MAKALELER

Tuncer Cücenoğlu'na ...

2024.07.06 00:00
| | |
3670

Koşullar ne olursa olsun sanata asla ara vermemek gerekir...


" Koşullar ne olursa olsun sanata asla ara vermemek gerekir... çünkü sanat hayatın kendisidir. Sanat insanları hayata bağlar ve ayakta kalmalarını sağlar. ”

Tuncer Cücenoğlu ile ilk tanışmam " Matruşka " ile olmuştu.Yedi Tepe Oyuncuları'nda Hadi Çaman, Nilgün Belgün, Sevinç Erbulak'lı kadroyu hatırlıyorum şimdi.Ama bir öncesi var : " Kadıncıklar ".

Hodri Meydan'da izlemiştim " Kadıncıklar "ı.Oyun bittiğinde Zincirlikuyu'dan Şişli'ye kadar yürümüştüm.O kadar etkilenmiştim ki...

" Helikopter ", " Ziyaretçi ", " Yeşil Gece ", " Sabahattin Ali ", " Che Guevara ", " Çığ " , " Neyzen ", " Fosforlu Cevriye "," Kadın Sığınağı "...

Tuncer Cücenoğlu çok değerli, çok özel bir tiyatro yazarıydı, hiç kuşkusuz.Tiyatro edebiyatına olan katkıları onu hep yaşatacak zaten, biliyorum.Hayatı anladı ve anladıklarını başkalarına, sözünü esirgemeden, gerçekleri çağrışımlarla zenginleştirerek aktardı.Repliklerin yolcusuydu çünkü.

Geçen sene tam da bu günlerde, garip bir hadise yaşadım.Tuncer Bey'in fotoğrafını ararken, Gamze Cücenoğlu'ndan bir not geldi.

Aramızdan ayrılan sanatçıların ölüm günleri için yaptığım paylaşımları takip ettiğini belirtip, eğer istersem babasının daha önce hiçbir yerde kullanılmamış bir fotoğrafını iletebileceğini belirtmişti.

İstemez miydim...nasıl sevindim, heyecanlandım, anlatamam.

Birkaç dakika sonra, Tuncer Cücenoğlu'nun 2018 yılında Konya Devlet Tiyatrosu'nun düzenlediği " Bin Nefes Bir Ses Festivali'nde çekilmiş bir fotoğrafı karşımdaydı.

Eserlerini okumaktan mutluluk duyduğum bir yazardı Tuncer Cücenoğlu. " Kadıncıklar ", " Çıkmaz Sokak ", " Kadın Sığınağı ", Gece Kulübü", " Tiyatrocular", Ah Bir Yoksul Olsam ", " Sabahattin Ali" yi ve Reşat Nuri'den uyarladığı " Yeşil Gece "yi, şimdi nasıl hatırlamam ? Ya " Mustafam Kemal'im "i ? " Matruşka " yı ?

Şimdi düşünüyorum da, yarım asırlık sanat hayatı boyunca yirmi altı tiyatro oyunu kaleme almış, dördü yurt dışından olmak üzere toplam otuz üç ödül kazanmıştı Tuncer Cücenoğlu.

Eserleri ABD, Avustralya, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, İngiltere, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya, Moldova, Polonya, Litvanya, Rusya Federasyonu (Hakas Cumhuriyeti, Tataristan, Başkordistan, Adige Cumhuriyeti,  Dağıstan, Çeçenistan, Çuvaşistan), Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, İran, Pakistan, Hindistan, vb. ülkelerde yaygın olarak sahnelenmişti... sahnelenmektedir.Sahnelenmeye devam edecektir.

Yaşadığı zamana tanıklık etti.Çok özel oyunlar yazdı.Okuru, izleyiciyi de, yönetmeni, oyuncuyu da replikleriyle fethetti her defasında.

Yorgun hayatların kırılan hayallerin eşsiz baharı oldu.Yürekleri yüreklerle kaynaştırdı.Sevgisiz, çorak yaşamlarda bin bir rayihalı çiçekler açtırttı.Ortalama zevkin, güncelin, sıradanın peşinde koşmadı.Benim gibi tekst-oburlar yetiştirdi, hiç kuşkusuz.

Tiyatro yazımına getirdiği biçim, öz, kendine mahsus üslubu, dile gösterdiği özenle, eserlerinde var kıldığı tılsımlı, duyarlık dolu simyayla çok katmanlı, zaman ötesi bir yazar olduğunu kanıtladı her defasında.

Tuncer Cücenoğlu'nun eserlerini her izleyen, her okuyan kendinden çok şeyler buldu, kendi hikayesini sorguladı ister istemez.Kaçtıklarıyla yüzleşti cesurca.Tiyatro edebiyatımızın yüksek kalibreli yazarlarından biri olarak, her eseriyle yarınlara, gelecek yüzyıllara kalmayı başardı.

Bizlere güzel duygularla dokunmuş, her defasında dönüp gelebileceğimiz, sığınabileceğimiz oyunlar bıraktı." Yaşadım " dediğimiz yerden neden uzaklaştırıldığımızı düşündürttü.Lime lime olmuş, yırtılmış ruhlarımızı onarmamıza yardımcı oldu...

18 Temmuz 2019 tarihinde aramızdan ayrılmıştı Tuncer Cücenoğlu.

Anahtar Kelimeler: tuncer cücenoğlu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir