MAKALELER

Bir Kış Masalı

2010.06.14 00:00
| | |
4856

Türk tiyatro tarihinde adı klasikler arasında geçen, 1965 yılında Cevat Fehmi Başkut tarafından yazılan Buzlar Çözülmeden adlı yapıt,

 

    Türk tiyatro tarihinde adı klasikler arasında geçen, 1965 yılında Cevat Fehmi Başkut tarafından yazılan Buzlar Çözülmeden adlı yapıt, bugüne kadar birçok tiyatro topluluğunca sergilenmiştir.
 
   Ayrıca, kitap olarak da yayımlanan Buzlar Çözülmeden, özgün adıyla ve Deli Deli Küpeli adlarıyla sinema filmi olarak da beyaz perdeye taşınmıştır..
 
   Yapıt Kemal Sunal’ın oyunculuğuyla ayrı bir keyifle izlenmektedir yıllardır.
 
   Sayın Haldun Dormen de bu yapıttan yola çıkarak bir uyarlama gerçekleştirmiş. Aynı zamanda Yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu da olan Sayın Kemal Uzun’la birlikte “Buzlar Çözülmeden” i “Bir Kış Masalı”na dönüştürmüşler. Ve ortaya da harika bir müzikal çıkmış.
 
    İşte Kürtçe’ye de çevrilerek Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen metin budur.
 
    Türk Tiyatrosunun gerçek ustalarından Haldun Dormen 5 Nisan 1928 de dünyaya gelmiştir. Ve bugünlere uzanan çizgisinde şaşmadan, tiyatroyla bütünleşerek, tiyatroyu bir yaşam biçimi olarak görmüş ve tiyatro sanatı içinde yer almıştır. Vodvil ve Bulvar komedisi türlerinde gerçek bir ustadır o.
 
    Haldun Dormen, Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda “Çirokek Zivistané” adıyla Kürtçe olarak sahnelediği Bir Kış Masalı’yla ilgili olarak gala gecesinde şunları söyledi “Bu müzikali ortaya çıkarırken Kemal Sunal’ın içinde bulunduğu bir proje ile sahneleme düşüncesi vardı aslında. Sevgili Kemal Sunal yine bu oyunla tiyatroya dönmeyi çok istiyordu. Ancak ne yazık ki bu düşüncesi onu zamansız yitirmemiz nedeniyle hayata geçemedi.”
 
    Oyunun konusuna gelince; 27 Mayıs Devrimi sonrasında, yeni şekillenen ülke yapısı içinde, yolsuzluk, sömürü ve yoksulluğun egemen olduğu ve zor kış koşulları nedeniyle yollarının kapanmasından dolayı dünyadan kopan bir kasabaya yeni bir kaymakam atanmıştır. Gelen kaymakam, farklılığını ortaya koyarak, mevcut gidişi değiştirmeye çalışır. Kasabadaki ağalara, karaborsacılara, fahişelere, softalara dur diyen yeni kaymakam, değişik biridir. Sorunların ancak dürüst ve tarafsız yaklaşımlarla çözülebileceği mesajını veren kaymakam, aslında akıl hastanesinden kaçmış bir delidir.
 
    Haldun Dormen'in Kürtçe '' Çîrokek Zivistanê’nin (Bir Kış Masalı) galası gerçekten de görkemliydi. Oyun dakikalarca ayakta alkışlandı.
 
    Müzikalde kullanılan Kürtçe şarkılar, kompozitör Serpil Günseli’nin etkileyici armonik tınılarıyla özdeşleşirken oldukça keyifli bir şarkı şöleni de yaşattı bizlere. Oyunla ilgili değinmek istediğim belirli noktalar var. Ancak, ilk olarak oyun metni, sahnelerin akıcılığı, müziğin oyunla olan uyumu, oyuncular ve oyunculukların başarısından söz etmek gerekir. Bunlar oyunun olmazsa olmazları olarak ilk aşamada göze çarpan unsurlardır. En azından benim için öyle. Kaldı ki seyirci için oyuncuların metinle özdeşleşip oyunculuk güçlerini öne çıkardığı sahne uygulamaları her zaman daha çok çekici olmuştur. Oyun metnini değil de oyuncuyu alkışlayan bir olayın ortaya çıkmasının tek nedeni de budur. Önemli olan diğer durumsa yönetmenin metne ne kadar sadık kalabildiğidir. Ancak seyirci genellikle oyun metnini önceden bilmediği için kendilerine sunulanla yetinir. Ancak oyunu izlerken biraz da metnin özünü merak etmeli insan. Yazar ne anlatmak istemiş, yönetmen nasıl sunmuş bunu? Bunlar ne kadar örtüşüyor ve benzeri. Bu bence başarılmıştır. Seyircilerin ortak görüşüyse, sahnede gördüğü uygulamanın oldukça başarılı oluşunda yoğunlaşıyordu.
 
    Oyuncuların oyunculuk güçleri tartışılmazdı. Yan rollerde oynayanlar da tutunmuşlardı sahnede rollerine başarıyla. Başrolleri paylaşanların hepsi ayrı bir renkti. Hamam sahnesindeki peştamallı erkeklerin diyalog ve danslarıysa gerçekten de komedinin doruklarındaydı. Kaymakamı tuzağa düşürmeye çalışan fahişe rolündeki Elvan Koçer’i de, seslendirdiği şarkıyla, sesiyle ve cesaretli oyunculuğuyla çok sevdim. Ayrıca bu yıl ki X. Lions Tiyatro Ödülleri’nde Kerem Yılmazer Genç Yetenek Ödülü’nü alan başrol oyuncusu Yavuz Akkuzu’nun DBŞB Başkanı Sayın Osman Baydemir’e benzettiğim tavır ve mimiklerini izlemekse ayrı bir keyifti. Sanırım özellikle de oyunu izleyen Baydemir için.     Oyun yine X. Lions Tiyatro Ödülleri’nde en iyi prodüksiyon (yapım) ödülünü de alarak hak ettiği şekilde karşılığını buldu.
 
    "Çirokéké Zivistané” (Bir Kış Masalı) tüm Türkiye ve Dünyada turne programlarıyla izleyicilere sunulsun isterim. DBŞT bu prodüksiyonla adını bir çok kez daha duyurmalıdır. Kürt ve Türk dostluğunun her zaman kalıcı olduğunun sanatla, aydınlık duruşla her zaman görülebileceği fark edilsin ki kimi karışık kafalar artık bu sağduyulu duruşlarla, sanatın arındırıcı etkisiyle durulsun, az da olsa…
 
    Oyunun T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilmesiyse oldukça anlamlıydı. Sayın Bakan Ertuğrul Günay’ı kutluyorum.
 
    Özellikle de Haldun Dormen, Kemal Uzun ve DBŞT’nin tüm ekibini yürekten kutluyorum. İyi ki gerçekleştirdiniz bu oyunu.
 
Çîrokek Zivistanê (Müzîkal)
Nivîskar: Haldun DORMEN-Kemal UZUN
Derhêner: Haldun DORMEN
Werger: Mem Mîrxan-Lal Laleş-Mîran Janbar
Alîkarê Derhêner: Rüknettin Gün
Muzîk: Serpil Günseli, Peyvên Stranê:Rohat Cebe, Koreografî: Nebi Birgi
Sêwirînerê Dekorê:Serdar Geren,Sêwirînerê Kostûmê:İsmail Oyur,Sêwirînerê Ronahîyê:Bayram Can
Asîstanên Lîstikê: Yusuf Süslü-Engin Coşkun-Gazi Şeker-Hüseyin Gülhuy


(Cevat Fehmi Başkut’un “Buzlar Çözülmeden” adlı yapıtından esinlenilmiştir.)
Kültür Bakanlığının Katkılarıyla…
Lîstikvan:
Yavuz Akkuzu-Leyla Batği-Vural Tantekin-Berfin Emektar-Özcan Ateş-Rêzan Kaya-Mehmet Musaoğlu-Elvan Koçer- Bora Çelik- Ömer Şahin-Mesut Erenci- Kemal Ulusoy- M.Emin Yalçınkaya-Şahabettin Dağ-Ali Sağ-Yılmaz Kurttekin- Lokman Karadeniz-Hakan Karsak-Sabahattin Aslan
Kasta Reqsê:
Ayşe Sır-Aysel Arslan-Leyla Çetin-Türkan Kılıç-Merve Can Mağat-Mürsel Kaya-Ahmet Baran Bozboğ-Hamdusena Özbey-Ender Özbek 

Anahtar Kelimeler: buzlar çözülmeden, diyarbakır şehir tiyatrosu, diyarbakırşt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir