MAKALELER

Bana Esmeyi Anlat! - Tiyatro Kedi

2014.12.13 00:00
| | |
3476

İlhan Şeşen Aydan Şener, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu,Burçin Bildikile ‘’Bana Esmeyi Anlat’’ ve Ankara Turnesi Ankara Şinasi Sanhesi'nde...


 
 

İlhan Şeşen Aydan Şener, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu,Burçin Bildikile ‘’Bana Esmeyi Anlat’’ ve Ankara Turnesi


Ankara Şinasi Sahnesinde , Tiyatro Kedi ‘’İlhan Şeşen’’ Şarkılarını Dinletmek İçin Seyirciye  Güzel Bir FırsatSundu...
 
Aşk ve söz
‘’ Bana Esmeyi Anlat’’ yıllarını müziğe adamış ve geçmişte yaşadığı büyük aşkın izlerini üzerinde taşıyan  müzisyen Sonat( Deniz) ile ressam Gönül’ün hikayesi olarak karşımıza çıkmıştır. Konser – oyun çalışması ile birlikte   düzenlenmiş ve bir uyarlama çalışması olarak belirtilmiştir..


Yirmibeş yıl önce (25) yaşanan ve uzun süreli yaşanmasa da unutulmayan ve maaleseftutulamayan bir söz uğruna kaybedilen aşkın  aynı zaman da yarım kalışının, bu bitmeyenhikaye’ye dönüşümünün de seyirciyle paylaşımı,bu  uyarlama çalışmasın da ortaya  çıkarılmıştır..


İlhan Şeşen (Sonat/Deniz),Aydan Şener (Gönül)bu yarım kalan buaşk hikayesinin iki  kahramanıdır. Şeşen ve Şener’e Damla Cercisoğlu ,Burçin Bildik ,Hakan Altıner debu çalışma da eşlik etmişlerdir.


Seyirci  tarafından ,yönetmenHakan Altıner’in Ludwig Fulda’nın ‘DasVerloreneParadıes ‘adlı oyunundan olan bu çalışma da İlhan Şeşen ve şarkıları için özellikle oyunun uyarlanmış algısı hemen oluşturulmuştur.


Tiyatro’dan çok….
Sonat;Gitarı , aşkları ve bitmeyen’ Gönül’ aşkı içinde yaşayan ,bohem hayat yakıştırmasının  da yaşamına aykırı olmadığı gerçeğiyle gençliğini biraz geride bırakmış,müzisyen olarak da başarılı olduğu söylenemeyen bu adam’la  müşterisi olmayan bir barda şarkı söylerken seyircitanışma imkanı bulmuştur.
Tiyatro’dan daha çok bir konser oluşumu içinde hazırlanan yapı da,onüç (13) Şeşen bestesiylebirlikte olmanın‘Şeşen’ şarkılarını dinlemenin mutluluğu  Ankara seyircisinin de tiyatro  beklentisininönüne geçmiştir.


Seyircinin çoğunlukla Şeşen şarkılarına eşlik etmesi, seyir yerinden yükselen doğal koronunseslerininboş olan bar’ı doldurarak bu güzel şarkılarla sıcak bir atmosferinde oluşumuna neden olmuştur.
Aydan Şener’le görüntüsel anlamda da bir uyum sağlayan ikili , aşkını geride bırakmış önce anne daha  sonra başarılı bir meslek kadını olan  Gönül , Sonat’tan daha güçlü olmayı da bu görünümü ile de başarmıştır.


Müzikli Oyun yada Müzikal
Müzikli Oyun ya da Müzikal tanımını kullanmak hususunda çekinceler  yaratabilecek  bu ve benzer  tanımlar yerine İlhan Şeşen bestelerinden oluşan mükemmel bir konser ve bu bestelerin özüne uygun metinlerden oluşmuş uyarlamanın da değerlendirildiği bir çalışma olmuş tanımı ise daha doğru olacak düşüncesini  doğal olarak seyirciye getirmiştir.


Hoşça vakit geçirmek isteyenlerin öncelikle dinleyici –seyirci olgusunda birleşerek ,daha çok konser  ortamına odaklanarak,  koltuklarında oturup  öncelikle dinleyecekleri veseyredecekleri dinlendirici bir çalışmayı izlemek için şanslarını….’’ Bana Esmeyi Anlat’’ da kullanabilmişlerdir…


Hoşça Vakit ve Müzik
Özellikle haftanın yorgunluğunu atmak ve müzik dinleyerek değerli sanatçıların eşlik ettiği bu çalışmayı  dinlemek ve görmek için gittiğiniz de ; İlhan Şeşen ,Aydan Şener  HakanAltıner,DamlaCercisoğlu,Burçin Bildik sizleri sevgiyle karşılayacaklardır…
Emeği geçen herkese teşekkürler……

Anahtar Kelimeler: bana esmeyi anlat, tiyatro kedi0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir