MAKALELER

Umut Kavşağı - Van Devlet Tiyatrosu

2019.11.06 00:00
| | |
7818

Aylardan, Ekim oldu mu, beni bir heyecan sarar, bu heyecan öyle sonbahar, sonbahar yağmurları ve aşk değil hayata başka ...

Aylardan, Ekim oldu mu, beni bir heyecan sarar, bu heyecan öyle sonbahar, sonbahar yağmurları  ve aşk değil hayata başka bir pencereden bakma heyecanıdır asıl beni saran. .

Hayata hep başka pencereden bakınca yeniden bir keşif başlar bende, yeniden yaşam enerjim dolar, şarj olurum, bu saydıklarım yaz ayının sıcak kavurgan ve ataletinden çıkıp, sarılmalar Eylül de olmaz, hep Ekim de hep Ekim de, aylardan Ekim i farklı kılan ,tiyatro sezonun açılışı ,Devlet tiyatroları da Ekim de perde der ve yeni sezon oyunların prömiyer ile açar ve bende yukarıda saydıklarım  hepsi bir anda olur. Farklı pencereden hayat, yeniden tiyatro ile bakmaya başlarım.

Günlerden Perşembe olunca, programlarım  arasında boşluk oldu mu, tiyatro en güzel program olur, yaşam ajandama  bir yıldız atarım, akşam saatine .Yeniden duygular ülkesine yol almaya ,iki nefesi bir arada alıp vermeye ,bu perşembede aynı oldu .Van devlet tiyatrosunda gecen sezon oyunu olmasına rağmen bu sezon izleme olanağım olan; Umut Kavşağı  adlı oyunu büyük bir keyif ile izledim ,oyunun künyesi ;2 perde den oluşmakta ,ara ile birlikte 125 dakika sürmekte ,sahne dekoru tek kurulum, oyunda dekor değişimi yok sadece  aksesuar değişimleri yer almakta. 

Oyunun yönetmeni aynı zamanda, oyunda, oyuncu olarak oynamakta, bu şekil oyuncu ve yönetmeli oyunda rejide bozulma söz konusu olmamakta. Kadro ve oyunculuk olarak Kezban rol unu Ezgi Yılmaz, birinci perde sonlarında yükselen oyun Tempo Ramanlar uygun ve yüksek oyunculukları ile rolün altından fazlası ile kalkmakta, Jale rolü ile Elif Küçükkoyuncu  çok natürel sadelikte Eric Morris  oyunculuğu izler gibi idim, gerek oyundaki şarkıları, gerek oyuncuk hepsi harikulade bana geçti, sahnede bir rolden öte Jale izledim, Kevser gelindiğinde oyun belli aralarında ve bir duygu göstermeleri bakımında rolün hakkını verdi ki zaten oyunun yöneteni olması ve oyunu kendi yorumu ile ortaya koymasından dolayı rolü sindirmiş  bir şekilde oyunda yer aldı 

Oyunun yazarı Serap Işık oyunu kadınların gözünde iyi bir analiz ile ele alıp, kadın iç dünyasının farklı yansımalarını iyi bir şekilde işlemiş ve izler iken bana yeni bir pencereden bakmamı sağladı, asıl buydu ekimde ki beni heyecanlandıran, yeniden sahneden hayatı öğrenmek. Egoman erkek yanımın farkında olmadan, ezdiğimim duyguların ,çizdiği ve iz bırakan yaraları görmeye ayna tuttu. Ben oyunu izler iken bu hisleri  hissetmiş isem, oyun  büyük bir başarıya imza atmıştır.

Oyun sosyal bir içerik oyunu olduğundan, oyunda ki karakterlerin yaşamdaki etkileşimlerini anlatması dolayısı ile komedya oyunlarını izleyenler için sıkıcı hissi verebilir 

Oyunu en arka koltuklardan izledim, oyun dekoru ön sahnede yer olmasına rağmen ,dekorun geri taraf kurulmuş olması , oyuncu mimikleri ve ses akustiğin arka sıralarda kaybolmakta olduğunu fark ettim. Dekor sahnesi, oyunun girişleri arka taraf dan dan kapı olduğundan sahne yaklaşık 150 cm daha ileri gelmesinde hiçbir sakınca olmayacağından, gerek ses akustiğin ve oyuncu ile seyirci arasındaki bu yaklaşım oyunun enerjisini artıracağın kanısındayım.

Her zaman son sözü yazarım; Sahneniz açık alkışınız bol olsun...

Anahtar Kelimeler: umut kavşağı, van devlet tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir