MAKALELER

Peyote - Asmalı Sahne

2012.11.20 00:00
| | |
3522

‘Asmalı Sahne’ tiyatromuzun sahne sıkıntısı çektiği günlerde açılan bir mekan. Beyoğlu ile Şişli bölgesi arasında özel tiyatroların sayısı günden güne artınca,

Bu Oyun Sizi Peyote’ nin Müdavimi Yapacak.
 

‘Asmalı Sahne’ tiyatromuzun sahne sıkıntısı çektiği günlerde açılan bir mekan. Beyoğlu ile Şişli bölgesi arasında özel tiyatroların sayısı günden güne artınca, gruplar artan talep doğrultusunda kendi sahnelerini kurmaya başladılar. İşte bunlardan en yenisi ‘Asmalı Sahne’, Asmalımescit’te kendisine özgü yeni seyirciler bulmuş, kendi disiplinini şimdiden oluşturmuş çarpıcı ‘İn Yer Face’ sahnelerden bir tanesi. Sahneyi oluşturan gruplardan ‘Tiyatro Barbone’, Cihan Sağlam’ın yazdığı, Barış Kıralioğlu’nun yönettiği “Peyote’de İki Bira ve Ortaya Patates” adlı güncel oyunla , iki binli yılların psikolojik cinsel problemli Türkiye toplumunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.
 
Tiyatro Barbone geçtiğimiz yıl Galata Perform’da oynadığı ‘İki Dünya Oteli’ ile tiyatromuza ilk adımını atmıştı. İtalyan teatral bilgileriyle Barış Kıralioğlu grubunu klasik sahne tekniklerinden kurtarıp, ‘olmayanı’, ‘yapılmayanı’ tiyatro sahnesinde deniyor. Barbone’ nin başarılı çalışmalarının ardında yatan gerçek, birbirinden yetenekli genç oyuncuların aynı çatı altında birleşmesi. Yönetmenin geniş teatral perspektifi, genç oyuncuların dinamizmiyle buluşunca, Asmalı Sahne’de seyrine doyulmaz tadında bir ‘aşk’ öyküsü karşımıza çıkıyor. 

Oyuna geçmeden, oyunun genç yazarı Cihan Sağlam’dan bahsetmeliyim. ‘Tiyatro Ödülleri 2012’de ‘Yılın En İyi Oyun Yazarı’ adayı olan, ürettiği eserlerle Türkiye Tiyatrosu’nun kalbine bir güneş gibi doğan kaliteli ismi çok yakında tiyatro dünyamız yakınen tanıyacak. İyi yazarların iyi yönetmenler tarafından anlaşıldığı gerçeği ışığında, Cihan Sağlam’ ın güzel oyunlarından “Peyote’de İki Bira ve Ortaya Patates” in Barış Kıralioğlu tarafından yönetilmesi mükemmel bir işin ortaya çıkmasının en büyük nedeni. Ayrıca gerçek bir yaşam öyküsünü sahneye aktaran iki etkili güç, olanı seyirciye en doğal haliyle sunuyor. 

Peyote Kadrosu Dudak Isırtıyor! 

Konuda, resim atölyesinde eğitim alan  genç bir ressamı görüyoruz. Çift yumurta ikiziyle hayatını devam ettiren genç adam, atölyede akıl sağlığı gel-git yaşayan ünlü bir ressamla uyum içinde çalışmalarını sürdürür. Bu arada o atölyeyi ziyaret eden güzel bir kızla aralarında duygusal yakınlaşma başlar. Öpüşmeler, gizli gizli sevişmeler yaşayan iki aşık; yaşlı zenginleri tuzağına düşürerek zengin olma hayalleri kuran ikiz kardeş; sevgiyi genç insanların kalbinde bulmak isteyen orta yaşlı kadın; araba kazası geçirip ortalıkta kalan arkadaş; bi’seksüel ilişki içinde genç bayan ve herkesin tanıdığı usta bir ressam oyundaki karakteler. 

Gösteride Cem Bahşi, Seda Yağcılar, Erdinç Olgaçlı, Münir Can Cindoruk, Nükhet Akkaya, Yiğit Can Bahçeci, Duygu Serin görev almış. Cem Bahşi genç ressam rolünde canlı bir performans ortaya koyarken, bazı anlarda –kavga edilen- beden dilini çokça kullanmalı. Seda Yağcılar, genç adamla aşk yaşayan karakterini çok doğru yorumluyor. Sahnede o’nu izlerken insan olayın içine hızlıca giriyor. Duygusal çatışmaları iyi irdelemiş. Bedensel güzelliğini karakterinin yapısıyla birleştirmiş. Münir Can Cindoruk’ un ikiz kardeş rolünde psikolojik çözümlemeleri yerli yerinde. Erdinç Olgaçlı, akıl sağlığı bozuk ressamda komediyi zirveye çıkarıp konuyu rahatlatıyor. Nükhet Akkaya ustalığıyla olayları şekillendiren bir isim. Yiğit Can Bahçeci ve Duygu Serin gruba uyum sağlayan diğer oyuncular. 

“Peyote’de İki Bira ve Ortaya Patates”, genç oyuncuların uyum içinde bizlere sunduğu tadında bir oyun. Cihan Sağlam’ın yalın dili, Barış Kıralioğlu’nun şahane yönetimi, Seda Yağcılar’ ın başarılı performansı oyunu sezonun iyi gösterileri arasına yerleştiriyor. Tiyatro seyircisi Tiyatro Barbone’yi mutlaka izlemeli...
Oyun Asmalı Sahne’de her Cumartesi 20-30’da izlenebilir. 

Asmalı Sahne; Yemenici Abdüllatif Sokak Hoş Apt. Kat 1, Asmalımescit – Beyoğlu (Adahan Otel’in Arkası)


Yaşam Kaya / [email protected] 

Anahtar Kelimeler: peyote, asmalı sahne0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir