MAKALELER

15.Kıbrıs Tiyatro Festivali'nde Sanatın Zirvesi Buluştu

2017.09.26 00:00
| | |
6520

Bu yıl Kıbrıs Tiyatro Festivali tam 15.yaşını birbirinden kıymetli isimlerin, toplulukların katıldığı muhteşem program ve organizasyonla kutlamaya başlamıştır.

‘Festival  ve  Sanat’a Destek Ödülü’

Bu yıl Kıbrıs Tiyatro Festivali tam 15.yaşını birbirinden kıymetli isimlerin, toplulukların katıldığı muhteşem program ve organizasyonla kutlamaya başlamıştır.Kıbrıs seyircisinin festivaline sahip çıkması ve katılım oranının inanılmazlığı ise bu  festival’den seyircinin aradığını bulduğunun en iyi göstergesi olmuştur.Festival Komitesinin yorumu ise 15 yılın  küçük ama nitelikli ve özverili ekip çalışması ile  onları her geçen gün artan güven,tecrübe ve başarının sağlam doku üzerinden bu  günlere taşımış olmasında gizlenmişliğidir.
Gerçekten çok özverili bir ekibin inanılmaz şekilde büyüyen güç halkaları merkezden festival alanına kadar dikkatli görev anlayışı içinde her yere yerleştirilmiş, dakikaların hatta saniyelerin şaşmadığı sanatın en çok isteklerinden biri olan zamanlama açısından uygunluğun disiplin anlamında uygulaması yine çalışan tüm bireylerin unvansız anlayışı benimsemiş olmasından festivalde yüksek başarı kaydedilmiştir.


Festival de  Lefkoşa Belediye Başkanının yapıcı  kimliğinin sanata sevgi ve ilgi ile yaklaşımının etiketlenmesinin açıkça görüldüğü ortamın bir başka olmazsa olmazlarından komite başkanı Kıymet Karabiber’in  de ucu açık çalışma ve katkıları sayesinde  insan, sanat kavramlarının uyumu ile  müstesna bir bütünlük sağlaması gözlerimizi festival adına kamaştırmıştır. 

Festival komitesinde repertuar sorumlusu olarak görev yapan Aliye Ummanel de ‘Yeryüzünde Bir Yer’ teması ile festival oluşumundaki hareket noktasına farklı bir özendirme getirmiş,   hepimizin her zaman farklı istek ve katmanlarda ama mutlak yeryüzünde olan bir yer arayış ve isteğimizin oluşunu sorgulatırcasına, arayışımıza  katılımcılarla doğal  önderliğini bu seçkin tema da     Kıymet Karabiber ile Aliye Ummanel ve ekip arkadaşları birlikte en yalını en görkemli biçimde gerçekleştirmişlerdir.


Festival’in değişmez ilk gece ve ilk oyun konuğu yine Dostlar Tiyatrosu olmuş, komite ile Dostlar Tiyatrosu ve Genco Erkal’ın güçlü  dostluğunun yansımasının izlerini tüm festivali aydınlatan sanatsal güzelliklerin öne çıkarılmasının   üzerinden geçen 15 yılı  yine birlikte kutlamanın  ortak anlayışına ayna tutmuşluğu en doğal akışı  ile yine festival belirlemiştir.

FESTİVAL KİMLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR ?

15. Kıbrıs Tiyatro Festivali dokuz (9) ayrı topluluğa birisi ödenekli olmak üzere tüm konukseverliği ile ev sahipliğini en güzel şekilde yapmaya gönül vermiştir.
Gösteri tarihlerine göre 07 Eylül ile 03 Ekim 2017 tarihleri arası DostlarTiyatrosu ‘Güneşin Sofrasında’ ,Tiyatro Pera ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike ‘ Tiyatro  İn ‘Akciğer’ ,Kazan Dairesi ‘Hedwigve Angry Inch ‘ , İstanbul Şehir Tiyatroları ‘Macbeth’ , ‘Hayal-i Temsil ‘ , Sahne Ankara ‘ Terör’ ,Bakırköy Belediye Tiyatrosu ‘Gülünç Karanlık’ , Tiyatro 28 ‘Sınır’ ,Bi Tiyatro ‘Muallak’  festival sahnesinde yer almak üzere Lefkoşa’ya davet edilmiş, gönüllülük esasına dayalı profesyonelce yaklaşımla festival komitesince  konuklar ağırlanmıştır.


DEVLET TİYATROLARI NEREDE? 

Festival süresince Devlet Tiyatrolarının afişlerini görmememiz  bizi  şaşırtmıştır. Festival Komitesine her sormak istediğimiz de araya bir başka şeyin girmesi ilgililerden yanıt almamızı engellemiştir. 


Turne yapmak ,festivallere katılmak  bildiğimiz üzere ödenekli yapının yönergesinde yer alan hususlar olduğu için ,Devlet Tiyatrolarının eksikliğini hissettiğimizi söylemeyi de buradan  yazarak paylaşmak  duygusallığın ötesini zorlayan bizde bir istek oluşturmuştur.

Gelecek yıl Devlet Tiyatrolarını bu festivalde görmek isteğimizi buradan  yinelemek ise kendilerine   yine dostça bir sesleniş olmuştur.

FESTİVAL, GELECEK YIL VERMEYİ UYGUN GÖRDÜĞÜ ‘SANATA DESTEK’  ÖDÜLÜ  İLE DE DİKKAT ÇEKTİ.


Festival  Onur Başkanı Mehmet Harmancı ve Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber ile birlikte diğer ilgililerle yapılan görüşmeler sonucunda festival yapısına gelecek yıldan  itibaren’ Sanata Destek’ adı ile gelenekselleşecek  yeni bir ödül konması söz konusu olmuştur. 


16. Kıbrıs Tiyatro Festival yapısında sanata destek vermek amacı ile başarılı tiyatro oyuncusu,tiyatro topluluğu veya tiyatro kurumuna sadece manevi değil maddi katkılı  ödül olan   ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek Ödülü ‘ verilmesi bu konuda çalışma yapanları sevindirmiştir.                                                                                                                  

Bu ödül komisyonca tespit edilecek öncelikleri Kıbrıs’a ait  olmak üzere  değerlendirmesi yapalacaktır.Ödül’ün finansı adına ödül verilecek kişinin ailesi tarafından karşılanacaktır.Ödül jürisinde ilgili aileden kızının görev yapması söz konusu olmuştur.Ayrıntı çalışmaları ve ödül yönergesi yeni yıl (2018)öncesi tamamlanacaktır.

GÜNEŞ SEZAİ AKMEN KİMDİR?                                                                                                                         

İstanbul doğumlu, yaşamının büyük kısmını Ankara da sürdürmüş, eğitime gönül vermiş sivil toplum kuruluşlarından en yüksek altın madalyayı hak etmiş öncelikle anne,anneanne ve eştir.Taşıdığı isim  ilk Milli Eğitim Bakanlarımızdan Sayın Mustafa Necati tarafından konulmuş yine Atatürk dönemi milletvekillerimizden Halit Bayrak’ın yeğeni ,Levazım-ı Umumiye Reisi İsmail Hakkı Akmen’in gelini Ankara’nın ilk çocuk doktorlarından Dr.Mehmet Fazıl Akmen’in eşi özelliklerine öncelikle sahip olmuş bir gönüllüdür.

En önemli özelliği ise erken kaybettiği eşinin ardından özellikle tıp fakültesi öğrencilerine verdiği onca karşılıksız burs olmuş,sanatla yakın ilişkisi ise kızı ile  başlamış çeşitli sanat gecelerine ve güzel sanatlar öğrencilerine burs ve çeşitli yardımlar yapmayı ilkeleri arasına kısa zamanda almıştır.

Kıbrıs ise aşık olduğu memleketi İstanbul’dan sonra  Güneş Sezai tarafından   ikinci sevdiği yer  olarak ilan edilmiş ,her yıl en az üç kez Kıbrıs  ziyaretleri ise vazgeçilmezleri arasına girmiştir.Ailesi ve özellikle kızının isteği ile ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek’ Ödülü’nün ilk basamağı Kıbrıs Tiyatro Festivali olarak seçilmiş, komisyona sunulmuş ve kabul görmüştür.

FESTİVAL FISILTILARI  VE   ‘ Güneşin Sofrasında ‘ ,   ’ Vanya,Sonya,Maşa ve Spike’

Lefkoşa Belediyesi’nin  bu yıl ilk kez tüm festivalin sponsorluğunu üstlenmesi festivalin  başarısını bir kez daha  zirveye taşıması ,Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya duyulan sevginin  gittikçe artması,Kıbrıs Belediye Tiyatrosu’nun, Türkiye de yapılan ulusal festivaller olduğu gibi uluslar arası festivallere de  davet edilmek konusunda hassasiyetlerin ve öncelikleri olduğunun bilinmesini istemelerini duymak keyif getirmiştir.

‘Güneşin Sofrasında’ Brecht ile Nazım’ın buluştuğu müzikal söyleşi de  Genco Erkal sahne büyüsünü bir kez daha hayranlıkla izleme şansı bulmak Tülay Günal’ın sahne de  oyunculuğuyla devleşmesine eşlik eden müzikal özelliğine  şahit olmak da yaşamaya dair her şey için  duyulan özlemsel yapıda seyirciyi tatlı bir şaskınlığa sürüklemiştir.
‘Vanya ,Sonya,Maşa ve Spike ‘yönetmeni Yücel Erten’in seyirciler arasında oturduğu koltuktan oyuncularla birlikte sahnedeymiş gibi kendini  hissetmesi  ve aldığı yeni evin katkılarıyla kendini Kıbrıslı gibi görmesi yine yanında oturan gazetecinin profesyonelce yaklaşımı ile  eleştirmenin gazabından korunması gece boyunca tatlı bir şakalaşmaya neden olmuştur.

Tilbe Saran,Şerif Erol,Nesrin Kazankaya ile Cehov oyunlarına yapılan göndermelerin çağdaş yorumlanması üzerinden oluşturulan öykünün Gamze İpek,Doğan Akdoğan ve Başak Meşe ile gelişmesi ve  öykünün hüzünlü yalnızlığının komedisini izleyen seyirciyi mutlu etmiştir.Tilbe Saran’ın inanılmaz oyunculuk performansını izlemek enerjinin,doğallığın bıraktığı etkiden kurtulmanın zorluğunu ,Kıbrıs seyircisi de her canlının yaşayacağı olağanüstü çaresizliği bu muhteşem oyuncu karşısında yaşamıştır.
Şerif Erol’un Cehov kişilerine uygunluğu ve dingin oyunculuğu da seyircinin alkışlarının kendisi için gittikçe yükselmesine neden olmuştur.


Gamze İpek’in çılgın halleri ile Doğan Akdoğan’ın başarının  seslerini duyduğumuz oyunculuğu yine  tüm başarının tamamlayıcı hallerinin öne çıktığı anların bütünün  de önemli ve  güçlü olmuştur.

TEŞEKKÜR ETMEK ÜZERİNE…          

Sayın Harmancı başta olmak üzere Karabiber,Ummanel,Kanatlı,Çakır,Sözer,Hınçal,Yetkili,  en,Eseri,Güney,Hatay-Yazgın, Erdil,Ersoy, Bozkurt,Alkaş, Belediye Orkestrası,Demir,Kanatlı,  olmak üzere festivalde emeği geçen herkese bu muhteşem sanatsal buluşmayı festival kapsamında gerçekleştirdikleri için  tesekkürlerimizi iletmek tatlı bir zorunluluk olmuştur.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
 Füsun Akmen Balkaya/Lefkoşa  06-12 Eylül 2017

Anahtar Kelimeler: kıbrıs tiyatro festivali, kıbrıs0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir