MAKALELER

Babalar Ve Oğlullar -Tiyatro Pera

2022.11.19 00:00
| | |
771

Dün akşam Ivan Sergeyeviç Turgenyev'in eserinden, Nesrin Kazankaya'nın dilimize çevirip, uyarladığı ve yönettiği, Şafak Eruyar...

" Sanat Aristokrat Bozuntularının Eğlencesidir..." 

Dün akşam Ivan Sergeyeviç Turgenyev'in eserinden, Nesrin Kazankaya'nın dilimize çevirip, uyarladığı ve yönettiği, Şafak Eruyar'ın dramaturgluğunu üstlendiği " Babalar ve Oğullar " ı beğeniyle izledim.

Doğru hatırlıyorsam, " Babalar ve Oğullar "ı ilk kez 1981 ya da 1982'de, Melih Cevdet Anday'ın çevirisi ve Yıldız Kenter'in rejisiyle izlemiştim.

O kadroyu nasıl unuturum şimdi ? 

Müşfik Kenter, Şükran Güngör, Kamran Yüce, Ayhan Kavas, Nergis Çorakçı, Mübeccel Vardar, Gül Onat, Mehmet Birkiye, Serhat Akkaş, Suzan Aksoy...

Ve gelelim Nesrin Kazankaya imzalı " Babalar ve Oğullar " a, sahne üstü plastiği, sahne üstü eylemi, büyüsü her zaman olduğu gibi gözalıcı ve etkileyici...Nesrin Kazankaya rejisi yine son derece başarılı...zamansızlığa değinmiş Nesrin Kazankaya.1864 senesinde geçen romanda hem dönem giysileri, hem kaskı motosikletiyle Bazarov...damatlığının altına spor ayakkabı giyen Arkadiy, Katya'nın ışıklı patenleri ile bugüne ustaca geçişler yapılmış.

Geniş ve derin bir platforma dönüştürülen sahnede kullanılan her aksesuar ve dekor özenle seçilmiş.Çay takımı, kadehler, çiçek işlemeli kar beyazı masa örtüleri...ve video görselleri.( Cemre Bulak, İlkim Üskent, Önder Ay'ı özellikle kutlamak isterim.)

Ağaçlar öylesine sahici ki, sanki yaprakların hışırtı duyuluyor.Ya Bazarov'un deneyleri için kullanacağı kurbağ dolu çuval ? ( Ah, benim amansız Ranidaphobia'm...)

Murat Göksu ( Nikolay ) , Barış Yalçınsoy ( Bazarov ), Barış Çakmak ( Pavel ), Bahar Karaoğlu ( Anna ), Mustafa Sevim ( Arkadiy ), Beyza Baş ( Katya ), Burçin Özkaya ( Feniçka ), Ahmet Taşdemir (Piyotr ) yaşar kıldıkları karakterleri başarıyla oynamışlar.En ufak bir çapak, aksaklık, uyumsuzluk sözkonusu değil.Her kahraman gerçek ve inandırıcı.Ortaya konulan illüzyon kusursuz.

Vergeniy Vasilyiç Bazarov, Arkadi Nikolayeviç Kirsanov, Nikolay Petroviç Kirsanov ve uşak adeta yılların sayfalarından süzülüp gelmiş, yanıbaşımızda duruyor...

Tiyatro Pera ve Nesrin Kazankaya, Ivan Sergeyeviç Turgenyev'e,  tiyatromuza yaraşır çok ama çok titiz bir çalışmayla izleyiciden tam not alan bir oyuna daha imza atmışlar.Kutluyorum !

Anahtar Kelimeler: Babalar ve Oğullar, tiyatro pera0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir