MAKALELER

Don Kişot'un Yeni Maceraları - İstanbul Devlet Tiyatrosu

2022.10.13 00:00
| | |
2144

Geçtiğimiz hafta oyunun Mitos / Boyut Yayıncılık tarafından çıkartılmış kitabını okumuştum...

Tarıq Ali'nin yazdığı, Çınar Tuncer'in dilimize kazandırdığı, M.Nurullah Tuncer'in yönettiği  " Don Kişot’un Yeni Maceraları " dekor, kostüm, ışık, müzik, efekt tasarımlarıyla izleyici bir anda başka iklimlere taşıyan, son derece etkileyici görsel boyutunun yanı sıra, rejisi, oyunculuk performanslarıyla da  başarılı, bir çalışmanın ürünü.

Yönetmen, dekor, ışık tasarımcısı olarak pek çok oyuna ( Şimdi nasıl hatırlamam, " Ocak'ta Bahar ", " Dar Ayakkabı İle Yaşamak ", " Huzur "," Leyla'nın Evi ", " Keşanlı Ali Destanı ", " Dünyanın Ortasında Bir Yer" i ? ) imza atan Nurullah Tuncer, " Don Kişot'un Yeni Maceraları " nda etkileyici rejisiyle göz dolduruyor.Yine kendi kendiyle yarışmış, esere reji tekniğinin mührünü basmış.

Geçtiğimiz hafta oyunun Mitos / Boyut Yayıncılık tarafından çıkartılmış kitabını okumuştum.

Nurullah Tuncer akıcı sahne dili ve üslubuyla tam çizgisinde, yazara yaraşır bir eser koymuş ortaya.Yoğun malzemeyi hiçbir surette ıskalamamış.Sahnede en küçük detaya varıncaya kadar, ince bir zevk bütünlüğü yaratmış.

Bu arada, özellikle belirtmeliyim ki, bütün kadro usta işi bir takım oyunculuğu sergilemiş.Eserin özüne uygun karakterleri yaşar kılmış.

Belki de Don Kişot, aslında başkalarının onda görmek istediklerinin bir yansımasıydı.Tıpkı Rocinante, Sanço Panza gibi.

Ayşegül Yüksel, 11 Ekim 2022 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan köşesinde " Devlet Tiyatroları’nın Yeni Yapımları " başlıklı yazısında şöyle diyor : 
   
" Tarık Ali’nin 'Don Kişot’un Yeni Maceraları' adlı oyunu, Cervantes’in ünlü roman karakteri Don Kişot ile uşağı Sanço Panço’nun serüvenini çağdaş dünyamızda sürdürüyor. 

M. Nurullah Tuncer’in İstanbul DT’de sahnelediği oyunda Cervantes’in kahramanları Ortadoğu’ya doğru yola çıkıyorlar. 'Güldürme' yoluyla 'uyarma' işlevine yönelen yapıt, küresel sağ yükseliş, medyanın gücü, kapitalizm ve yoksulluk gibi dünyanın gündeminde olan konulara yönelik dokunmalarla bezenmiş..." 

Bu akşam " Don Kişot'un Yeni Maceraları " nı izlemek, başlı başına bir mutluluk oldu benim için.

Son olarak, günümüz Türk tiyatrosunun kaydını tutanlar bu nitelikli, üst düzey oyunu mutlaka görmeli, kaçırmamalı, diyorum.

Anahtar Kelimeler: don kişot un yeni maceraları, istanbul Devlet Tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir