MAKALELER

Denizaltında Altı Tahammülfersa - İstanbul Kraliyet Tiyatrosu

2006.10.05 00:00
| | |
1236

Sizce Nasıl?
Tiyatronun krallarını tanımadıklarını deklare ederek kurulan grubun üyeleri karakter oyuncuları olma özellikleriyle tiyatro sahnelerinde parıldıyorlar...

 İstanbul Kraliyet Tiyatrosu, uzun süredir sergiledikleri oyunlarla tiyatro severleri güldürmeye devam ediyor. Televizyon dünyasından tanıdığımız Haneler dizisi ile seyircilerin kalbinde taht kuran grup, beş sene boyunca oynadıkları Hastasıyız adlı komediyle teatral alanda büyük ses getirmişti. Yeni sezonda hazırladıkları Denizaltında Altı Tahammülfersa adlı oyunlarının galasını henüz gerçekleştiren topluluk, komedi dalında sezona damga vuran bir gösteriye imza atmış gözüküyor. 
 
Tiyatronun krallarını tanımadıklarını deklare ederek kurulan grubun üyeleri karakter oyuncuları olma özellikleriyle tiyatro sahnelerinde parıldıyorlar. Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı’nın yazdığı ve yönettiği Denizaltında Altı Tahammülfersa günümüz politik yelpazesini küçük ve eskimiş bir deniz altının içine sokarak, tamamen güncel bir konuyu seyircilere sunuyor. 1950 yılından kalma ve jilet olmaya gitmeden önce son seferine çıkan bir denizaltının içindeki altı kişinin komik çatışmalarını anlatan öykü, aslında hayattan beklentilerini karşılayamamış altı insanın son seferini oluşturuyor. 


 
Dübür Bey adlı denizaltının radarını söktürerek yerine televizyon alıcısı taktıran Kaptan Baykal ile kaptanın peşine takılarak bilinmeze doğru yol alan kişilerin komediyle karışık gösterisinde Ahmet Saraçoğlu, Alper Düzen, Fırat Doğruloğlu, Serhan Ernak, Barış Başar, Murat Akkoyunlu ve Samantha rol alıyor. Denizaltının içinde birbirlerinin otoritesine karşı gelen karakterlerin kavgaları, yanlışlıkla fırlatılan büyükçe torpilin yeşil bayraklı bir gemiyi vurmasıyla içinden çıkılmaz hal alır. Kaptanın ve mürettebatın yakalanma korkusu, nerdeyse altmış senedir deniz dibine batmayan denizaltının radarsız biçimde dalışına sebep olacaktır. Bu dalış, karakterlerin de sorunlu hayat öykülerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne getirecektir. 
 
Oyunu yazan ve yöneten Saygın Delibaş ile Fethi Kantarcı kendilerini gerçekleştirememiş karakterlerin üzerinden akıllıca bir kurgu oluşturmuşlar. Oyunda ulusalcı, sosyalist, liberal, dindar muhafazakar, sarhoş, kadın düşkünü ve oportünist kişilerin aynı odada hayatta kalma mücadeleleri, gemiyi ele geçirme hırsına bürünerek Türkiye siyaseti ile kesişmiştir. Saygın Delibaş ile Fethi Kantarcı aslında çokta fazla siyasi durumlara girmeden, eleştirel boyutta kalarak komedinin ön plana çıkmasını sağlamışlar. 
 
Gösteride, kıdemli üsteğmeni Alper Düzen; çevreciyi Fırat Doğruoğlu; kaptanı Serhan Ernak; darbeci ikinci kaptanı Ahmet Saraçoğlu; dindar aşçı Seyfi’yi Barış Başar; makine mühendisini Murat Akkoyunlu oynuyor. Alper Düzen ulusalcı yapısı ile ergenekon’dan gözaltına alınma korkusu taşıyan karakterini güzel yorumluyor. Sosyalist çevreciyi oynayan Fırat Doğruoğlu, Greenpeace için düzenleyeceği eylem için gemiye sızan karakterini komedinin içinde tutmayı başarmış. Serhan Ernak çok içki içen ve olgun bir kişilikle denizaltındaki olayları vurdumduymaz biçimde eleştiren kaptanı ekibin lideri olarak ön planda tutmuş. Dindar aşçı da Barış Bakar komedinin şekillendiği isim olarak ön plana çıkıyor. Çok başarılı. Özellikle günümüz siyasi ironisi onunla belirginleşiyor. Murat Akkoyunlu, denizatlıda herkesin muhtaç olduğu makine mühendisinde grup üyeleri gibi olağanüstü başarılı. 
 
Denizaltında Altı Tahammülfersa şaşırtıcı biten finali ile yaşanılan kaosu daha da komikleştiriyor. Yeşil bayraklı ve yanlışlıkla vurulan gemi, son seferine çıkan denizaltına ve mürettebatına hayatlarının en büyük şansını veriyor. İstabul Kraliyet Tiyatrosu, izleyicisine krallara layık bir komedi sunuyor. Bu şaşırtıcı ve bir o kadar da komik gösteriyi sezon içinde mutlaka izleyin. 

Anahtar Kelimeler: İstanbul Kraliyet Tiyatrosu, Denizaltında Altı Tahammülfersa0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir