MAKALELER

Pazar Günkü Cinayet - Tiyatro Kedi

2008.03.24 00:00
| | |
2759

Türkiye Tiyatrosu’nun temel taşı Haldun Dormen’in oynadığı çağdaş bir komedi olan Pazar Günkü Cinayet

Tiyatro Kedi, geçtiğimiz sezondan bu yana kapalı gişe oynamaya devam eden Moliere’in yazdığı “Kibarlık Budalası” , Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı “Çalıkuşu” ve Beaumarchais’in yazdığı “Figaro’nun Düğünü” adlı oyunları sahnelemeye devam ediyor. Tiyatro, 2009/2010 tiyatro sezonuna Wolfgang Ebert’ in yazdığı, Hale Kuntay’ın Türkçe’ye çevirdiği, Hakan Altıner’in yönettiği ve Türkiye Tiyatrosu’nun temel taşı Haldun Dormen’in oynadığı çağdaş bir komedi olan Pazar Günkü Cinayet adlı oyunuyla girdi. 

   Dört farklı ve birbirinden iddialı oyunla sezon yolculuğuna devam eden Tiyatro Kedi, İpek Altıner’in bitmek bilmeyen enerjisi ile, yeni sezonda da özel tiyatrolara açık olan tüm İstanbul sahnelerinde ve Türkiye çapında oyunlarını oynamaya devam edecek gözüküyor. 
 
   Oyunda, bir ömür beraber olduğu eşinin emri buyruğu altında, su içmeye bile ondan izin alarak giden bilim adamı (Haldun Dormen) bilimsel bir seminer için evinden uzak günler geçirir. Evine döndükten sonra seminerde kaldığı otelde öldürülen bir telekızın cinayet şüphelisi olarak aranmaya başlar. Üstelik bu cinayete bir bakanın da adı karışmıştır. Medyanın ve halkın büyük ilgisini çeken cinayetin tek “katil adayı” Bay Zahn, olayın duyulmasından sonra tüm ülkede meşhur oluverir.
Yıllar sonra nihayet kocası bir erkeğe dönüşen Bayan Ilse Zahn (Deniz Gökçer) “cinayet zanlısı” dahi olsa kocasını kahraman gibi görüp, o’na hayran bir aşığa dönüşür. 
 
   Olay, basit bir güldürü gibi gözükse de son dönem tiyatro dünyasında komedi oyunlarına duyulan özlemi bir nebze dindirmiş gözüküyor. Yenilikçi bir anlayışın eseri olarak sahnelere aktarılan Pazar Günkü Cinayet oyununda tiyatromuzun önemli isimleri Haldun Dormen, Deniz Gökçer, Deniz Türkali rol alıyor. Gazi Özer, Hilmi Özçelik, Eda Gülten de usta isimlerin yanında sahneye çıkan diğer oyuncular. 
 
Haldun Dormen Klasiği 
 
   Haldun Dormen, Zahn’ın sıradan ve önemsiz buluşlar yapan pasif yapısını yerinde devinimlerle oynamış. Özellikle de karısının cinayet olayından sonra o’na ilgi göstermesini güzel bir komedi ile aktarıyor. Sahnede parlayan yeni bir oyuncu gibi gücünden enerjisinden hiçbir şey kaybetmiyor. Deniz Gökçer, Ilse’ nin çift kişilikli yapısında son derece başarılı. Komedi onunla şekilleniyor. Deniz Türkali de Michelle’in gözünü para hırsı bürümüş kişiliğini güzel çözümlüyor. Gazi Özer, Hilmi Özçelik, Eda Gülten ekibin başarısına uyum sağlamışlar. Ama Eda Gülten’in fahişe tiplemesi olmamış. Üzerine giyindikleri çok kötü. Mini eteğin altına giyilen o çoraplar karakterini kamufle etmiş. Daha açık olması gerekli. Sadık Kızılağaç kostüm tasarımına özen göstermeli. Tuba Unat’ın dekor tasarımı kostümden daha kötü. Daha çok çalışmak gerekli. 
 
   Tiyatro Kedi, sezon yolculuğuna Pazar Günkü Cinayet oyunuyla devam ediyor. Haldun Dormen’in harika performansını görmek isteyenler bu komediyi kaçırmasınlar…

Anahtar Kelimeler: Tiyatro Kedi, Pazar Günkü Cinayet0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir