Kişiler: Fidan Tek Koşar


|
0
|
4898
Kariyer Bilgisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatlar Bölümü


Fidan TEK KOŞAR

1968 yılında Istanbul'da doğdu. 1989 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Oğuz Aral'ın asistanlığını yaptı.

1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesinde Yüksek Lisansını tamamladı. O yıldan başlayarak M.S.Ü. Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak dört yıl görev yaptı.

 1989 yılında Bakırköy Belediyesi Vakfı Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. Kurum 1991 yılında Bakırköy Belediye Tiyatroları adıyla ödenekli sanat kurumu halini aldı. 

Rol aldığı oyunlardan bazıları: Kahvede Şenlik Var; Barış; İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu?; İnsan Denen Garip Hayvan; Antigone; Nikah Kağıdı; Ayy Hitler; Hacı Yatmaz; Ayyar Hamza; İkinci Caddenin Mahkumları; Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz?; Hangisi Babası. ‘’Sevdalı Bulut’’ ve ‘’Darılmaca Yok- Yaşasın Kavuniçi’’ adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. 

Ayrıca Omurilik Felçlileri Derneği ile "Engelsiz Tiyatro" düşüncesi ışığında ‘’Azizname’’ adlı oyunu sahneye koydu. 


 Ödüller

7. Afife Tiyatro Ödülleri - 2003

Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu Adayı: Fidan Tek Koşar (2. Caddenin Mahkumu - Bakırköy Belediye Tiyatrosu)

Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2006

 2006 yılında ‘’Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz’’ adlı oyunla da Sadri Alışık Yardımcı Rolde En Başarılı Kadın Oyuncu ödülü adayı:  Fidan Tek Koşar Eleştirmen Notları

Lütfen Kızımla Evlenir misiniz - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Allah aşkına Sevgili Tar, o kostümle Fidan Tek Koşar nasıl bütünleşsin de, karakterin yaratılmasını nasıl kolaylaştırsın? Bir de, hayatım boyunca, dünyanın hiçbir yerinde öyle votka bardağı görmediğimi Ayçın Tar'ın kulağına söyleyeceğim. Bilemiyorum, başka ne diyeceğim.

AYŞE DEMİREL İLE FİDAN TEK

Ayşe Demirel (Anne), davranış ve tutumun ses ile aktarılmasını biliyor. Etkileyiciliğin bireysellikle gerçekleşemeyeceğini de seziyor, sezinliyor. Karşısında oynayan Fidan Tek Koşar'ı ezmeden, hatta özendirerek gerçekten “tiyatro yapmış” oluyor. Fidan Tek Koşar ise, benim eski göz ağrılarımdandır ya, bu oyunda da zihni düşünceleri, zihinde yaratılan her şeyi maddeselliğe dönüştürerek oyunculuğunun göze batıcılığını sağlıyor. Tek önerim, ikinci perde ikinci tablodaki entari midir, etek midir nedir onu çıkartıp atarak, evinden kendine daha uygun bir kostüm giymesi. Üstün Akmen

devamı...

Kıran Resimleri - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Oyuncular ve …

Ali Kil, Defne Şener Günay, Damla Karaelmas Gökhan, Gözde Akar, Cihan İnan Bekar, Fidan Tek Koşar, Faruk Üstün, Sonya Dicle Akbaş, Muammer Çakır, Didem Germen takım oyunculuk anlayışını en güzel, en başarılı temsilcileri olmuşlardır. Doç.Dr. Füsun Balkaya

devamı...

 
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir