MAKALELER

Ya Koltuk Tozu ?

2022.10.26 00:00
| | |
1470

Atina'daydım.Karanlık çökmüş, hava çoktan serinlemeye başlamıştı.Kendimi hayli yorgun hissediyordum
 
Atina'daydım.Karanlık çökmüş, hava çoktan serinlemeye başlamıştı.Kendimi hayli yorgun hissediyordum.Caddeye düşen hardal sarısı ışıklar giderek çoğalmaya başlamıştı.
 
Hatırlıyorum, Monastiraki'den Plaka'ya doğru rastgele dolaşırken telefonuma düşen bir not gözüme çarpmıştı:
 
Üstün Akmen aramızdan ayrıldı..."
 
Fuayelerde, ödül törenlerinde, kendisiyle kimbilir kaç kez karşılaşmış, aynı oyunları izlemiştik.Hayır, hiç tanışmamıştık.Oturup, konuşmamıştık.
 
Üstün Akmen benim için "koltuk tozu"nu tanımlayan, o dahi eleştirmendi aslında.( Hep söylüyorum, o tozla 57 sezondur hemhal olmuş biriyim.O tozun bağımlısıyım.)
 
    " Ya Koltuk Tozu ? "
 
Üstün Akmen şöyle diyordu:
 
Koltuk tozunu, sahne sanatlarına tutkun izleyici için kullanıyorum.Yani tiyatro, opera, bale izleyicisi de...elbette sahne tozunu değil, ama sahneden kalkıp izleyici koltuğuna konan, o koltuğa sinen tozu yutuyor. "
 
Şimdi, " Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli " oyunu için kaleme aldığı yazıyı anımsıyorum yeniden:
 
Gelin, bu kere 'Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli'nin eleştirisini yapmayayım, sizler için yararlı tariflerde bulunayım ! " demiş ve sirke yapımından, böğürtlen reçelinin kıvamından bahsetmişti.Ders niteliğinde, çok önemli bir makaleydi.
 
Üstün Akmen'in yazılarını notlar alarak, satır altlarını çizerek, çok şey öğrenerek okumuştum.Okuyorum.Kimilerini kimbilir, kaç kez...
 
" Yazı Uçtu Sahneye Kondu ", " Provasız Hayat ", " Sahne Tozu "," Tiyatroda Hayat Var ", " Yüzde 100 Tiyatro ", " Özdemir Abi'me Mektuplar "...
 
Üstün Akmen Okumaları " sıradan izleyici kadar, tiyatro, bale, opera ile ilgili herkes için tartışılmaz bir eğitimdir, kuşkusuz.Seminer notu, başlıbaşına bir ders kitabıdır.
 
Üstün Akmen sanatla, duyguların, sanatla hayatın sentezlerini koydu ortaya.Zarafeti elden bırakmadan, kırıcı olmadan, zaman zaman nükteler kullanarak söyledi sözünü.
 
Tiyatromuza tanıklık ederken, katkıda bulundu.Yarına belge bıraktı.
 
Eleştiriye nezahat unsurunu ilave etti mesela.Good sence of humor'unu hep korudu.
 
Oyuncuya, yönetmene, seyirciye "Yüreğinin sesini kaybetme," diye fısıldadı her defasında, destek oldu, ışık tuttu.Ve bütün bunları yaparken Türkçeyi en güzel, en doğru kullananlardan biri oldu.
 
Sahne, yazının uçarak konduğu tek yerdir " dedi.Kaleme aldığı her yazıyla tiyatromuzu kayıt altına almayı başardı.Eserleriyle, değerlendirmeleri, görüşleriyle daha hayattayken çoktan sonrasız bir yaşama erişmeyi başardı.
 
İtiraf etmeliyim ki, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu'nda yer almak benim için bir mertebe oldu ve aynı zamanda hayatta üstlendiğim en ağır sorumluluklardan biri...ve değeri ölçülemez bir şeref madalyası.
 
Neredeyse 31 Ekim...neredeyse Üstün Akmen'in aramızdan ayrılışının yedinci yıldönümü.Değerli hatırasına saygıyla.

Anahtar Kelimeler: üstün akmen0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir