MAKALELER

İstibdat Kumpanyası Oyuncularından Özcan Özdemir ile...

2023.04.27 00:00
| | |
2110

Tiyatro toplumsal olayları yine topluma farklı bir biçimde aktaran sahne sanatıdır.
 Özcan Özdemir kimdir? Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
 
Merhaba ben Özcan Özdemir 1977 Çorum doğumluyum. Evliyim iki çocuğum var. İki yıllık (ön lisan) dekorasyon programı mezunuyum. Hali hazırda bir devlet Üniversitesi'nde kamu görevlisi olarak çalışıyorum. Türk halk müziği korosunda korist olarak görev almaktayım. Aynı zamanda müzik derneğinin yönetim kadrosunda yer almaktayım. 
 
Tiyatroya başlama öykünüzü dinleyebilir miyiz sizden?
 
Üniversite yıllarında halkevi tarafından sahnelenen Ferhan Şensoy'un (Kahraman bakkal süper markete karşı) adlı oyununda oynayarak ilk sahne deneyimimi yaşadım. 
 
 Sizce tiyatro nedir ve neden değerli?
 
Tiyatro toplumsal olayları yine topluma farklı bir biçimde aktaran sahne sanatıdır. Tiyatro toplumlara düşünme olanağı sağlar ve sorgulama yeteneğini geliştirir. Bir bakıma geçmişin ya da içinde bulunduğumuz durumun yansımasıdır. 
 
 
İstibdat Kumpanyası Oyundaki karakterinizden biraz bahseder misiniz? Hazırlık sürecinde zorluklar yaşadınız mı? Ve diğer oyunlardan farklı kılan özellikleri neler?
 
Oyunda Şeref Paşa karakterini oynamaktayım. Şeref Paşa dönemin padişahını devirmek ve yönetime el koymak için plan yapar. Paris'ten ünlü bir üstat davet eder. Fakat işler umduğu gibi gitmez.
 
Hazırlık süreci benim için kısa ve zorlu süreçti. Oyunun ve ekibin enerjisi beni sürekli motive ederek, yılgınlığa sebep olmadı. 
 
Bu vesileyle ekibe dahil olmamda yardımcı olan sevgili dostum Volkan Özbay ve Perde Sanat kurucularından İbrahim ile Caner’e teşekkür ediyorum. Oyuncu arkadaşların desteği ve samimiyetlerinden dolayı bu ekipte yer almaktan son derece çok memnun ve mutluyum. PST oyuncuları candır. 
 
Tiyatro severlere neler söylemek istersiniz?
 
Tiyatro severlerin çevresine ve gelecek nesillere bu sanatı aşılaması ve tiyatro camiasını yalnız bırakmamalarını temenni ederim. 

Anahtar Kelimeler: Özcan Özdemir, istibdat kumpanyası, perde sanat tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir