Kişiler: Edip Saner


|
0
|
5810
Kariyer Bilgisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatlar Bölümü


1968 yılında Ankara’da doğdu. 1992 yılında M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Bakırköy Belediyesi’nce Vakıf Tiyatrosu olarak 1989 yılında kurulan, 1991 yılında ödenekli kurum halini alan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın kurucu üyesi olarak görev aldı. 

Rol aldığı bazı oyunlar : Mine; Demokrasi Gemisi; Bir Geçmiş Zaman Eğlencesi; Barış; Bir Yaz Evi; Sofokles’in Antigone’si; Ayyar Hamza ’95; Kuğular Şarkı Söylemez; Açıl Susam Açıl; Kuva-i Milliye; Atları da Vururlar; İnsan Denen Garip Hayvan; Ocak; İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu; Bahar Noktası; Sezuan’ın İyi İnsanı; Bir Mutfak Masalı; Dava.

2003 yılında ‘’İki Kişilik Hırgür’’ ve ‘’Cephede Piknik’’ adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

 Eleştirmen Notları

Dava - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Joseph K. da Edip SANER uzun soluklu bir koşuda, nefesleri tutarak izlenen portre çiziyor. Dündar İncesu

devamı...

Dava - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Edip Saner, Joseph K. kişiliğine bürünme konusundaki özel düşüncesi ya da yalnızca ona dış görünüşünü vermek için kullandığı teknik ne olursa olsun, bu sürekli yoğunlaşma ve dikkat gerektiren yolu başarıyla aşıyor ve rolle özdeşleşiyor. Defne Şener Günay, partnerine (Edip Saner) karşı tavır geliştirmediği sürece başarılı olamayacağının bu kere de bilincinde. Tiyatro dilinde “gerekçelendirme” dedikleri biçimde, Leni’ye bir eylem gerçekleştirtmeden önce eylemine bir neden yaratıyor. Üstün Akmen

devamı...

Kafka - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Oyunda Josep K rolüyle sahneye çıkan Edip Saner, Bay K’ nın şaşkın halini müthiş bir performansla sahneye aktarmış. Fakat o da tüm ekip gibi yanlış dekorun ve sahne uyarlamasının kurbanı olmuş. Çok geniş perspektifte tutulan sahnede, zombiyi andıran insan yığınları içinde konunun baş kahramanı kaybolup gidiyor. Yaşam Kaya

devamı...

 
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir