Haber

Nietzsche'nin Dinmeyen Çığlığı: Böyle buyurdu Zerdüşt

Nietzsche'nin Dinmeyen Çığlığı: Böyle buyurdu Zerdüşt

2019.09.19 00:00
| |
0
|
7544


Altkat Sanat Tiyatrosu her dönem büyük ilgi uyandıran bir eseri daha sahneye uyarladı.

NİETZSCHE’NİN DİNMEYEN ÇIĞLIĞI: BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT 

Altkat Sanat Tiyatrosu her dönem büyük ilgi uyandıran bir eseri daha sahneye uyarladı. Friedrich Nietzsche’nin İKSV tarafından verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar teşvik ödülü desteğiyle üretilen “Böyle Buyurdu Zerdüşt” eseri 12 Ekim’de Prömiyer yapıyor. 


Bir düşünür olan Nietzsche’nin 1883 yılında kaleme aldığı Böyle Buyurdu Zerdüşt; kendisiyle ve hayatla yüzleşmesini içerir. Toplumun alışkanlıklarını, yaşayış ve düşünüş biçimini belirleyen gelenekleri cesaretle sorgular.  Zerdüşt’ün halka, kendisine, yüce insanlara ve hayvanlara yaptığı bir konuşma serisidir.

 
Altkat Sanat’ın performansif yorumu, günümüz dünyasına gelen Zerdüşt’ün bu toplumun bireyleri ile yüzleşmesini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Zerdüşt, yozlaşmış ilişki biçimini gördükçe acı çekse de toplumun dikkatini kendine çevirmesini ve hayatı, sorgulamadan devraldığımız gelenekleri, saf kalmanın inceliklerini anlatıyor. 
Felsefi bir metnin zorluğu olsa da, anlaşılabilir olması açısından metinde üç temel yapıyı kullanarak; Güç istenci (Büyük şeyler başarmayı hedefleyen kişi), Bengi Dönüş (Ebedi tekerrür – hayatta pozitif olan) ve Üstinsan (Hayatı yaratma sorumluluğu olan kişi- bilinçli yaratıcı) kavramlarını öne çıkartan yönetmen Müge Saut, günümüz karmaşasını vurgulamaya çalışmış. Bu kavramları deşifre ederek bireyde söylemin, davranışların, aklın, saplantılı bedenin dış etkenlerin baskısı ile nasıl kendini aldattığını görüyoruz. Oyunda hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza çıkan Müge Saut; “Bu kavramların kapsamı elbette kısa tanımlarla anlatmaya yetmez. Nietzsche’yi anlamak için diğer kitaplarını da okumak gerekiyor. Ancak o zaman Nietzsche’nin gerçeği arayışı ve yaklaşımını bir parça da olsa anlayabiliyorsunuz.” Diyor. Altkat Sanat, Nietzsche’yi ve bilinen eseri Böyle Buyurdu Zerdüşt’ü Türkiye’de ilk defa izlenebilir bir oyuna dönüştürmüştür. Bilindiği kadarıyla da ilk defa sahneye uyarlanmış oluyor. 


YOZLAŞMIŞ İLİŞKİLER
Bilimin geliştiği ve Hristiyanlık otoritesine meydan okunan yıllarda yaşamış olan Nietzsche modern dünya için; varoluş sorunu olan, sıradan yaşayışları olan mutsuz insanlardan söz etmiştir. Yüksek değerleri kaybetmiş insanlığın dünyasını tarifler. 
Zerdüşt, günümüz toplumunun bireyleriyle karşılaşınca, sürü insan davranışlarından, kıskançlıklarından, insan olduğunu unutmuş ya da uzaklaşmış, toplumsal yasa ve kurallar karşısında kendini kaybetmiş insanlıkla yüzleşerek onlarla konuşmak ister. Değişebilir olduğuna inanmaktadır. Gerçeklik ve insan kalmanın gereğini konuştukça dışlanır fakat inatla devam eder eylemine. Oyundaki oyunculuklar, şimdinin insanlığını karşılayan bir yaklaşımla sergilenmiş. 
Prömiyerini 12 Ekim Cumartesi günü yapacak ve sezon boyunca sergilenecek oyunun biletleri Altkat Sanat’ın gişesi ve Biletix’den temin edilebilir. 

GÜLRİZ SURURİ – ENGİN CEZZAR TEŞVİK ÖDÜLÜ
Gülriz Sururi’nin değerli bağışlarıyla verilen ve İKSV tarafından hayata geçirilen teşvik ödülünün ilki bu yıl Altkat Sanat Tiyatrosu ve Kumbaracı50’ye verildi.  Altkat Sanat Tiyatrosu’da bu teşvik ödülüyle Böyle Buyurdu Zerdüşt oyununu gerçekleştirmiş. Gülriz Sururi henüz hayattayken başkanlığını yaptığı seçici kurulda Mert Fırat, Tilbe Saran, Seçkin Selvi, Leman Yılmaz ve Selçuk Yöntem bulunuyordu. 

ZERDÜŞT EKİM AYINDA ANKARA, ESKİŞEHİR VE İZMİR’DE
Altkat Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği Böyle Buyurdu Zerdüşt tiyatro oyunu 12 Ekim’de İstanbul’da Prömiyer yapmasının ardından ilk olarak Ankara, Eskişehir ve İzmir seyircisinin beğenisine sunulacak.  Ardından Kasım ayında Tarsus, Adana, Hatay, Burdur, Antalya ve Fethiye turneleriyle izleyiciyle buluşacak. 

YAZAN: Friedrich Nietzsche UYARLAYAN VE YÖNETEN Müge Saut MÜZİK Cem Yarkın IŞIK TASARIMI Alev Topal YÖNETMEN YARDIMCISI Erdinç Doğancı, Emel Selvi ÇEVİRİ ÇALIŞMASI N.Öykü Süs DEKOR Feyyaz Yaman, Serhat Yüksekbağ IŞIK KUMANDA Selcan Tekin FOTOĞRAF Ömer Öztürk VİDEO Öykü Orhan
DIŞ SESLER Ender Yiğit, Arda Kavak lıoğlu, Aybike Turan, Mustafa Dincir
OYNAYANLAR Nevzat Süs, Özlet Ezgi, Selver Çavuş, Esra Kucur, Gizem Özgün, Müge Saut

TURNE VE İSTANBUL OYUN TARİHLERİ
  
12 Ekim Cumartesi 20.30 (Prömiyer) Altkat Sanat
13 Ekim Pazar 18.00 Altkat Sanat
15 Ekim Salı 20.30 Kadıköy Tiyatro Şenliği Kapsamında Altkat Sanat
19 Ekim Cumartesi 20.30 Altkat Sanat
23 Ekim Çarşamba 20.30 Ankara- Yeni Mahalle Belediyesi Dört Mevsim Sahnesi 
24 Ekim Perşembe 20.30 Eskişehir -Zübeyde Hanım Kültür Merkezi  
25 Ekim Perşembe 20.30 İzmir – Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Sahnesi 
5 Kasım Salı Saat: 20.30 Tarsus
6 Kasım Çarşamba Saat: 20.30 Antakya
7 Kasım Perşembe Saat: 20.30 Adana 
8 Kasım Cuma Saat: 20.30 Mersin 
28 Kasım Perşembe Saat: 20.30 Antalya 
29 Kasım Cuma Saat: 20.30 Fethiye 

Anahtar Kelimeler: böyle buyurdu zerdüşt, altkat sanat tiyatrosu, altkat sanat

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir