MAKALELER

İki Yakanın Hikayesi - Manavgat Kent Tiyatrosu

2022.12.25 00:00
| | |
2748

Tarih 24 Aralık 2022. Yer: Manavgat Kent Tiyatrosu'nun ana sahnesi olan Atatürk Kültür Merkezi...


" Başkalarının sevdalarında bir parça olarak..."

Tarih 24 Aralık 2022. Yer: Manavgat Kent Tiyatrosu'nun ana sahnesi olan Atatürk Kültür Merkezi  ...ve bir başka tarih : 27 Aralık 1931.Yer: Manavgat Köprüsü inşaat alanı.

Bir tarafta Yörükler bir tarafta Girit göçmenleri.Ya da bir tarafta Çarşambalı Girit göçmeni Payidar, diğer tarafta Turşumbalı yörüğü Hasibe.

Erendiz Ana, Kamil Ağa...ille Halis ve Gayur.

Şöyle zamanları birbirine ekleyelim usulca...zamanlardan zamanlara geçelim.Kalburu saman içinde arayalım.Pireleri berber, develeri tellal edelim.Zamanın durmuş saatlerinde ağır aksak dolaşalım en iyisi.

İşte, Capuletler, Montagueler. Romeo ve Juliet, diyelim mesela.Aslı ile Kerem, Ferhat ile Şirin.Arzu ile Kamber.Ve daha niceleri...

Ne Manavgat Köprüsü'nün iki yanı birleşiyor ne de Hasibe ile Payidar kavuşabiliyor birbirlerine.

İki yakayı, bir daha hiç ayrılmamak üzere birleştirmek kolay mı ?

Yıllar sonra Fercan ve Arben eksik kalmış, başarılamamış, yarım bırakılmış bir sevdayı yeniden yaşar kılabilecekler mi ?

" Habibe ' Tıpkı masallarda olduğu gibi demişti '.Öyle olsun istemişti.Onlar başaramadı ama başkaları başarsın...sonsuza kadar masallardaki gibi olsun her şey ! "

8 Ocak 1932'de Manavgat Köprüsü'nün son parçası yerine takıldı.Köprü tamamlandı.

" Habibe ile Payidar'ın saf, tertemiz aşkı sonsuza kadar buralarda anlatılmaya devam edecek ve daima başkalarının içinde yaşamaya devam edecek.Başkalarının sevdalarında bir parça olarak.Tıpkı masallardaki gibi !"

Kosta Kortidis, Manavgat için yazmış " İki Yakanın Hikayesi "ni,  Manavgat Kent Tiyatrosu'nda sahneye koymuş.Şarkı sözlerini de kaleme almış.

" İki Yakanın Hikayesi " hem komedi, hem dram, içinde sevgiyi, tarihi detayları barındıran, müzikli, danslı bir oyun.Dram yanı kavuşamama durumuna odaklanmış, doğal olarak.

Altuğ Akınsel müzikleri, Umut Külen ışık tasarımını üstlenmiş oyunun.

Kısaca, " İki Yakanın Hikayesi " yazar, oyuncu, yönetmen Kosta Kortidis'in Türk Tiyatrosu'na kazandırdığı, okunması gereken alt metinleri, kendine özgü bir denklemi, formülü olan, kor altında kalmış ateşi harlayan bir başka oyun.Kosta Kortidis oyunları  tartışmayı hak ediyor zaten.

Manavgat Kent Tiyatrosu, 24 Aralık 2022 akşamı, " İki Yakanın Hikayesi " nin Dünya Pömiyeri ile açıldı.

Kosta Kortidis ile Manavgat Kent Tiyatrosu'ndan konuştuk : 

" Manavgat Kent Tiyatrosu  çok uzun, tutkulu bir  bir hayalin ve bir takım çalışmasının ürünü aslında " dedi ve sözlerine şöyle devam etti :

" Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kalıcı bir tiyatro kurma arzusunu gerçekleştirmek üzere, konuyu bana açmıştı. Ben de Manavgat Belediyesi Kültür Müdürü Ümit Gündüz Sağlam başta olmak üzere, Emir Doğan, Gülcan Deşiş ve Tuğba Görücü Asil ile birlikte Manavgat Kent Tiyatrosu’nun kurulmasını oluşturmaya çalıştım...zorlu, anlamlı, heyecanlı, güzel bir süreçti.Çok çalıştık.Manavgat'ın artık bir kent tiyatrosu var. Hep dediğim gibi, ' Yaşasın, fahri hemşerisi olduğum Manavgat ve Türk Tiyatrosu.."

Kosta Kortidis " İki Yakanın Hikayesi "nin yazılım ve prova sürecini de şöyle aktardı :

" Manavgat'a yazarlık atölyesi çalışması için geldiğimde, bu güzelim ilçe için bir oyun yazmaya karar vermiştim aslında.Yani, ısmarlama bir oyun olmadı bu.İlk yazdığım formunda altı oyuncu vardı, provalar esnasında bu sayı yirmi beşe yükseldi.Tuncer Cücenoğlu'nun da dediği gibi, bir piyes asıl prova sürecinde en doğru biçimde şekillenir ve gerçek manada yazımı tamamlanır.İtiraf etmeliyim ki, ' İki Yakanın Hikayesi ' hayatımdaki en güzel, en heyecan ve keyif duyarak yaptığım iş oldu.Uzun bir prova dönemimiz sözkonusu değildir, bunu da özellikle belirtmek isterim.Geçtiğimiz Haziran'da, hemen hemen tümüyle amatör, daha önce sahne deneyimi olmamış bir oyuncu grubuyla, ayda sekiz prova yaparak çıkarttık bu oyunu.Manavgat Belediyesi, bir kültür ve sanatı yaygınlaştırma hizmeti olarak gördüğünden, oyunu ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırma kararı almıştı.Çok büyük bir ilgi, yoksa izdiham mı desem, yaşandı ve davetiyeler sadece on dakika zarfında tükendi.Bu oldukça güzel bir sonuç, hatta bir ölçüt.8 ve 22 Ocak 2023'de " İki Yakanın Hikayesi " yeniden seyirciyle buluşacak..."

Kosta Kortidis yarım kalmış hayatları, yarım bırakılmış cümleleri sevmiyor, biliyorum.Yaşamı tiyatronun içinde, tiyatro yaşamının içinde.Tarihin ya da güncelin içinde saklı kalmış, her  ne varsa onları bulup aktarıyor...gözlerinde hep o çocuksu telaşlar.Gözlerinde hep o ilkbahar aydınlığı.En ufuksuz denizleri aşma isteği...

Anahtar Kelimeler: İki Yakanın Hikayesi, Manavgat Kent Tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir