MAKALELER

Perde Sanat Tiyatrosundan İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ

2023.05.21 00:00
| | |
3114

Perde Sanat Tiyatrosu her sezon haziran ayında oyuncu başvuruları açar...


- Perde Sanat Tiyatrosu ne zaman ve hangi amaçla kuruldu? Hikayesi nedir?

- İbrahim Sevinç; Perde Sanat Tiyatrosu çok uzun zamandır Caner Karadağ ile üzerine konuştuğumuz ama bir türlü hayata geçiremediğimiz bir projeydi.  O dönemlerde Caner Devlet tiyatrolarında oynuyor, ben ise belediye tiyatrosu oyunlarında oynamaktaydım. Bir türlü kendi tiyatromuzu kurmaya zaman bulamıyor ve cesaret edemiyorduk. Sonunda iyi bir senaryo bulup okuduk ve ilk okuma provamızı 2016 yılının Haziran ayında yaptık. 18 Kasım 2016 tarihinde Rulet oyunu ile prömiyer yaptık ve o günü Perde Sanat’ın kuruluş günü olarak ilan ettik. Perde Sanat’ın amacı tiyatro yapmak isteyen oyuncuları bir araya toplamaktır ve daha çok gönüllü ekipten oluşan bir gruptur. Ekibimiz şu an 18 kişidir. Tiyatromuzda herkes hem kendi profesyonel işlerinde çalışıp hem de tiyatro oyunlarını oynamaktadırlar. 

- Perde Sanat Tiyatrosu ekibine katılımlar nasıl sağlanıyor? Ekip içindeki iletişim nasıl?

- Caner Karadağ; Perde Sanat Tiyatrosu her sezon haziran ayında Oyuncu başvuruları açar. Web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan bunların duyurusunu yapıyoruz. Ekibimizde önceliğimiz bu işi gerçekten severek yapıyor olmak. Çok fazla başvurular oluyor ve bunların içinden en iyilerini seçmek de zor olabiliyor. Ekibe dahil edeceğimiz kişileri araştırıyor ve o şekilde bir ön öleme yapıyoruz. Sonrasında belli bir süre ekiple zaman geçirdikten sonra ekibe uyum sağlayabiliyorsa ondan sonra grubumuza dahil ediyoruz. PST Oyuncuları ekibine dahil olmak biraz zor olabiliyor. (Gülüyor) Ekipte herkes hem çalışıp hem de tiyatro yapan kişiler ve her yaştan kişilerin olduğu bir ekip. Herkes çok saygılı ve kendilerini bilen ego duygusunu bir kenara bırakan güzel bir ekibimiz var. Yıllardır bu dengeyi sağlamaya çalışıyoruz.
Güzel arkadaşlıklarımız oldu. Birçok oyunlarımızda da başvurulardan tiyatromuza dahil olan oyuncu arkadaşlarımız var.

- Perde Sanat Tiyatrosu'nda şu ana kadar kaç oyun sahnelendi?

- İbrahim Sevinç; Perde Sanat Tiyatrosu oynadığı oyunları uzun süre oynamayı hedeflemektedir. 
Rulet tiyatro oyunumuz ilk göz ağrımız. 4 sezon Ankara’da ve farklı şehirlerde sahnelendi. Ayrıca Adana’da gerçekleşmiş olan Sabancı Tiyatro Festivali’nde de yer aldı.
Nereye tiyatro oyunumuz ilk sezonunda pandemiden dolayı tamamlanamamıştır maalesef. Pandemi döneminde de kısa filme uyarlanmış olup uluslararası festivallerden birçok ödül almıştır.Alaaddin isimli oyunumuz kukla tiyatrosu olup, şimdilik ilk ve tek çocuk oyunumuz olma özelliğini taşımaktadır.
Thom Pain – Hiçbir şey ise Perde sanatın ilk “tek kişilik” oyunudur. Ve 2022 sezonunda Adana Tiyatro Festivali’nde yer almıştır.
Son iki sezondur ise Ankara’da ve diğer illerde kapalı gişe oynayan İstibdat Kumpanyası oyunumuz ile tiyatro maceramıza devam etmekteyiz.

 


- İstibdat Kumpanyası oyununun hem yönetmeni hem de oyuncusu olmanın zorluğu oluyor mu? Oluyorsa bunlar neler?

- Caner Karadağ; Elbette bazı zorlukları oluyor. Sizin sahnede olduğunuz zamanlar oyunculuk yapmanız gerekiyor ve aynı zamanda rejiye dikkat etmeniz gerekiyor. Benim aklım hep reji kısmındaydı ve rolüme çok odaklanamadım ama oyun oynadıkça artık rolüm oturmaya başladı. Bazı oyunlarda yönetmen oyunu çıkartır ve oyun çıktıktan sonra birkaç oyuna gelir ve artık izlemez. Oyuncular daha özgür takılırlar oyunda, tabii ki çerçeveden çıkmadan. Ama ben bir yere gidemiyorum, oyunun içindeyim. Oyun oynanırken bile  “Burası olmamış, burayı değiştirmem lazım, burada neden bu durumu kullanmamışım” diye kendime soruyorum. Komik ama elimde olmayan bir durum.

- Perde Sanat Tiyatrosu olarak oyunlarınızın konusunu seçerken dikkat ediyor musunuz? Bu oyunlar bir mesaj içeriyor mu?

- Caner Karadağ; Dikkat ediyoruz elbette. Oyunlarımızı seçerken tiyatro seyircisini iyi anlamak gerekiyor. Tam olarak ne istediklerini bilmek gerekiyor. Ankara seyircisi iyi bir seyirci ve bu bizi oyunları seçerken biraz zorluyor. Her oyunun bir mesajı vardır. Yazarın ayrı yorumu, yönetmenin ayrı yorumu, oyuncuların ayrı bir yorumu vardır. Ama burada asıl önemli olan seyircinin mesajı anlamasıdır. Bizim oyunumuz açık bir oyun. Seyirciler birden çok mesaj alabiliyorlar. Oyunla seyirci arasındaki en büyük köprü dramaturjidir. Oyunun dramaturjisi kuvvetliyse mesaj seyirciye sağlam ulaşır.

- Perde Sanat Tiyatrosu olarak Savaş Suçu ve Nereye isimli kısa film çekimlerinde de yer almışsınız. Bu kısa filmler birçok ödüle layık görülmüş. Siz de en iyi erkek oyuncu ödülüne sahipsiniz bu süreç hakkındaki hislerinizi ve yaşadığınız olumlu olumsuz şeyleri anlatabilir misiniz?

- İbrahim Sevinç; Pandemi döneminin başlarında çok canımız sıkıldı. Tiyatro oyunları da oynayamıyorduk. Hep bir kısa film yapalım düşüncesindeydik ve Caner bir senaryo yazdı. Savaş Suçu adında.  Biz de ekip olarak bunu çektik. Bu filmde Hayri Çölaşan ve Tamer Akçay’ın büyük destekleri oldu.  Eksiklerimiz, hatalarımız oldu. Ama emek vardı ve festivallerde şansımızı deneyelim istedik. İyi sonuçlar aldı ve bu da bizi yeni bir kısa film çekmeye motive etti. Pandemide tamamlayamadığımız mülteci göç hikayesini anlatan ‘’Nereye’’ tiyatro oyununu yazar Hüseyin Alp Tahmaz ile konuşarak kısa filme uyarlanmasını rica ettik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz, o da bizi kırmadı ve bu süreçte yardımcı oldu. Ekmek teknesi, Kurtlar vadisi gibi dizilerin yönetmeni Gürsel Ateş ile bu projeyi paylaştık. Senaryoyu çok beğendi ve ekibin bir parçası olmaktan memnuniyet duyacağını bildirdi ve filmimizin yönetmeni olmayı kabul etti. Gürsel hoca ile çalışmak bizim için bir eğitim oldu adeta. 2021 yılının temmuz ayında bir tiyatro sahnesinde (Fade Sahne) biz bu filmi orada çektik. İki gün sürdü ve filmde perde sanat tiyatrosu oyuncuları dışında Ankara’da yaşayan yabancı oyuncuları da oynattık. Güzel bir iş çıktı ortaya. Festival süreci yeni bitti. Şu anda dijital platformlar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’de bir dijital platformda yayınlanmasını isteriz tabii ki. İlerleyen zamanlarda o da netleşecektir. Film Türkiye’de ve yurt dışında farklı kategorilerde toplamda 19 ödül aldı. En İyi Film, En İyi Dram, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.  ‘En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülü aldım, hem de iki farklı festivalden. Bu beni çok onore etti. Çok memnunum bu durumdan. Hayatımda bir değişiklik olmadı ama böyle bir ödül almak tabii ki bu işte kendinizi daha iyi geliştirme konusunda size bir destek oluyor. Umarım bu ödülü tiyatro alanında da alabilme şansım ve fırsatım olur. 

-  İstibdat Kumpanyası şu an sahnelenen bir oyununuz ilgi nasıl ve bu oyuna hazırlanırken neler yaşadınız?

- İbrahim Sevinç; İstibdat Kumpanyası’nın okuma provalarına 2021 yılının Eylül ayında başlanmıştır. Pandemi dönemi, herkesi ve her şeyi etkilediği gibi bizim tiyatromuzu ve oyunumuzun provalarını da etkiledi. 4 ay kadar bir prova süreci yaşandı. 2022 Şubat ayında prömiyerini gerçekleştirdik. İstibat Kumpanyası Ankara’da ilk kez Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Hikâyemiz 1876 senesinden… Orta oyuncuların maceraperestlikleri ve Şeref Paşa’nın halkı galeyana getirip tiyatroyu kullandığı, Fransa’dan ünlü aktör Samuel Andre’yi tiyatronun başına geçirdiği ve yapılamama duygusunun ön planda olduğu tiyatro içinde tiyatronun olduğu bir oyundur. Bu zamana kadar çoğu seyircimizin mutlu ayrıldığını duyuyoruz. Hal böyle olunca da gösterilerimizin biletleri çok öncesinden tükeniyor. Ankara seyircisi bizleri yine yalnız bırakmadı ve salonlarımızı günler öncesinden doldurarak bizleri daha çok motive etti. Oyunda Sefer karakterini oynuyorum. Paşanın yaveriyim. İlk kez böyle bir karakteri canlandırıyorum. Sefer ile sahnede iyi anlaştığımızı söyleyebilirim. (Gülüyor)

- Özellikle sizler Perde Sanat Tiyatrosu kurucuları olduğunuz için tiyatronun kendi zorlukları dışında özel bir tiyatro kurmanın farklı zorluklarıyla da karşılaşıyor musunuz? Bunları nasıl aşıyorsunuz?

- Caner Karadağ; Bir keresinde Ankara’da olmamız büyük bir şans diyebilirim. Ankara’da tiyatro seyircisi çok kaliteli ve farklı. Ama özel tiyatronuz varsa her zaman diken üstündesinizdir. Bir destekçiniz, sponsorunuz yoksa eğer işiniz her zaman çok zordur. Bizim gönül destekçilerimiz her zaman varlar. Ama maddi olarak bir sponsorumuz hiçbir zaman olmamıştır, olamamıştır. Bunun olması için çabalıyoruz. 
İnşallah yeni sezonda bu adımı atabilir ve tiyatromuzu daha ileriye götürebiliriz.
Sadece bilet satışından tüm masrafları çıkartmanız çok zor olmaktadır. Eğer iyi bir oyununuz yoksa, iyi bir iş çıkartamamışsanız tiyatronuz bir anda yok olabilir ve bunun da farkına kimse varamayabilir. Bunun için her zaman sürekli oyun değil iyi bir oyun çıkartmak için çok gayret ediyoruz. 

- Son olarak tiyatro severlere söylemek istediğiniz, ilgililere verebileceğiniz önerileri bizimle paylaşabilir misiniz?

- Caner Karadağ; Tiyatro sahne, dekor, kostüm olmazsa oynanabilir. Ama oyuncu ve seyirci olmasa oynanamaz işte ayrılmaz ikiliyiz bizler bizi yalnız bırakmasınlar özel tiyatrolar zor şartlarda mücadele veriyor devlet desteği yok belki devlete bağlı kurumların bir kostüm bütçesine 1 yıl geçiriyor özel tiyatrolar o yüzden yaşasın özel tiyatrolar.

- İbrahim Sevinç; Ankara’da sayılabilecek kadar az sayıda özel tiyatro var. Bunların ayakta kalması ve daha iyi içerikler üretmesi için her zaman seyirciye ihtiyacımız vardır. Desteklerinizi bekliyor ve herkesin İstibdat Kumpanyası oyununun izlemesini diliyorum.

Anahtar Kelimeler: perde sanat tiyatrosu, İbrahim Sevinç, Caner Karadağ0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir