MAKALELER

12 Öfkeli Adam

2024.01.19 00:00
| | |
1187

Reginald Rose'un yazdığı "12 Öfkeli Adam" dan değil, Murat Karahüseyinoğlu'nun yazıp, yönettiği, "12 Öfkeli Adam" dan bahsedeceğim size...

Reginald Rose'un yazdığı " 12 Öfkeli Adam " dan değil, Murat Karahüseyinoğlu'nun yazıp, yönettiği, " 12 Öfkeli Adam " dan bahsedeceğim size.

Tekin Temel,  Bertan Dirikoğlu, Hamit Demir, Engin Alpateş'in başlıca rolleri paylaştığı " 12 Öfkeli Adam " ın ses ve efekt tasarımını Yaşar Karakulak, yapımcılığını Öteki Tiyatro üstlenmiş.

Yazar meclis tutanaklarından yola çıkarak hazırlamış teksti.Belgesel tadında bir trajedi, diyebilirim....hele finalde çalan Mahur Beste şarkısı.

Bilindiği gibi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın idamına karar veren askeri mahkeme, ‘müessese olarak bunlar üzerinde hüküm vermeyi kamu vicdanına, tarihe ve TBMM’nin takdir ve yetkisine bırakmayı uygun görerek‘ konuyu TBMM’ne havale etmişti. İdamlar Meclis tarafından onanmış, Cumhurbaşkanı'nın da imzasıyla 5 Mayıs 1972 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve idamlar 6 Mayıs sabahı gerçekleştirilmişti.

İnsan hayatı sözkonusuyken karar almak kolay mıdır ? 

Dört oyuncu son derece inandırıcı yorumlara imza atmışlar. Özellikle Tekin Temel'in yaşar kıldığı karakterdeki başarısı övgüye değer.Tarışmaların ve gerilimin yükseldiği sahnelerde izleyici kendini o toplantı salonunda hissediyor ister istemez.Konuşulanlara, anlatılanlara, ortaya sunulan delillere tanıklık ediyor.Ve farkında olmadan kendi kararıyla başbaşa kalıyor.

Ayrıca belirtmeliyim ki, Murat Karahüseyinoğlu'nun kusursuz sahne dili ve reji anlayışı esere çok şey katmış. 

Anahtar Kelimeler: 12 öfkeli adam, on iki öfkeli adam, öteki tiyatro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir