Kişiler: Mehmet Atay


|
0
|
2046
Kariyer Bilgisi

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı
Ödüller

8. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2007-2008

Yönetmen:  Mehmet Atay, Aşk-ı Memnu, Ankara Devlet TiyatrosuEleştirmen Notları

Büyük Aşıkların Sonuncusu - Çankaya Sahne

Çankaya Sahne ve Mehmet Atay

Başkent - Ankara 2019 yılının eylül ayında, kadrosunda genç oyuncuların çoğunlukta olduğu sanatçı, eğitmen Mehmet Atay’ın kişisel gayretleriyle yeni bir sahneye kavuşma şansını yakalamıştır. Mehmet Atay, Tiyatro’ ÜçArtıBir’ adıyla başlattığı  tiyatro  çalışmalarını Başkent Ankara’lı sanatseverler için yeniden Çankaya Sahne’ye  taşımış. Sinema olarak önceleri  görsel sanatlara hizmet eden Çankaya’nın   bundan böyle sanatta sürdürebilirliğini sahne sanatlarında’ Çankaya Sahne’ olarak devam ettirme  çabası ile başkentli sanat severlerle buluşturmuştur.
Genel Sanat Yönetmenliğini  Mehmet Atay’ın üstlendiği sanat merkezinin ilk oyunlarından biri  Pulitzer ödüllü yazar Neil Simon’ın buruk güldürüsü’ Büyük Aşıkların Sonuncusu’ yine Çankaya Sahne için sezonun  ilk oyunu olarak kendisi tarafından  seçilmiştir.

Bir erkek (Mehmet Atay) ve Üç Kadın( Nalan Erkovan,Derya Şenol,Filiz Çolakoğlu)üzerine oyun notlarımız….

Barney Chasman rolüyle seyircisini karşılayan ve aynı zamanda oyunun yönetmeni Mehmet Atay öğrenim dönemlerinde öğretici olarak derslerine girdiği çoğunlukla mezun sanatçı  öğrencileriyle oyunu paylaşmış olmanın keyfini , kendi sanat merkezinde yeniden yaşama ve beraber olma isteği olarak  öne çıkardığı  sanatçının oyuncu kadrosundan da anlaşılmıştır. 

Yönetmen Mehmet Atay üç ayrı kadınla olan üç ayrı sahnede de oyuncu olarak biçim ve öz anlamında biraz yorgun, dağınık ,biraz da zaman,zaman oyundan uzaklaştığı (koptuğu)seyirci tarafından hissedilmiş,oyunun doğal akışı içinde seyircinin bunları  hissetmesini , usta oyuncunun kuruluş dönemini yeni tamamladığı Çankaya Sahne için verdiği emek ve çabalarının yorgunluğu olarak düşünülerek değerlendirilmiştir.Birbirinden farklı yaş ve özelliklerin öne çıktığı  üç kadınla her anlamda yakınlaşma ya da diğer şekliyle aldatma  eyleminde  farklılıklar ! 

Diksiyon anlamında oyuncu Mehmet Atay’ın güçlü dili kullanma  performans  başarısında  oyuncu ustasına yine başarısıyle eşlikçi partneri olmuştur.

Oyunda dekor , kostüm, ışık anlamında Çankaya Sahne’nin çok yeni ve bu oyunun sezonun ilk oyunu olması nedeniyle bu konuda olumsuz düşüncelerimi şimdilik satırlarımda paylaşmamayı tercih etmiş olmam ,gelecek çalışmalarda sahne tasarımı genelinde olumlu değişikliklerin  Çankaya Sahne genelinde beklentimiz olacağını paylaşarak yine usta sanatçı Mehmet Atay’a başkent Ankara’ya kazandırdığı Çankaya Sahne için sanat severler  ve kendi adıma teşekkürlerimizi bir kez daha yinelemek isterim. Füsun Balkaya

http://tiyatronline.com/buyuk-asiklarin-sonuncusu_-cankaya-sahne-11973

İki Pazartesinin Hikayesi - Ankara Devlet Tiyatrosu

Mehmet Atay'ın ilk yönetmenlik deneyimi olan oyunun başarılı bir prodüksiyon olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun başarısında öne çıkan başlıca üç ana unsurdan söz etmek mümkün: usta oyunculuk, oyunun seyir gücüne ve tematik gelişimine katkıda bulunan ışık tasarımı ve özenle hazırlanmış dekor. Işık tasarımı konusuna daha önceden değindiğimiz için söze oyunculukla başlayalım. Taner Can

http://tiyatronline.com/iki-pazartesinin-hikayesi_-ankara-devlet-tiyatrosu-2688
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir