MAKALELER

Yedi Kocalı Hürmüz

2008.01.18 00:00
| | |
6409

“Yedi Kocalı Hürmüz” adlı oyun, bir kez daha beyazperdeye aktarılarak sinema severlerin beğenisine sunuluyor.

Türk Tiyatrosu’nun önemli kalemlerinden Sadık Şendil’in yazdığı “Yedi Kocalı Hürmüz” adlı oyun, Yönetmen Ezel Akay tarafından bir kez daha beyazperdeye aktarılarak sinema severlerin beğenisine sunuluyor. Oyun daha önce rahmetli Atıf Yılmaz’ın elinden geçerek izleyenlere ulaşmıştı. Türkan Şoray’ın canlandırdığı Hürmüz karakteri izleyicilerin belleğinde derin izler bırakmıştı. Eski İstanbul tasvirleri ile süslü Atıf Yılmaz yorumundan farklı, Ezel Akay’ın masalsı dünyasına şahitlik ediyoruz yine. Müzikal tiyatronun vazgeçilmez bir parçası olan “Yedi Kocalı Hürmüz” ün çapkın macerası hem tiyatromuz hem de sinemamız için çok farklı bir yerde durmaktadır. 

 
   1970'lerin sonunda müziklerini Atilla Özdemiroğlu'nun yaptığı ve ilk defa rahmetli Egemen Bostancı tarafından İstanbul Açıkhava Tiyatrosu'nda oynanan oyun, Ayten Gökçer ve Cihan Ünal tarafından sahneye aktarılarak dönemi içinde herkesi kendisine hayran bırakmıştı. Oyunun afişleri aylarca asılı kalmıştı. Türkiye’yi il il gezen iki ünlü oyuncu, kadının toplumsal kimliğine cesurca yaklaşarak, ilk kez bir kadının cinsel yaşantısını bu denli açıklıkla izleyenlere göstermişlerdi. TRT'nin o yıllarda çekip bizlere izlettiği oyunun insanlar tarafından beğenilmesindeki en büyük etkisi, ‘çapkın erkek’ duvarının yıkılarak yerine ‘özgür kadın’ motifinin verilmesiydi. 
 
   Ezel Akay, sinema tekniklerini Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (2005) filmi ile farklı alanlara kaydırarak, kendisine has bir üslup geliştirme peşinde. Sinemamızın usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ ın ardından böyle bir projeye imza atmak büyük bir cesaret örneği kendisi için. Teatral misyonu izleyiciler tarafından asla unutulmayan bir yapıtın usta ellerde geçen maceralarından sonra, Ezel Akay’ın elinde şekillenen hali, olumlu ya da olumsuz bir çok eleştiriyi de beraberinde getiriyor. 
 
   Konuda 19. yüzyılın sonlarında İstanbul'un Taşkasap semtinde yaşayan Hürmüz, ekonomik sıkıntılardan dolayı hepsi farklı mesleklerden olan, birbirinden habersiz altı koca ile evlenmiş, ancak kalbini yedinci bir erkeğe, yani yakışıklı doktora kaptıran bir kadındır. Sonunda amacına ulaşarak doktoru da kendisine aşık eden Hürmüz, bu kişiyle de bir evlilik yapar. Ancak kocalarının eve geliş - gidiş zamanlarında çakışmalar meydana gelince oldukça zor bir durumda kalır. Hepsini bir arada idare etmeye çalışan Hürmüz'ün işi arapsaçına dönmüştür. 
 
   Filmin senaryosu Gürsel Korat tarafından bambaşka biçimde oluşturularak, kadınlar cümbüşüne dönen bir yapıyla hazırlanmış. Sadık Şendil’in özgün oyununa bağlı kalındığı ifade edilse de, konuyu sinematografik tekniklerle irdeleme adına, senaryo kötü bir şekilde işlenmiş. Özellikle de aşk kavramı konuda sönük işleniyor. Küfürün ve argonun bolca kullanılması da, orijinal metne fazlasıyla zarar vermiş. Hürmüz’ün teatral alanda nasıl işlendiğini bir düşünürsek söylenilen daha mantıklı olur. 
 

   1970 yılında tiyatro dünyasında ses getiren oyunda, Ayten Gökçer’in sefalet yüzünden ilişki yaşadığı 6 kocası oyunda çok fazla yer edinmiyordu. TRT kayıtlarından izlediğimiz kadarıyla, Cihan Ünal ile yaşanılan aşka göndermeler bolca yer ediniyor. Çapkınlıkla dolu geçen zamanlardan sonra, kadının aşk olgusuna yenik düştüğünü görüyoruz. Filmde ise, Hürmüz rolünü oynayan Nurgül Yeşilçay, Türkan Şoray’ın canlandırdığı Hürmüz karakteri ile bire bir örtüşüyor. Yeşilçay, belli ki Şoray’dan fazlasıyla etkilenmiş. Aşkı yaşıyor yaşamasına ama kadın objesinin devamlı ön plana çıkarılması yüzünden, sosyal yaşantı zorlukları, diğer kocalarıyla olan bağları net anlaşılmıyor. Mehmet Ali Alabora’nın doktor karakterine yaklaşımı, hem teatral açıdan hem de sinema açısından anlamlaşmış. M.Ali Alabora’nın tiyatro oyuncusu olması filmde çok güzel hissediliyor. Ki Ezel Akay, tiyatro metnini sinemaya uyarlarken kurnazlık yaparak filmde bir çok tiyatro oyuncusuna yer veriyor. Haluk Bilginer, Erkan Can, Müjdat Gezen, Cengiz Küçükayvaz, Erol Günaydın gibi usta tiyatro oyuncularla “Yedi Kocalı Hürmüz” ün o basit senaryosunu seyirciye hissettirilmiyor. Filmde kullanılan şaşalı kostümler, dekorlar ve müzikler seyirciyi masalsı bir tiyatro havasının içine sokuyor. Sinemanın teknolojik gücü, tiyatronun masalsı anlatımı ile başarılı biçimde buluşuyor. Bu arada Gülse Birsel’in başarılı oyunculuğunu da yazmadan geçmemek gerekli.
 
   Tiyatrodan sinemaya metin uyarlamak aslında basit bir uğraş gibi gözükse de, sil baştan bir senaryo yazıldığı için büyük bir uğraş gerektirmektedir. “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi tiyatrodan sinemaya aktarılan tarihsel bir metin için bu uyarlamayı yapmak daha zor bir çalışma oluşturuyor. Ezel Akay’ın, Tarkovsky gibi kendisine özgü bir üslupla sinema yaşantısına devam etme kararlılığı, ilerleyen zamanlarda bir çok tiyatro oyununun Akay tarafından sinemaya aktarılmasını sağlayacaktır. “Yedi Kocalı Hürmüz” bu üslubun bir ürünü olarak başarılı biçimde tarihteki yerini almıştır. 

Anahtar Kelimeler: Yedi Kocalı Hürmüz0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir