MAKALELER

Torun İstiyorum - Moda Sahnesi

2016.10.11 00:00
| | |
3118

2016-17 sezonuna Moda Sahnede Alman oyun yazarı Thomas Jonigk ‘in yazdığ ‘’Torun İstiyorum’’ile başlamak seyirci için gerçekten keyifli olmuştur.

 


SORGULADIK VE SORGULANDIK! Moda Sahne 'Torun İstiyorum'’

2016-17 sezonuna Moda Sahnede Alman oyun yazarı Thomas Jonigk ‘in yazdığ  ‘’Torun İstiyorum’’ile başlamak seyirci için gerçekten keyifli olmuştur. Sibel Arslan Yeşilay tarafından çevrisi yapılan metne yönetmen Kemal Aydoğan imzasını  atmış...


2016-17 sezonuna Moda Sahnede Alman oyun yazarı Thomas Jonigk ‘in yazdığ  ‘’Torun İstiyorum’’ile başlamak seyirci için gerçekten keyifli olmuştur. Sibel Arslan Yeşilay tarafından çevrisi yapılan metne yönetmen Kemal Aydoğan imzasını  atmış ,tüm oyuncuların( Nazan Kesal-Anne,Caner Cindoruk-Klaus Lager, Hülya Gülşen-Norma, Münircan Cindoruk-Oğul, Bülent Çolak-Rahip, Aslı Samat-Gelin Adayı, Ahsen Özercan-Suflöz )  ortak başarısı  ve  takım oyunculuk anlayışı bu kara komediyi başarıya taşımıştır.

 "Torun İstiyorum’’ Ve..


Aile de her türlü gücü elinde tutmak gayretinde olan önce bir kadın sonra  anne ile ekonomik gücü yüksek olan bir babanın ardından , farklı yaş ve özelliklere sahip iki oğul arasındaki sıra dışı olay ve olaylara seyirci  oyunda tanık olmuştur. 

Ailenin üretim katmanında ortaya çıkan soyunu devam ettirme olağan halindeki durumun ,eşcinsel  küçük oğlun  yarattığı baş kaldırının  getirdiği  beklenmeyen değişikliğinin yine yarattığı gerçekliğin kaçınılmaz çözümsüzlüğünde ise yazarın seyirci üzerinde yarattığı gerilimin  oyunda yüksek tempoda devam ettirilmesi de ayrıca seyirci için  de  önemli  olmuştur.

Toplumun  tabuları veya  teamül anlamında yerleşik düzeninde  kabul görmüş lezzetsizlikleri  de sorgulanmış ve sorgulatılmıştır.

Bunu  da toplum eleştirisi  olarak sosyolojik anlamda en küçük çekirdek yapı olan aile üzerinden yapmayı yazar  özellikle tercih etmiştir.

Alman yazar da etkisini fazlaca gösteren Hitler yapısı  ,aile içinde oluşturduğu güç etkisinin müthiş bir değerlendirmesi de  bu anlamda yapılmıştır.
Varlığını ötelemiş   ve karşı cinsin üstünlüğünde boğulan bu kadında mevcut olan korkular  oğul ile güç çatışmasını da getirmiştir.

Oyuncular üzerine küçük notlar..
Duygularını tetikleyen korkularıyla birlikte kışkırtıcı ve baskıcı yanı olan anne(Nazan Kesal)kuralcı yanıyla da  oyunda öne çıkmıştır.

Oyuncu Kesal baştan sona düşmeyen enerjisiyle başarılı performansını alkışlatmış,Caner Cindoruk  annesine olan yakınlığı ve kardeşiyle olan ilişkilerin yakıcılığında uyum içinde uyumsuzluğu abartısız ,doğal ve dingin duruşunda  başarıyı yakalamıştır.

Hülya Gülşen zarif görüntüsünü  yine beden dilini kullanımında ulaştığı başarısıyla pekiştirmiş,oyunculuk serüveninde sadelik tercihinde müthiş sahne kontrolüyle  seyircide hayranlık uyandırmıştır.

Münircan Cindoruk zoru başarmak endişesini geride bırakmış hatta bir adım öne çıkmış ,oyunculuk anlamında düşünülen  konfora yaklaşma işaretlerini aldığımız bir oyuncu olmuştur.

Bülent Çolak bir kurumun temsilcisi para , kilise ilişkisi ardında rahipleşmiş! masumiyet vb duygulardan uzaklaşmanın keyfini seyirciye özellikle  kendi rahiplik anlayış ve  sınırları içinde başarılı mimikleriyle  hiç zorlanmadan   iletebilmiştir.

Aslı Samat için sevimli olduğunu paylaşmak ,Sufloz olarak Ahsen Özercan bir kontrol ve ikaz mekanizmasının sesi olarak  oyun ile doğru ilişkilenmesi ayrıca dikkatimi çekmiştir.

Yönetmen Kemal Aydoğan 


"Torun İstiyorum’’adlı oyun  yönetmen Kemal Aydoğan’ın ilmek,ilmek çalışmasının  başarılı örneği olmuştur.
Oyun üzerinde yaptığı çalışma için metni bilenler  yönetmenin çok emek gömdüğü  anlamında değerlendirmesini getirmiştir.
 Oyunda gördüğümüz çatışma,denge,uygunluk anlamında nitelikli çalışma her katmanda hissedilmiş özellikle doğurganlık üzerinden sisteme  uyum ve uyumsuzluk ile ürkütücü kabulleniş öyküsünün bitmeyen uygulamasındaki sahne  paylaşım enerjisi için de kutlama gereği hissedilmiştir.
 
Ve..
Bengü Günay tarafından yapılan  sahne  tasarımı   gerçekten  ilgi çekici olduğu kadar tebeşir anlamında kullanılan malzemenin düşünce de  silinmezliğe taşınması müthiş güzel bir düşünceyle oyuna katkısını arttırmıştır.  


İrfan Varlı ve  Yeşim Çoşkun,Ferhat Asniya ,Ahsen Özercan,Berfin Orman ,Didem Soy isimleri de ‘’Torun İstiyorum’’oyun çalışmasında emeği geçen diğer isimler olmuştur.                                                                      
Füsun Akmen Balkaya
06.10.16/Moda-İst.         

Anahtar Kelimeler: torun istiyorum, moda sahnesi0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir