MAKALELER

Yarım Kalmış Bir Replik Gibiydi..

2022.12.31 00:00
| | |
1609

Anton Çehov'un yazdığı, Yılmaz Gruda'nın dilimize çevirdiği, dramaturjisini Özge Ökten Yılmaz'ın yaptığı "Kuğunun Şarkısı"...

Anton Çehov'un yazdığı, Yılmaz Gruda'nın dilimize çevirdiği, dramaturjisini Özge Ökten Yılmaz'ın yaptığı " Kuğunun Şarkısı " nı Bora Seçkin yönetmiş.

Müzik Tasarımını Emrah Can Yaylı, Dekor Kostüm Tasarımını Almila Altunsoy, Işık Tasarımını Özcan Çelik, Efekt Tasarımını Umut Yüzbaşıoğlu, Görsel Tasarımı Enes Altuğ Avşar ve Hareket Düzenini Özge Midilli'nin üstlendiği " Kuğunun Şarkısı " nda Naşit Özcan, Bora Seçkin, Ertan Kılıç,Yeliz Şatıroğlu başarılı yorumlarıyla göz dolduruyorlar.

Svetlevidov’u hayata teyelleyen son düğümler belki de sadece  " Hamlet ", " Othello ", " Kral Lear " dan repliklerdi.Yalnızdı.Unutulmuştu.Kirpikleri üşüyordu.

Gözlerinin içinden bulutlar, hiçbir vakit hesabı sorulmayacak acılar geçiyordu.Hayaletler ve hayaller arasındaydı Svetlevidov.

Dertleri, umutları, özlemleri, geçmişte oynadığı rollerin izleri bir lahza olsun seyrelmemişti.Svetlevidov yaşamı sahnede örmüş bir aktördü.Başka bir dünyası yoktu ki.

Ufuksuz denizlerden, yağmurlu iklimlerden, karlı kara kışlardan çıkıp gelmişti.Tiyatro onun sesi, soluğu, kanı, öncesi ve sonrasıydı.

Hıçkırık ve gözyaşı...

Yaşamının derinliğinde gizli, saklı kalmış her ne varsa yüzleşme zamanıydı artık.

 Naşit Özcan her zamanki malzemesi bol oyunculuğuyla, " Kara Komplo ", " Titanic Orkestrası ", " Meraklısına Öyle Bir Hikaye ", " Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ", " Naşit Bey " in ardından, " Kuğunun Şarkısı" nda da tıpkı Vicdani, Rıza Baba, Sait Faik gibi, Svetlevidov karakteriyle  oyunculuğunu bir başka doruğa taşımış.

İBBŞT yapımı " Kuğunun Şarkısı " etkileyici, başarılı, güzel bir yapım.

Anahtar Kelimeler: kuğunun şarkısı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir