"nü getirdi. Parti ayrıca, Cem Uslu’nun 17. Afife Tiyatro Ödülleri’nde "Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı" seçilmesinin, EKİP’in ise 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde "EFES Türkiye Özel Ödülü"nün sahibi olmasının sebeplerinden biri oldu.

Dördüncü oyun, Amêlie Nothomb'un "Cosmétique de l’ennemi" adlı romanından Ayça Seymen Şimşek'in uyarlama ve rejisiyle sahneye konan Kara Sohbet oldu. Oyun, 15 Ekim 2012 akşamı, Kumbaracı50'de prömiyer yaptı.

EKİP, 2013-2014 Tiyatro Sezonu'na ise Cem Uslu'nun yazdığı Öğüt'le merhaba dedi. Prömiyeri 10 Ekim 2013 tarihinde, Alternatif Tiyatrolar Festivali AltFest'13 kapsamında, ikincikat-istiklâl'de gerçekleşen oyun sahnelenmekteyken, Çağdaş Alman Tiyatrosu’nun önemli yazarlarından Roland Schimmelpfennig'in Arap Gecesi adlı eseri, sezonun ikinci yeni oyunu oldu. 29 Ocak 2014 tarihinde, Tiyatro D22'de prömiyer yapan oyun, ışık tasarımcısı Onur Alagöz’e Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2013-2014’te "Yılın Işık Tasarımı" ödülünü getirdi ve Almanya’nın Braunschweig kentinde gerçekleşen Interkulturelle Theaterwerkstatt (Kültürlerarası Tiyatro Atölyesi) 2014’e LOT Theater’ın davetlisi olarak katılarak iki akşam üst üste sahne aldı. Sezonun son yapımı ise ünlü İspanyol yazar Pedro Calderón De La Barca'nın "İki Kapılı Evi Koruması Güç" adlı eserinden uyarlanan İki Kapılı Ev oldu. 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 28 Mayıs 2014 tarihinde, Moda Sahnesi'nde prömiyerini gerçekleştiren oyun, Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2015’te "Komedi" dalında "Yılın Oyunu" ödülüne değer görüldü.

2015 - 2016 Tiyatro Sezonu ise David Greig'in Avrupa'sıyla başladı. EKİP Tiyatrosu & Nilüfer Belediyesi "Tiyatro" işbirliğiyle sahneye konarak 20 Ekim 2015 tarihinde garajistanbul'da prömiyer yapan oyun sahnelenmeyi sürdürürken, sezonun ikinci oyunu olan Macbeth'in provalarına başlandı. William Shakespeare'in yazdığı, Bülent Emin Yarar'ın yönettiği oyun 20. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 25 Mayıs 2016 tarihinde, Üsküdar Tekel Sahnesi'nde izleyiciyle buluştu.

2016 - 2017 Tiyatro Sezonu'ysa Türkiye'nin köklü özel tiyatrolarından Tiyatro İstanbul ile gerçekleştirilen güç birliğiyle başladı. Yeni oyun Popüler Gerçek Tiyatro İstanbul & EKİP Tiyatrosu ortak yapımı olarak, 27 Ekim 2016 tarihinde, Profilo Kültür Merkezi'nde prömiyer yaptı. Aynı zamanda, önceki sezon prömiyer yapan Macbeth de bu iki tiyatronun işbirliğiyle sahnelenmeyi sürdürüyor.

EKİP, adından da anlaşılacağı üzere, tiyatro sanatının bir ‘ekip işi’ olduğuna inanır. Bu sebeple, repertuar oluşturmaktan sahne tasarımına, dramaturgi aşamasından teknik çalışmalara kadar her şeyi, bir sanat eseri üretiminin kendine has doğası izin verdiği ölçüde, grup elemanlarının tümünün ortak katılımıyla gerçekleştirir.

Havasını soluduğu ülkenin meseleleriyle ilgili, farklı sınıflara ulaşabilen, dönüştürebilen, nitelikli, çağdaş, dürüst ve samimi bir tiyatro yapabilmek, EKİP’in temel hedefidir. Neden, nasıl ve kime tiyatro yaptığı, yaşadığı ülkeye ve dünyaya nereden bakıp onun neresinde durduğu, EKİP’in kendisine durmaksızın yöneltmeye çalıştığı sorulardandır.

Yürüdüğümüz yolun uzun ve keyifli olması dileğiyle...

Anahtar Kelimeler: ekip tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE