Kişiler: Emre Kınay


|
0
|
6198Ödüller

Lions Tiyatro Ödülleri 2010

Sondan Sonra - "En İyi Erkek Oyuncu" Emre Kınay

20. Afife Tiyatro Ödülleri - 2016 

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Adayı  Emre Kınay - Nihayet Bitti


15. Afife Tiyatro Ödülleri - 2011 

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Adayı  Emre Kınay - Sondan Sonra - Duru Tiyatro

10. Afife Tiyatro Ödülleri - 2006 

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Emre Kınay - Kara Sohbet Duru Tiyatro

7. Afife Tiyatro Ödülleri - 2003 

Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu Adayı  Emre Kınay (2. Caddenin Mahkumu - Bakırköy Belediye Tiyatrosu)

5. Afife Tiyatro Ödülleri - 2001 

Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu Adayı 

Emre Kınay (Mary Mary - Bakırköy Belediye Tiyatrosu)

6. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2005 - 2006

Erkek Oyuncu:  Emre Kınay, Sınır, Bakırköy Belediye Tiyatroları 

5.Emek ve Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu 

Tiyatro Mekanları Özel Ödülleri  Duru Tiyatro- Emre Kınay

Yeni Tiyatro Dergisi 4. Emek ve Başarı Ödülleri (2016)

Yılın Erkek Oyuncusu Adayları - Emre Kınay - Nihayet Bitti- Duru TiyatroEleştirmen Notları

Sondan Sonra : Bir Kıyamet Masalı

Emre Kınay bütün samimiyetiyle  duygularını paylaşırken tüylerimiz diken diken onu ve Ahu Türkpençeyi ayakta alkışlıyoruz. İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatro salonu ağzına kadar dolu. Seyirciler ayakta deli gibi alkışlıyor. 

Füsun Günersel’in dilimize kazandırdığı oyunu Emre Kınay yönetiyor. Başrollerini Emre Kınay ve Ahu Türkpençe’nin paylaştığı oyun baştan sona bir sığınakta geçiyor.

Emre Kınay Mark’la sahnede bir efsane yaratıyor. Hayat verdiği Mark karakteriyle 2010 yılında Çırağan Lions “en iyi erkek oyuncu” ödülüne layık görülen sanatçı unutulmaz bir oyuna da imza atıyor. Emre Kınay hem mükemmel oyunculuğu hem de başarılı rejisiyle ustalığını bir kez daha konuşturuyor. Sevimli bir faşisti elle tutulur bir halde önümüze koyarken çevremizdeki faşistleri düşünüyoruz. Hayatımızda kaç faşist var? Louise gibi onlara karşı koyabiliyor muyuz? Emre Kınay seyircilere binlerce soru sorduruyor. Ve tiyatro işini yapıyor. Soru sorduruyor, düşündürüyor ve bir farkındalık yaratıyor.  Seval Deniz Karahaliloğlu

http://tiyatronline.com/sondan-sonra-bir-kiyamet-masali-2785

Nafile Dünya - Duru Tiyatro

M.E.B RANT PEŞİNDE
“Nafile Dünya” bu sezon, 2007 yılında dişinden tırnağından artırarak ve de elleriyle kazarak bir mezbeleliği salona dönüştüren; hem Kadıköy ahalisine, hem de lise öğrencilerine tiyatroyu kazandıran  Emre Kınay’ın, şimdilerde Milli Eğitim Bakanlığınca elinden alınmaya çalışılan Duru Tiyatrosunun emek ürünü salonunda sahnelenmekte.

Oyunu sahneye koyan  Emre Kınay, Arayıcı’nın Başkomiser Ramazan’ın ironik durumuyla güncel olana göndermeler yaparak bir sistemin çıkmazını gösterişini rejisinde olabildiğince öne çıkarmış. Başkomiser Ramazan’ın büyüklerinden öğrendiği doğruluk, fazilet, namus gibi değerleri koruma kaygısıyla düzenle bireysel itişmesinin altını pek güzel çizmiş.

Emre Kınay, Ali Cemal karakterine can verirken gözlerinin ve yüzünün incelikli ifade araçlarından olabildiğince yararlanarak dikkat çekmekte. Üstün Akmen

http://tiyatronline.com/nafile-dunya_-duru-tiyatro-7044


Lütfen Kızımla Evlenir misiniz - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

… VE DE, EMRE KINAY…
 Pek de uzun olmayan Rıdvan rolünde  Emre Kınay'ı izlenmekte. Duraksamadan söyleyebilirim ki,  Emre Kınay, sahnedeki olayları “tasfir” etme yeteneğine sahip ender oyuncularımızdan. Gerçekçiliği sembolize etmenin, yoruma dayalı oyunculuk gerektirdiğini biliyor. Karşılıklı diyaloglarda yoruma dayalı oyunculuğunu diğer rollerde olanlarla paylaşacak kadar da cömert. “Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz,”de çizdiği ve derhal sulandırılmaya uygun “eşcinsel” taklidi yapan karakter,  Emre Kınay'ın kendini fevkalade iyi tanıması, dolayısıyla oyunculuğunun sınırlarını fevkalade sınırlamasıyla dozunda kalıyor.
 
Kısacası; bu oyunda gülünür, sonunda alkışlanır, falan, tamam da, sadece kısacık rolündeki  Emre Kınay için dahi seyredilir gibime geliyor… Üstün Akmen

http://tiyatronline.com/lutfen-kizimla-evlenir-misiniz_-bakirkoy-belediye-tiyatrosu--6721


İki Bekar - Duru Tiyatro

Şubat ayının aşk kokularını  almaya başladığımız bu ilk günlerinde, Evrim Alasya ve  Emre Kınay’ın buluştuğu Sam Bobrick’in ’ İki Bekar ‘adlı oyunu tüm aşktan kaçanlara Duru Tiyatro imzalı bir armağan olmuştur.

’İki Bekar’ Evrim Alasya ve Emre Kınay

Amerikan tiyatrosunun önemli komedi yazarlarından Sam Bobrick ‘in yazdığı ‘İki Bekar’ (Two Single People) adlı oyunun çevirisi Ekin Tuncay Turan yönetmenliğini  ise  Emre Kınay tarafından üstlenilmiştir.

Oyuncu  Emre Kınay ise her zaman ki sakin beden dili,dengeyi sağlayan başarılı oyunculuk performansı ve kelimelere yaptığı kesik vurgularına sahip alışık olduğumuz oyuncu  Kınay olarak yönetmenine ters düşmemiş ayrıca partnerinin de alanını açmıştır.

Oyunun müzikleri Serdar Aslan beste etiketini almış ve Durucazzz da Aslan desteği ile Emre Kınay tarafından ilk kez bu oyun için kurulmuştur.

Serdar Aslan (Gitar), Zafer Aslan (Bas Gitar), Tarkan Tekyıldız (Piyano) Muhammed Çınar (Trompet)isimleri Durucazzz Orkestrasında yine bu oyun da buluşmuştur.

 Emre Kınay’ın yüksek müzik tutkusu
düşünülünce yakında müzikal anlamın da başarılı oyunların Duru Tiyatro çatısı altında sahnelenme sinyalleri olarak bu ön çalışma da seyirci tarafından algılanmıştır. Füsun Balkaya


http://tiyatronline.com/iki-bekar_duru-tiyatro-4167


Kara Sohbet - Tiyatro Duru
 
Tiyatro Duru'nun kurucusu Değerli  Emre Kınay'ın tiyatromuza armağını olan bu oyun, uzun süreçtir sahnelerde. Maddi kaygıdan uzak tiyatro yapıldığında, çok güzel metinleri sahnede görme fırsatını yakalıyoruz. 

Kostümlerde Dilara Endican'ın üstün zekası var. Çok yönlü düşünmüş her şeyi. Özellikle Arif Akkaya'nın üzerindeki takım elbise çok güzel.  Emre Kınay'a sportiflik veren montun rengi parlamıyor. Arka fonda duran perdeyi gölgelemiyor. 
 
Dekorun başarısı Ali Yenel ismiyle bütünleşmiş.Toyer-Kuklacı oyunda da bu başarıyı dile getirmiştim. Bir kere Sevgili Ali Yenel kendi özgün dünyasını koyuyor ortaya. Konuyu en az yönetmen kadar özümsüyor. Sahnedeki oturulan koltuklar oyunu açıyor. Boğuculuk yok! Zaten bir dekorist için asıl önemli olan noktada bu. Devlet Tiyatroları'nın dekorcularının Sevgili Ali Yenel'den öğreneceği çok durum var. Öyle yazılan oyun eleştirilerine alınmak, profesyonelliğin olmadığını gösterir. “Tartuffe” oyununun dekoristi bence bir model bulmalı kendisine. Bir de tek elden dekor yapma işinden vazgeçilmeli DT.
 
 Emre Kınay'ın oyunda canlandırdığı karakter Texor Texer, içinde yaşadığı duyguları bir çırpıda, patavatsızca dile getiren bir insan. Sevgili  Emre Kınay rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Dışa dönük insanın realist gerçeklerini seyirciye başarıyla aktarıyor. Hızla gelişen diyaloklarda yaşamını başka insanın yaşamıyla bütünleştirmesi, sıraladığı ars olaylarındaki hızlılığı, karakterle olan bütünleşmesinin ne derece uygun olduğunu gösteriyor.  Yaşam Kaya


http://tiyatronline.com/kara-sohbet_-tiyatro-duru-3619


Sondan Sonra - Duru Tiyatro

"SONDAN SONRA" ADLI OYUNDA EMRE KINAY VE AHU TÜRKPENÇE KENDİLERİNİ SEYİRCİYE SOLUKSUZ İZLETMEYİ BAŞARIYOR!
 
Dennis Kelly tarafından yazılan, Füsun Günersel çevirisi’ni  Emre Kınay yönetmiş ve yönetmen yardımcılığını da Derya Oyanay Sungur üstlenmiş…

EMRE KINAY ve 25.SANAT YILI

Tiyatrocu bir ailenin çocuğu olan  Emre Kınay, Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun olmuş,yüksek lisans yapmak isteği  ise başlamış ve bitmemiş bir istek olarak şimdilik yarım bırakılmıştır.

Mark’ın  ( Emre Kınay)heyecan,korku,biraz da bitmemiş güzel duygu dokusunun varlığını başlarda  hissettiren yapısının süreç içinde daha,daha kötüyü yakalama değişimini ise Kınay’ın  içinize sindire ,sindire getirmiş olması oyundan seyircinin oyunculuk beklenti çıtasının  daha da yükseltilmesine neden olmuştur. 

"Sondan Sonra" hep Sondan Sonra’ nın telaş, korku ve gerginliğini yaşatmasını devam ettirmek başarısına bağlanmıştır.

 Emre Kınay sahnesini oyunculuğu ile  besleyen ve mükemmel bir oyunculuk ziyafet ‘ine ev sahibliği yapan bir aktör olarak partnerine de oyun boyunca sunduğu doğru hamlelerle engelsiz ve kolay ilerlenebilecek karşı yolunda çalıştırıcısı   olduğu görülmüştür.

25.YIL KUTLU OLSUN!
 Emre Kınay ve "Sondan Sonra"  adlı oyun çıkışı   Duru Tiyatro’dan ayrılırken ,Türk Tiyatrosu’ nda başarıyı hak ederek büyük bir emek ve çalışma ile yakalamış genç ama sanatında  bir aktör-bir sanatçı ve bir ustayı  25.yılında seyretmekten gurur duyarak ayrılmıştım.

Sahne performansı nedeni ile tiyatro adına oyunculuk adına duyduğum mutluluk aynı zamanda tiyatromuz adına da olmuştur. 

Seyircisine verdiği önemi  tiyatrosunun kapısından başlatma nezaketini de unutmamış bir çalışma kadrosunun da desteğini alan  Emre Kınay ve Duru Tiyatro’yu 25.yılında kutlar, uzun ve kesintisiz  tiyatro dolu yıllar da  seyircisi ile beraber olmasını  dilemek isterim. Füsun Balkaya

http://tiyatronline.com/sondan-sonra_-duru-tiyatro-3151
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir