MAKALELER

Binde Bir Gece Diyalogları - Sadri Alışık Tiyatrosu

2017.03.16 00:00
| | |
5703

Büyükşehir yaşamının getirisi olarak, insanların birbirleriyle kurdukları ilişkilerin gitgide bayalaşması,..

 "1000’de 1 GECE DİYALOGLARI" Modern Evlilik Komedisinde Zirve! 

Sadri Alışık Tiyatrosu, geçtiğimiz yıllarda Birol Güven’ in yazdığı ‘Yatak Odası Diyalogları’ adlı oyunla evlilik alanında ‘kadın-erkek’ arasında yaşanılan açmazları tiyatro sahnesinde masaya yatırmıştı. Toplumsal alanda yaşanılan zayıf ilişki biçimleri topluluğun dikkatinden kaçmamış olacak ki, yine aynı yazarın ‘Binde Bir Gece Diyalogları’ adlı oyunuyla sezona etkili bir giriş yaptı. Özellikle tarz bağlamında ‘abartılı komedi’ diyebileceğimiz olguların kullanıldığı oyunda, Güven’ in bir önceki oyunuyla benzer yanlar mevcut. Galip Erdal’ ın yönettiği gösteride Hakan Meriçlililer ve Begüm Kütük Yaşaroğlu rol alıyor. Modern evlilik üstüne yapılan eleştirilerle sahnedeki komedinin seyirciler tarafından epeyce beğenildiğine tanık oldum. Oyuncu kadrosunun temposu oyunu bir adım öne çıkarıyor.

Büyükşehir yaşamının getirisi olarak, insanların birbirleriyle kurdukları ilişkilerin gitgide bayalaşması, iş-ev-sosyal hayat düzleminde kurulan bağın zayıflamasını ön plana çıkardı. Güven dediğimiz kavram özellikle çocuk sahibi olmayan çiftlerde hızlı bir artış gösterirken, monotonlaşan hayatların ilişkileri zedelemesi çiftlerin birbirlerine karşı duydukları sevgiyi yok ediyor. Tüm bunların psikolojik unsurlarını da düşündüğümüzde içinden çıkılmaz travmatik kavgalar veya uzaklaşmalar, ilişkilerin en büyük sorunu haline gelmiş durumda. Hemen herkesin bir ucundan yaşadığı ilişki sorunu toplumdaki bireylerin asıl problemi olup, evin içinden başlayıp dışarıya doğru yayılan insan davranış biçimleri ilişkilerin üzerimizde bıraktığı etki ile insanlara yansıyor. Kadının erkeğe, erkeğin kadına tahammülsüzlüğü aslında birbirine mecbur olan iki cinsin boş isyanı sayılır. Freud’un dediği gibi; ‘İnsan yaşamının temel taşı cinselliktir, eğer karşı cinsler birbirlerinden cinsel olarak soğursa, o ilişkiyi kurtarmak hayalden öteye gitmez’


 
Sadri Alışık Tiyatrosu zekice karar verip, yıllardır sahnelerde oynadığı oyunu ‘Yatak Odası Diyalogları’na benzer, ama kadın-erkek ilişkisini komediyle daha derin irdeleyen ‘Binde Bir Gece Diyalogları’ ile yine Birol Güven’ in akıllı kalemine kendisini bırakmış. Ortada iyi bir gözlem var. Herşeyden önce oyunun sanatsal kaygı taşımadan sadece insanları eğlendirmek üzerine kurgulandığını anladığımız için, sahnede yönetmene ve oyunculara çok iş düşmediğini gördük. Ortada zaten kendisini akıtan, içerisindeki tespitleriyle insanları kahkahaya boğan çarpıcı bir metin var. Sizin yapacağınız metni az biraz süslemek. İşte Galip Erdal metninin süslemelerini iki oyuncu üzerinden gerçekleştirip, hızlıca akan komediyi sahnede var edebiliyor. Klasik Birol Güven tarzı yaratımında, erkeğin daha çok kaba yanı ön planda iken, duygusal beklentiler içinde olan kadın her zamanki gibi ayrılmanın eşiğinde

.

Hakan Meriçliler ve Begüm Kütük oyunda sahne başarısı yakalayan ikili olmuş. Erkeğin sadece kendisini düşünen gelenekselci tavrında Meriçliler’ in fazlaca yorulmadan rolüne eğilmesi fena sayılmaz. Begüm Kütük’ ün aşk kavramını özleyen kadına kattıkları ise fevkalede iyi. Duygusal açmazlar onunla beraber şekilleniyor.

Komedi oyunlarının sahnelerde kalite bağlamında bizleri doğurduğu yeni sezonda, ‘Binde Bir Gece Diyalogları’ modern aile komedisini zirvede yakalayan bir gösteri. Gösteride Begüm Kütük’ ün performansına hayran kaldığımı özellikle belirteyim. Kadın oyuncu tek başına oyunda muhteşem zıtlıklar yaratmış. Rölünü abartmadan, gerçekçi biçimde Türkiye şartlarındaki kadını bizlere göstermiş. Eğlenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken oyun kapalı gişesiyle sahne yolculuğunu sürdürüyor.

Yaşam Kaya / [email protected]

Anahtar Kelimeler: 1000 de 1 gece dialogları, sadri alışık tiyatrosu, galip erdal0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir