TİYATROLAR

Tiyatro Kare

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: İSTANBUL/ŞİŞLİ
Adres: Mecidiyeköy, Cemal Sahir Cad. Profilo Alışveriş Merkezi No:33 D:3, 34394
Telefon: 0212 2434485
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
5645


İlişkili Kişiler

Halim Ercan
(Oyuncu, Yönetmen)
Veysel Diker
(Oyuncu)
Nurseli İdiz
(Oyuncu)
İsmail Sağır
(Işık Tasarımcısı, Oyuncu +2)
Melek Baykal
(Oyuncu)
Ebru Saçar
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)
Onur Kırat
(Oyuncu)
Emir Özden
(Oyuncu)
Fatih Dönmez
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Anıl Ateş
(Oyuncu, Sahne Tasarım)
Cem Güler
(Oyuncu)
Tümü

Hakkında

Türk Tiyatrosu’nun en önemli oyuncularını, dünya tiyatrosunun en önemli oyunlarında seyirciyle buluşturmayı hedefleyen” Tiyatrokare 1992 yılında Nedim Saban tarafından kurulmuştur.

Bugüne değin, devlet sanatçısı Macide Tanır’ın tiyatroya dönüş yaptığı n ” Müziksiz Evin Konukları”, ine Erol Keskin’in Yıldıray Şahinler ile birlikte oynadığı ve Afife Jale Yılın Yapımı ödülü başta olmak üzere, çok önemli ödüller kazanan “Salı Ziyaretleri”,  Çiğdem Selışık’ın, Türkiye’ye dönüş oyunu olarak sergilenen Virginia Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda” , Burak Sergen’in Işıl Kasapoğlu rejisiyle sunduğu Tuncer Cücenoğlu’nun “Neyzen”, Okan Bayülgen rejisiyle Sanem Çelik, Volkan Severcan, Kerem Atabeyoğlu gibi seçkin isimlerin rol aldıkları “Hangisi Karısı”, Derya Baykal’ın  konuk oyuncu olarak yer aldığı  “Ben Boşanıyorum”, Nedim Saban, Füsun Önal, Tijen Par, Nilüfer Açıkalın’ın oynadıkları “Üç Kadın Bir Çapkın”,  Suat Sungur’un oynadığı ve otistik bir çocuğun hikayesini anlatan “Babamla Dans”,  David Mamet’in yazdığı “Oleanna” , Hatice Meryem’in yazdığı “Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun”, “Oscar”, “Seni Seviyorum” , “İki Oda Bir Sinan”  gibi eserlerini sergileyen Tiyatrokare, aynı zamanda büyük gişe başarılarına da imza atmıştır.
Nedim Saban’ın Pekcan Koşar’la birlikte oynadığı “Salaklar Sofrası” 500 kez kapalı gişe oynanmış, Türkiye’nin ilk interaktif komedisi  “Şen Makas” altı yıl boyunca aralıksız , iki ayrı versiyon olarak sahnelenmiştir. Metin Serezli’nin Özlem Tekin ile beraber oynadığı “Kim O”, tüm yurtta kapalı gişe oynanmış, ayrıca Metin Serezli, Suna Keskin ve Oya İnci’nin başrollerini oynadığı “Bu da Benim Ailem” büyük beğeni toplamıştır.2011 yılında oynanan “Büyük İkramiye” adlı komedi, Suzan Aksoy’a Sadri Alışık, Pelin Ermiş’e Direklerarası Seyirci Ödüllerini kazandırmıştır. Suna Keskin, Özge Özberk, Bülent Seyran, Umran Ertok’un oynadıkları “aşka 103 Adım”, Suna Keskin’e nice ödüller kazandırmıştır.
Zülfü Livaneli’nin bir yapıtını ilk kez tiyatroya kazandıran Tiyatrokare, “Leyla’nın Evi” adlı müzikli oyunu sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın en büyük metropollerinde de sunmuştur. Oyun, Ayça Varlıer’e Afife Jale, Sadri Alışık, Direklerarası ve Yeküv Vasfi Rıza Ödülleri’ni kazandırmıştır. Bu uyarlamanın ardından Aziz Nesin’in 100. Doğum yılı için özel olarak hazırlanan “Zübük” ve Romain Gary’nin “Onca Yoksulluk Varken”  gibi roman uyarlamalarını da sahneye taşımıştır..

Büyük prodüksiyonlara da korkusuzca imza atan Tiyatrokare, 100 kişilik ” Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen” adlı müzikali, Türkiye’nin tüm Açıkhava tiyatrolarında 100.000’e yakın seyirciyle buluşmuştur.

Tiyatrokare, yeni yazarların ve oyunların kazanılması amacıyla, 1993 yılında Akbank desteğiyle “Oyun Yazım Laboratuvarı” uygulamasına imza atmış, ayrıca Marmara Depremi’nin 10. Yılı nedeniyle, Liberty Sigorta’nın desteğiyle ı “Birimiz Hepimiz Hepimiz Akut” adlı sosyal sorumluluk projesi ile, çocukları güvenli yaşam konusunda eğitmeye devam etmektedir. Ayrıca “Macera Treni” adlı oyunla çocukları farklı zamanlar ve mekanlara hareket ettirmektedir. Oyun, bir trende oynanmaktadır. Şu anda Cumhuriyet Devrimleri ve Kutup Ekspresi gibi iki ayrı konseptte sunulan oyun, çocukları yeni maceralara taşıyacaktır. Tiyatrokare Çocuk Birimi, ayrıca Goody Çocuk Tiyatrosu ile birlikte “Bir Dostluk çocuklara hayvan sevgisini aşılayan Hikayesi”, Anavarza Çocuk Tiyatrosu ile birlikte, arıların doğal yaşamdaki yerini anlatan “Bal Arıları ve Hınzır Ayı” ve Geberit desteğiyle, su tasarrufunu konu edinen “Su Hayattır” adlı oyunları hazırlamış ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiştir. Bu çocuk oyunları Nedim Saban tarafından yazılmış, yönetilmiştir.
Çocuklara yönelik yaratıcı drama eğitimleri, gençlere yönelik oyunculuk kursları düzenleyen Tiyatrokare,  Yeküv ile Avrupa Birliği kapsamında “Demokrasi ve Haklarım  İçin Buradaydım, Buradayım ve Burada Olacağım” projesinde işbirliği yaparak, yaratıcı drama eğitimleri gerçekleştirmiştir.

Tiyatrokare, oyunlarını İstanbul’da çeşitli salonlarda, 7 bölgeyi de içeren ve Van’dan Bursa’ya kadar tüm illeri kapsayan Anadolu kentlerinde, İsrail, Almanya gibi ülkelerde de sergilemiştir.

Anahtar Kelimeler: tiyatro kare

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE