MAKALELER

Perde Sanat Tiyatrosudan İstibdat Kumpanyası üzerine...

2023.04.15 00:00
| | |
3094

Perde Sanat Tiyatrosundan Tolga Furkan Güler ve Eren Ataseven'in İstibdat Kumpanyası ve Tiyatro üzerine görüşlerini aldık...

Tolga ve Eren. Tiyatroya başlama öykünüzü dinleyebilir miyiz sizden?

Tolga Furkan Güler
Çocukluğumdan beri iyi bir tiyatro seyircisi olduğumu söyleyebilirim. İzlediğim her oyunda sahnede kendimi hayal ederdim buna paralel olarak lisede kendi çapımda çalışmalarda bulunup ufak ekiplerde lokal sahnelerde sahne deneyimi yakalamaya başladım. Üniversite yıllarımda apartman boşluğuna “İsmeeet” şeklinde bağırdığımı duyan organizatör arkadaşımın teşviği ile sahne hevesimi aldığım eğitimlerle destekledim ve keyifli oyunlarda değerli ekiplerde çalışma şansı yakaladım. 

Eren Ataseven
Üniversite yıllarımda hazırlık sınıfındayken İngilizce Tiyatro topluluğuna dahil olarak tiyatroda aktif rol almaya başladım. 3 sene boyunca Shakespeare’in farklı oyunlarını İngilizce olarak sergiledik.

Perde Sanat Tiyatrosu’na PST Oyuncuları ekibine nasıl katıldınız? 

Tolga Furkan Güler
İnternet üzerinden yaptığım başvurunun ardından görüşmeye çağırıldım. Değerlendirme sürecinin ardından okuma provasına çağrıldım. Görüşmemizin ilk anından itibaren samimiyetlerini iliklerimde hissettiğim bu ekibe dahil olmak benim için çok değerli.

Eren Ataseven
2018 yılında sosyal medya platformu üzerinde PST’nin oyuncu seçmesi yaptığını gördüm ve şansımı denemek istedim. Bu şekilde kurucu arkadaşlarla tanıştım ve onların yardımıyla tiyatro hayatım yeni bir yön kazandı.

İstibdat Kumpanyası’nı oyununda beraber rol alıyorsunuz. Sahnede nasıl anlaşıyorsunuz? Oyunda iyi bir ikili misiniz? 

Tolga Furkan Güler
Birbirimizi tamamlıyoruz diyebilirim. İmkanlar el verdiğince senkron bi ikiliyiz. İkimiz de Absürt dokunuşlardan keyif alıyoruz bu da çalışmalarımızı daha keyifli bi hale getiriyor. 

Eren Ataseven
Oyun bir dönem oyunu olduğu için o zamanın ruhu içerisinde davranmamız gerekeceğini fikir alışverişi yaparak çözmeye çalışıyoruz. Birbirimize ufak tefek öneriler sunuyoruz. Uyumumuz gayet güzel birlikte oynadıkça da artıyor.

Oyundaki karakterinizden biraz bahseder misiniz? Hazırlık sürecinde zorluklar yaşadınız mı?

Tolga Furkan Güler
Oyunda zabit rolündeyiz. Karakterin çoğu şey umurunda değil aynı zamanda algısı da çok açık değil. Buna paralel olarak paşayla yüz yüze kaldıklarında bi o kadar korkak çekingen. Hazırlık süreci çok keyifliydi, zemini mizaha çok elverişli bi karakter diyebilirim.

Eren Ataseven
Karakterlerimiz Sefer Bey’in yanında görevli, onun ayak işlerini ve emirlerini yerine getiren iki adet muzip Zabit. 

Son olarak Tiyatro severlere neler söylemek istersiniz?

Tolga Furkan Güler
Sanatın hangi kulvarı olursa olsun zihinlerini, ruhlarını bu vesileyle beslemeyi ihmal etmesinler ve ellerinden geldiğince çevresine aşılasınlar. En nihayetinde sanatla iletişimi kopmuş bi toplum ziyadesiyle risk teşkil eder.

Eren Ataseven
Komedi oyunlarına ilgi duyan ve gerçekten eğlenmek isteyen herkesi oyunumuza bekleriz. Tiyatroların yaşaması ve seyircilerimizle dolması dileğiyle.

Fotoğraflar Berke Topuz'a aittir. 

Anahtar Kelimeler: Tolga Furkan Güler, Eren Ataseven, perde sanat tiyatrosu, istibdat kumpanyası0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir