MAKALELER

17. Yaşını Kutlayan Kıbrıs Tiyatro Festivali Adada Sanatın sesi oldu.

2019.09.10 00:00
| | |
10313

Çok etkin sayıda topluluğunda katılımı ile her yıl festival başarısını kar topu gibi büyütmeyi tiyatro adına bu yılda başarmışlardır.

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…

17. YAŞINI KUTLAYAN KIBRIS TİYATRO FESTİVALİ ADADA SANATIN SESİ OLDU.

   Her yıl farklı temalar üzerinden içeriği oluşturulan festivalin   bu yıl için seçilen teması tüm lekeleri birlikte çıkarmada demokrasinin gücü, barışın vazgeçilmezliğinin tiyatronun ışığında gururla çıkarabileceğinin inancı ile oluşturulmuştur. Her festival yılında özünü farklı temalarla oluşturan festival komitesi yine   başarılı paylaşımcıların çalışmaları  ile çok etkin sayıda topluluğunda  katılımı ile her yıl festival başarısını kar topu gibi büyütmeyi tiyatro adına bu yılda başarmışlardır.

17 yıl önce büyük heyecanla başlayan festival için festival komitesinin başında Yaşar Ersoy ile dönem arkadaşları Erol Refikoğlu,Osman Alkaş ve  kadın sanatçımız Işın Cem bu çalışmada Yaşar Ersoy’a destek olmak için beraberce bu işin temelini atmışlardır.Yaşar Ersoy’un hareket noktası ise o tarihlerde ‘Kıbrıs Türk Tiyatro Harekatında Eş Zamanlı’ buluşma düşüncesi olmuştur. Festivalin  başlangıcından itibaren bugün gelinen noktada ise başarı,  ustalarından teslim alan öğrencilerininde  aynı heyecan, tutku, inançla bütünleşerek devam etme sevdasında gizlenmiştir.17.Festival yılında üstte adları geçen  bu ustalar ise 50.Sanat Yıllarının onurunu festivale verdikleri güçlü desteklerinin ulaşılmaz mutluluğu ile birlikte kutlama şansını hep birlikte yine açılış gecesinde yaşamışlardır.

Tema olarak ‘ Leke ‘  ve Festival
Şiddetin her katmanda tüm lekelerin ana çekirdeği olan çağımızda tüm katşıtlıklarda da bu şiddet kavramı günümüzde savaşıma işaret olmuştur.Bu anlamsız savaşımın hayata benzer özellikler taşıyan ama gerçek olmayan tiyatroda ise göstermek anlamında değerlendirilmesiyle söz konusu tema öne çıkmıştır. İyiyi lekeleyen her şey tiyatroya konu olan öykülerde yerini alırken kara lekelerinde  vazgeçilmez gölgeler olarak onca yıldır sanat ve insan yaşamında fırtınalar estirmekten günümüzün laneti olarak gücünden maalesef hiç kaybetmediği  şekliyle festival programında yer alan çalışmalarda belirlenmiş ve festivalin öne çıkardığı dokunuşu olmuştur.

Festival ve Açılış Töreni
Festival sahip olduğu 17 .yaşını gerçekten muhteşem  açılış töreni ile kutlamıştır.
Geceye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşleri Meral Akıncı ile katılmış, Sayın Akıncı ve eşinin sanata yakınlığıyla nezaket ve alçak gönüllülükleri ile sohbetleri tüm davetlileri  kendilerine hayran bırakmıştır. Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal G. Özyiğit  ve eşlerinin festivalin kuruluşunda Kültür Bakanı olarak imzalarının bulunduğunun paylaşılması geceye ayrı bir memnuniyet katmıştır. 
 
Altı yıldır festivale desteğini esirgemeyen ve onur başkanlığını üstlenen  Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, 50. sanat yılını kutlayan sanatçılar Yaşar Ersoy,Erol Refikoğlu,Osman Alkaş,Işın Cem ,Festival Komite Başkanı Kıymet Karabiber,Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel ile davetliler ve seyirciler bu geceye katılmanın memnuniyetini hep birlikte paylaşmışlardır.

‘Merhaba’ ve Genco Erkal ve ….
Festival ‘in uzun yıllardır değişmeyen konuğu Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu yine değişmezliğini festivalin ilk gecesinde ‘Merhaba’ ile göstermiştir. Bu gecenin Genco Erkal için ayrı özelliği de sanatının 60. Yılını yine burada kutlama nezaketini seyircisiyle paylaşması olmuştur. İlk geceye uygun tek kişilik bir oyun  olan ‘Merhaba’ile seyircileri  kucaklayan usta sanatçı , Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nazım Hikmet için benim şairlerim dediği bu şairlerle seyircisine güldürücü, hüzünlü ,öfkeli ama umut aşısı işlevi ile yaklaşmaya özenle dikkat ettiği oyun içinde verdiği mesajlarla görülmüştür.  Gecenin sonunda katılan tüm sanatçıların sahnede yerlerini almaları ve ödüllerin dağıtımı ile festivalde duygusal anların yaşanmasına neden olmuştur.

02Eylül - 03Ekim tarihleri arasında seyirci ile buluşacak oyunlar festival  programı ise özenle aşağıda sunulan şekilde oluşturulmuştur.


Merhaba/Dostlar Tiyatrosu,Maraton/Moda Sahnesi,Senaryo/Siyah Beyaz Renkli,Çöp Canavarı/Çengiz Özek Gölge Tiyatrosu,Oksimoron/Tatbikat Sahnesi,Tezgah/İkinci Kat,Masal,Masal İçinde/Semaver Kumpanya,Sokratesin Son Gecesi/Tiyatroüçartıbir/Yorgun Cümleler Günlüğü/Tiyatrops,Yeni Dünya-Bir Uzay Macerası/Nilüfer BelediyesiKent Tiyatrosu,Cimri/Ankara Devlet Tiyatrosu,Dali’nin Kadınları/Çolpan İlhan &Sadri Alışık,Tavşan Aranıyor/Atta&Bonte Hond,Hüzün Ana ve Çocukları/Lefkoşa Belediye Tiyatrosu.

Festival ve Emeği Geçenlere ….
Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı ,Komite Başkanı Kıymet Karabiber ile Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel  ve Organizasyon Komitesi Ceren Kanatlı,Ülgen Çakır,Harper Sözen ,Atıf Müezzinler ‘le birlikte Özlem Deniz Yetkili,Fırat Eseri,Nilgün Güney,Mete Hatay-Emre Yazgan,Emin Çizenel,Umut Ersoy,İzel Seylani,Cem Aykut,Mehmet Demir,Salih Kanatlı,Mehmet Eseri,Erhan Kurt,Lefkoşa Belediye Orkestrası festivale hayat vermişler ve tüm katılımcıların teşekkürlerini sanat adına hak etmişlerdir.
 
Füsun AKMEN BALKAYA
02.09.2019/Lefkoşa.

 

Anahtar Kelimeler: kıbrıs tiyatro festivali0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir