MAKALELER

7 Ölümcül Günah - DonKişot Prodüksiyon

2008.03.17 00:00
| | |
3799

Don Kişot Tiyatro, Avusturyalı Yazar Felix Mitterer’in yazıp Cem Kenar’ın yönettiği “7 Ölümcül Günah” adlı psikolojik bir oyunla tiyatro seyircisinin karşısına çıkıyor

     Don Kişot Tiyatro, Avusturyalı Yazar Felix Mitterer’in yazıp Cem Kenar’ın yönettiği “7 Ölümcül Günah” adlı psikolojik bir oyunla tiyatro seyircisinin karşısına çıkıyor. Oyun, her hangi bir Avrupa ülkesinde geçiyor ve kapitalizmin sorunlarını eleştiriyor. Her geçen gün daha da bireyselleşen Avrupa toplumu içine doğru kapanırken, 3. dünya ülkelerinden gelen mülteci problemiyle uğraşmakta. Kapitalizmin bu sorunları bir kenara iterek, televizyon gücü ile insanların en mahrem anlarına girerek günü kurtarması oyunda geniş biçimde yer buluyor.


     Roma Katolik Kilisesi Yedi ölümcül günahı belirleyerek, insanlara bu günahlardan kaçınmalarını emretmiştir. Öfke, açgözlülük, kıskançlık, oburluk, şehvet, gurur, tembellik olarak dinsel yasa temeline oturtulan kavramlar, Mitterer’in oyununda episodlara bölümüş. Modern dünya toplumlarında yaşayan bireylerin, dinsel inançlarla uyuşmayan yaşantılarını irdeleyen yazar, dinsel ögelerin 2000’li yıllarda insan yaşantısına yön veremediği üzerinde de durmuş. 
 
    Mitterer, oyununda modernizmi ele alırken 3. dünya ülkeleriyle karşılaştırıyor. Aile içi sorunları olan bireylerin üzerinden giden konu örgüsü içinde; karı/koca kavgaları, aç gözlü insanlar, mülteci problemleri, cinsel takıntılar, kıskançlık ve mahremiyet diğer episodların ana başlıkları.
 
    Cem Kenar oyununu yönetirken bu konuları ayrı ayrı bölümlerle ele alıyor. Sabit bir olay örgüsü yerine; sondan, ortadan, baştan bölümlerle seyircide ciddi bir merak duygusu uyandırıyor. İzleyenler konunun nereye doğru yol alacağını düşünürken, Yedi Ölümcül Günah’ın pençesinde yaşamaya gayret eden karakterlerin hayatlarına ortak oluyorlar. Yönetmenin zekice düşüncesi oyuncuların da önünü açıyor.
 
    Oyunda Özgür Atkın, Senem Begisi, Damla Karaelmas, Cengiz Eşiyok görev alıyorlar. Genç ve dinamik kadronun olağanüstü çabası sayesinde Mitterer’ in ne anlatmak istediği apaçık ortaya çıkıyor. Cem Kenar’ın sade tuttuğu sahne yapısı ve ışık tasarımındaki başarısı oyuncuların sivrilmesinde önemli bir etken. Oyunun hızlı ilerleyen temposu arasında Özgür Atkın ismi daha bir ön planda. Atkın, çok genç olmasına rağmen, çatışma yüklü hayatın seyirciye aktarımında çok başarılı. Özellikle de psikologlar hakkında fikir yürütürken yaptığı monolog herkesten derin bir etki bırakıyor. Senem Begisi ve Damla Karaelmas ikilisi de son derece iyiler. Özellikle de fiziksel güzellikleri karakterlerin anlatımında etkili oluyor. Cengiz Eşiyok’ta gelecek vaat eden bir oyuncu. 
 
    Tiyatro Z’ de prömiyerini yaparak tiyatro seyircisinin karşısına çıkan 7 Ölümcül Günah, sizlerin en afili duygularınızı eleştirmek için bekliyor. Bu eleştiriye hazırsanız gösteriyi kaçırmayın.

Anahtar Kelimeler: 7 Ölümcül Günah, DonKişot Prodüksiyon0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir