Haber

Mekan Artı'da Kasım 2016 - Aralık 2016

Mekan Artı'da Kasım 2016 - Aralık 2016

2016.10.30 00:00
| |
0
|
3273


Oyun, intihar etmeye karar veren ve bunu yaparken kendine eşlik edecek birini bulmak...

BALKON

METİN: JEAN GENET 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA

Mekan Artı yeni sezonu Türkiye'de uzun yıllardır sahnelenmeyen, Jean Genet'in 1956 yılında yazdığı ve sıradan insanların gelip düşlerini gerçekleştirdikleri bir "yanılsamalar evi"nin konu edinen "Balkon" oyunuyla açıyor.

Islahevinde büyüyen; Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışarak tam bir serseri hayatı süren ve sık sık hapse giren, 1958’de hırsızlıktan 10. kez yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jean Genet, Balkon oyununda dünyayı kendi penceresinden yorumluyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar - otorite - güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan "Balkon" bir başkaldırı oyunu özelliği taşıyor.

Bir yanılsamalar evi... Bir Genelev... Genelevdeki odalara bir başpiskoposu, bir generali ve bir yargıcı "oynamaya" gelen müşteriler... Dışarıda bir ayaklanma ve bir isyan ve bir balkon selamlamasına uzanan olaylar...

OYUN TARİHLERİ:

28-29 EKİM 2016, 11-19-26 KASIM 2016,

2-17-24 ARALIK 2016

BURADA.BUGÜN

METİN: IGOR BAUERSIMA 
YÖNETİM: MERT ÖNER

Oyun, intihar etmeye karar veren ve bunu yaparken kendine eşlik edecek birini bulmak için internet üzerinden ilan veren Julie ve bu ilana cevap veren August’un intihara giden yolculuğunu anlatıyor. Bauersima, iletişim çağının yol açtığı iletişimsizliği, sanal dünyanın gerçekliğini sorgulayan iki genç üzerinden felsefenin temel sorularını tartışıyor; genç jenerasyonun ağzından varoluş sorusuna bir cevap arıyor.

Oyunun yazarı Igor Bauersima, metinleri kadar tiyatro ve sinemanın tekniğini harmanladığı sahne tasarımlarıyla da biliniyor. Murat Baykan’ın çevirisiyle Türkçeleştirilen oyun, Mekan Artı’nın bir sinema salonundan dönüştürülen yeni sahnesinde Mert Öner’in yönetimiyle oyunun ve gerçekliğin, sinemanın ve tiyatronun iç içe geçtiği bir anlatımla sahnelenecek. Oyunda intihar etmeyi planlayan iki genci Sercan Badur ve Büşra Develi canlandırıyor.

OYUN TARİHLERİ:

9-30 KASIM 2016, 7-21 ARALIK 2016


ORGIA

METİN: PIER PAOLO PASOLINI 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA

Pier Paolo Pasolini'nin çalışmaları sınırsız jestler ve devinimlerle doludur. Çalışmaları, ailesinin kuşaklar boyunca yaşadığı kırsal Friuli bölgesinde başlar ve yavaş yavaş ölümcül bir umutsuzluğa doğru yol alır. Bu ümitsizliğe doğru yolculuk Pasolini'nin 1975 yılında Ostia'da öldürülmesiyle son bulur.

Yazmaya ilk olarak Friuli dilinde şiirlerle başlayan Pasolini en çok filmleriyle bilinir. Hepsi 1966'da yazılan altı oyunu ise bugun bile yaygın olarak bilinmez. Orgia, Pasolini'nin Türkiye'de sahnelen ilk oyunu olma özelliği de taşıyor.

Orgia, bir adamın son gününe ve son geceye retrospektif olarak bakarken tüm davranışsal normları tersine çevirir. Nihilist bir dünyada bir adam ve bir kadın varoluşlarına dokunabilmek için ölümcül acılar çekerler.

OYUN TARİHLERİ:

10-15-16-22-23 ARALIK 2016

MESAFE

METİN: DİDEM KAPLAN 
YÖNETİM: UFUK TAN ALTUNKAYA

Mekan Artı oyunu tarihi yarımadanın sokaklarına taşıyor.

Daha önce Takip, İç İçe ve O'ndan Sonra gibi projelerinde farklı mekanları oyun alanı olarak kullanan Mekan Artı, seyircilerini bu sefer tarihi yarım adaya çağırıyor.

Bir yönlendirme... Komutlar ve emirler... Toplum ve çevreyle bir yüzleşme ve isyan...

"Mesafe" bir kaçışın öyküsü... Kaçmaya çalıştıklarımız ve içinde yer aldığımız "oyuna" dair soru işaretleri...

"Mesafe" her pazartesi ve salı 19:30'da...

OYUN TARİHLERİ:

14-15-21-22-28-29 KASIM 2016,

5-6-12-13-19-20-26-27 ARALIK 2016

*Oyun için önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.


Mekan Artı (Bilgi & Rezervasyon): 
0 212 224 57 56

www.mekanarti.com 
[email protected]

Adres: 
Yeniçeriler Caddesi No:1 Çemberlitaş Alışveriş Merkezi / Alt Kat /Şafak Sineması İçi 
(Çemberlitaş Tramvay Durağı Yanı) 
Çemberlitaş / İstanbul

Etkinlik

Etkinlik Yer Tarih

Anahtar Kelimeler: mekan artı

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir