MAKALELER

O'ndan Sonra - Mekan Artı

2015.10.28 00:00
| | |
3520

Mekan Artı’ yı ilk keşfettiğimde bundan tam sekiz sene önce, Tünel-Galata Kulesi civarında insanları sokak sokak gezdirerek muhteşem bir teatral yolculuğa çıkarıyordu...


Dört Ayrı Dünya Karaköy Sokaklarında: "O'ndan Sonra"
 

Mekan Artı’ yı ilk keşfettiğimde bundan tam sekiz sene önce, Tünel-Galata Kulesi civarında insanları sokak sokak gezdirerek muhteşem bir teatral yolculuğa çıkarıyordu. Shakespeare’ in dediği ‘tüm dünya bir sahne…’mantığından yola çıkan topluluk, ülke tiyatrosunda şimdiye dek yapılmayan projelerle, kendi mekanlarında oyunlarını sergiledikleri günlerde dahi farklı teatral denemelerden asla vazgeçmediler. Kimi zaman insanları sokak sokak gezdirip bir oyunu koca bir semte yaydılar; bazen de sahneye tek tek aldıkları izleyicileri çözümsüz cinayet vakasının içinde bıraktılar. Klasikleşmiş mantığın dışına çıkmak cesaret örneğidir; Mekan Artı bu cesaretin en görünür hali diyebilirim! 

Grubun sahnesini kapatmasının ardından yeniden sokaklara dönerek, sekiz sene önceki gibi tüm dünyayı tiyatro sahnesi olarak düşünüp “O’ndan Sonra” adlı oyunla sahne macerasını sürdürmesi muhteşem bir olay! Bu sefer Karaköy’ ü tarih kokan sokaklarında cereyan eden 4 ayrı öykü çıkıyor karşımıza. Oyunun konusuna geçmeden önce sokakta ilerleyen tiyatro macerasından bahsedeyim. Öncelikle kulağınızdaki kulaklıktan dinlediğiniz hikayeleri canlandıran oyuncuların peşinden giderek, size gösterilen oyunun içinde yer alıyorsunuz. Anlatılan öyküler birbiriyle bazen kesişip bazen de sizi zamanda geriye götürüyor. Ama her anlatıdan sonra durup düşünüyorsunuz. Karaköy sokaklarında peşinden gittiğiniz oyuncuyla başbaşa ilerlerken, adım attığınız kaldırım taşları üzerinde tarihin, zamanın insanları nasıl şekillendirdiğine tanıksınız. 

“O’ndan Sonra”, Didem Kaplan’ ın ince zekasından çıkan bir metin. Ufuk Tan Altunkaya yönetiminde Karaköy’ ün mistik sokaklarında insanları büyülü bir dünyanın içinde yolculuğa çıkaran Mekan Artı, insan psikolojisinin bilinmeyen derinliklerine kadar ilerliyor. Konuda önce bir adam çıkıyor karşınıza. Fakir, parası yok. Buluştuğu kadın tarafından ikinci sınıf görülen ezik bir tip. Kendisini sorgulayan genç adamın duygusal girdabını yaşarken, iş hayatından bunalıp tüm yaşamını anlamsız şekilde birilerine hizmet ederek geçiren genç bir kadın sizleri karşılıyor. Aynı sokakta aynı kafeye giden bu iki insan birbirlerini tanımıyorlar. Sonra ortalıkta öylece başıboş dolaşan genç bir çocukla Karaköy’ü izlemeye başlıyorsunuz. Sokak sokak gezerken umutsuz yaşam kavgasının ne demek olduğunu çözüyorsunuz. Kendinizi ‘sınıfsal ayrım’ fikirleri içinde oradan oraya savururken elinde çantası, sırtında kürküyle orta yaşta bir kadınla bilmediğiniz bir sokakta yolunuz kesişiyor. Manukyan’ ın öyküsü kulağınızda çınlarken kadının fakirlikten gelen bastırılmış duyguları ön plana çıkıyor. Tüm bu karakterlerin sahibi var. Tüm bu karakterlerin hizmet etmek zorunda kaldıkları efendisi var. Aslında sokak sokak dolanırken kendi hayatınızın yansımaları karşınızda! 

Oyunu yöneten Ufuk Tan Altunkaya, Karaköy sokaklarının tamamını kendisine sahne olarak kabul ettiği için, kulağınıza fısıldanan öykülere uygun mekanları uğrak nokta olarak belirlemiş. Grubun daha önceki sokak macerasına baktığım zaman “O’ndan Sonra” oyunu rejinin ön plana çıkıp, oyunculuğun daha arka planda kaldığı gösteri mantığında dizayn edilmiş. Böyle bir deneme başarılı mı peki; kesinlikle muhteşem bir başarı var ortada! Yönetmen sizleri nedensiz bir maceraya çıkarmıyor. Oyuna başladığınız noktada gösterinin sonuyla karşılaştığınız an, akıp giden 4 ayrı insan yaşamı içinde yerinizi sorgulamış oluyorsunuz. Didem Kaplan’ ın harikulade metnini; Demet Ergün, Candaş Çetinkaya, Ceylan Dizdar ve Onur Adıgüzel canlandırmış. Oyuncuların sokaktaki performansı öylesine etkili ki, Ceylan Dizdar’ ın canlandırığı ‘Genç Kadın’ karakterini gerçek zanneden insanlar, o’nu dinlenmesi için uyarıda dahi bulundu. Gerçekçi çalışmayı özümseyerek sınıfsal, ırksal, kültürel ayrım eleştirilerini suratınıza çarpan dört muhteşem oyuncu performansını izledik. 

Mekan Artı, Karaköy Nano Kafe’de başlattığı “O’ndan Sonra” oyunuyla yine eşine hiç rastlanmayan bir tiyatro gösterisi ortaya koyuyor. Siz de bu harika gösterinin içinde yer almak istiyorsanız mutlaka yerinizi ayırın.

Yaşam Kaya / [email protected] 

 

Anahtar Kelimeler: mekan artı, o ndan sonra0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir