Haber

 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Van da Tiyatro

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Van da Tiyatro

2021.03.31 00:00
| |
0
|
2214


Van da Tiyatro, Van Devlet Tiyatrosu ilk yılları açıldığı yıldan bu günlere gelir iken Van şehrine neler kattığına baktığımda
Van da Tiyatro, Van Devlet Tiyatrosu ilk yılları açıldığı yıldan bu günlere gelir iken Van şehrine neler kattığına baktığımda bu süreğin yaşayan birisi olmaktan mutluyum. Van Devlet Tiyatrosu kadrosunda Eşeğin Gölgesi, Bir Şehnaz Oyun, Hüznün Coşkusu oyunlarında sahnede, diğer oyunlarında izleyici olmak ve 34 Prova salonunda konservatuvar hazırlığı yaptığım zamandan bu yana geçen sürede, hayal perdesi ile  ilk oyun ilk izleyici ile buluşan  Recep Bilginer,in yazmiş olduğu Sarı Naciye izleyici ile buluşur iken, çok fazla bir izleyici bulamaz olduğu o günlerden bu günlere kattıklarına bakınca,  benim gözümde büyük bir eğitim ocağı olmuş. Akdamar çocuk tiyatro festivali ile her okula bir tiyatro ile başlayan proje birçok öğretmen, öğrencinin tiyatro iyidir. İnsana güzellik katarı çalışmalar ile öğretir iken yeni tiyatro grupların oluşması, konservatuvar okuyan Van lı sanatçıların olması bunlardan biridir. Konservatuvara hazırladığımız Edip Kamacı, Özgür Titiz Van devlet Tiyatrosun projeleri ile sahneye, sahneden konservatuvara uzana bir yol. Bir çok oyunda sahnede izlemek büyük keyif verir iken bir diğer Van lı sanatçı Abdulselam Çok Van Devlet Tiyatrosu kadrosunda tiyatro sanatçısı olarak harika performanslar sergilemekte alkışları bol olsun bunun dışında konservatuvar  okuyup ta Van dışında tiyatro ve dizilerde oyunculuk yapan isimlerde yer alır bunlar Emrullah Çakay, Muhammed Çakay’ dır bildiğim takip ettiklerim ile bilmediğim var ise af  ola.
 
Bir kurum neyi, nasıl değiştiriyor girizgâhıdır eksik yazılan birçok nokta vardır ama onu da başka bir zaman kavramında yeniden bir yazı dizisin içinde yazmak için mısralar kalsın.
27 Mart Dünya Tiyatro Gününe gelindiğinde Van da üç sahne ve üç oyun ile perde diyordu. Üç perdenin üç oyunun olmasını bunların doğmasını sağlayan kurum Van Devlet Tiyatrosu dur.  Onu etki rüzgârı ile saçılan tohumların yeşermiş. Bu etki ile üniversitenin Güzel Sanatlar bünyesinde kurulan Yaratıcı Dramatik Yazarlılık bölümü ile oradan çıkacak yazarların oyunları ile bu daha fazla oyun oynanmasına ve Sahne sanatların kurulması ile bu etki kısa sürede,  Van ın bir tiyatro şehri olması yönünde büyük bir etki edeceğim eminim.
 
27 Mart Dünya Tiyatro Van da üç sahne ve üç oyun olarak ne oynandığına baktığımızda birci kendi düzenleme olan;  Ben Orhan Veli oyunu ile Kumbara Sanat Merkezinde oyun olarak oynadım ilgi alakanın büyük olması mutluluk vermekte iken o gün en anlamı olan unsuru Van Yazarlar Platformu olarak düzenlediği plaket 2021 yılı en iyi izlene bilir tiyatro plaketi sunumu oldu. Van Yazarlar Platformu Başkanı Manduh Bayezit tarafında platform adına sunan ve Bitlis Eren Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurullah Ulutaş tan almak mutluluk kaynağı oluyordu. Prof. Dr. Nurullah Ulutaş ifadeleri çok anlamı idi ‘’Berlin gezisinde orada iki yüz tiyatro olduğu, onların sürekli oyunlar oynadığı Van da bunu ileriye gitmesi gerektiği bu oyun ile keyifli bir Orhan Veli oyunu’ ’izlediğin ifadesi izleyiciler tarafından alkışlandı.
 
27 Mart Dünya Tiyatro Gününde Van Devlet Tiyatro sahnesinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tiyatro Topluluğun oynadığı, Kuş Alpay oyunu Şehmuz Taş yönetiminde sahnede canlı performans sunuyordu. Hristo Boychev in yazmış olduğu Bosna Savaşın konu aldığı daha önce izlediği oyun en etkili repliği ‘’ Kuşlar kanatları ile İnsanlar ruhları ile uçar’’ izlenmeye değer oyun alkışınız bol olsun tiyatrolar günüz kutlu olsun.
 
27 Mart Dünya Tiyatro Günde üçüncü oyun;  bu yıl fazlası ile oyun üreten Van Bölge Tiyatrosun sahneye koyduğu Kristof Magnusson Kocalar Kreşi oyunu ile sahnede var oluyordu. Mesut Irk Yönetiminde sahne sürekli yeni oyunlar ile tiyatroya emek ve hizmet ediyor. Alkışınız bol olsun perdeniz açık,  tiyatro günüz kutlu olsun.
 
Yazan: Aziz Saldut

Anahtar Kelimeler: van, van devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir