MAKALELER

Hüznün Coşkusu - Van Devlet Tiyatrosu

2006.02.04 00:00
| | |
6054

Bu hafta Van Devlet Tiyatrosu'nun ''HÜZNÜN COŞKUSU'' adlı oyununu sahnedeydi.Alışılagelmiş kalabalık kadroyla Gaziantep'telerdi...3 saatlik kesintisiz kahkaha
 
Bu hafta Van devlet tiyatrosu'nun ''HÜZNÜN COŞKUSU'' adlı oyununu sahnedeydi.Alışılagelmiş kalabalık kadroyla Gaziantep'telerdi.(Geçen sene ''Oyun evi düğün evi'' ile Oldukça kalabalıklardı.) herkes tasını tarağını toplamış oradaydılar sanki.Tüm oyuncuların coşkuları sevinçleri gözlerinden okunuyordu , sahneye çıkmanın keyfini alıyorlardı. Öğrencilerin katılımıyla Oyun dahada bir kalabalık coşkulu hale gelmişti, hatta öyleki çok küçük yaşta sahneyle tanışan oyuncularda vardı. Van Devlet Tiyatrosunun kalabalık oyunlardaki seçimini takdirle karşılıyorum, çünkü Ankara DT, İstanbul DT,ve Adana DT gibi sık gelemiyorlardı.

 
Özellikle Gaziantep'te henüz 2 yaşında olan Devlet tiyatrosu ; tüm gelen oyunlarda yerlerini 1 ay önceden ayrımış durumdalar.DT'nin kurulması , daha önce neden düşünülmedi merak konusu.Heves diyip 3,4 oyundan sonra gelmeyeceklerini sandığım seyirciler meğerse tiyatroya ne kadar heveslilermiş.!
 
Oyun''1. Dünya Savaşı sonlarında, bir gecekondu semtinde ekmek aramaya gelenlerin sığınma bölgesi olan, mağaralardan bozulmuş yapılarda yaşam savaşı veren insanların öyküsünü bazen komik bazen de hüzünlü gerçek yönüyle anlatıyordu.
 
Yaşar Seyman’ın yazdığı oyunu ; Adem atar oyunlaştırdı.Zafer Kayaokay’ın reji koltuğuna oturduğu oyunda oyuncu sayısında hiçte cimri davranmadı, bayanı, erkeği, cocuğuyla sahne cıvıl cıvıldı.
 
Yalnız Oyuncu kadrosu çok kalabalık olduğu için ister istemez bir kaç aksaklıklarda gözden kaçmadı. Evdeki içki aleminden sonraki Sürahi sahnede unutuldu, haliyle diğer sahnede ister istemez sırıttı. Oyun konusu nedeniyle kenar semttekiler şiveyle konuşuyorlardı, ama ne kadarda olsa kaymalar söz konusuydu, '' bizim evi yığmaya gelmişler, Lan olm sizde hiç insaf yokmu'' Cümle içersinde şive kayışları ister istemez sırıtınca seyircide farkına vardı. dekor değişimi yapılırken canlı müzik çalınması dikkatleri başka noktaya çekmeyi başarmıştı.Sazlı sözlü ve kalabalık oyunlarda oyuncu açığı kolay kapatılır,bazen birbirinin sözlerini kesselerde belli karakterler bu işin üstünde oyun ve şarkı söyleyerek gelmişlerdi. Oyunun konusu itibariyle siyasi taşlamalarda vardı. Şivenin getirdiği güzelliğin yanında mimik ve sahne performanslarına söz söylemek ne haddime !
 
Dekor ve kostümü üstlenen Gül Emre işini layikiyle yerine getirdi.İlhan Orhan'ın üstlendiği ışık ve Orkestradaki rejiliği yapan Kemal Günüç bi o kadar harikaydı diyebilirim. canlı müzik eşliğinde yapılan oyun , seyircinin içinden çıkan oyuncular,Oyunu sahnenin hatta ve hatta tiyatronun her yerinde oynadılar. hiç beklenmedik yerlerden türeyen oyuncular sahneyi bir dünya haline getirdiler. 3 saat süren bu dev kadrolu oyun seyircilere harika saatler yaşamayı başardılar. Hiç düşmeyen Temposuyla saatin nasıl geçtiğini unutturdular bize.
 
Hepsini Yürekten kutlar. sazlı sözlü bol danslı müzikal tadındaki bu oyunda görev alan herkesi tebrik ederim.
 
İhsan ATA
[email protected]

Anahtar Kelimeler: hüznün coşkusu, vandt, van devlet tiyatrosu, yaşar seyman0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir