Kitap

Tiyatronun Temelleri - İnceleme

Tiyatronun Temelleri - İnceleme

2018.04.20 00:00
| |
0
|
17525


İncelediğim kadarı ile, (Çünkü daha yeni aldım okuyacağım) gerek çevirisi, gerek Türk Dili'ne sadık kalınarak yapılan ve seçilen doğru kelimeler,,,

İncelediğim kadarı ile, (Çünkü daha yeni aldım okuyacağım) gerek çevirisi,gerek Türk Dili'ne sadık kalınarak yapılan ve seçilen doğru kelimeler,,,  

Her şeyden önemlisi Oscar Brockett'a ait olması ( bir de kitap sürdürülebilir bir kitap yani 70 yıl içinde on edisyona uğramış).

Kitaptan alıntılama yaparak yazıyorum aşağıdaki cümleleri;

Kitap üç bölüme ayrılmıstır. Birinci Bölüm tiyatronun dogasına dair temel meseleleri ve özellikleri,seyircinin rolünü, teatral performansların degerlendirilmesinde etkili olan farklı etkenleri ve dramatik yapı ve üslupları ele alır. Ikinci Bölüm tiyatronun geçmisinde ve bugününde var olan, çesitli teatral deneyimlere göz atar. Bu deneyimlerden anlasıldıgı üzere, yaratıcı dısavurumun hayati bir örnegi olarak tiyatro, içinde bulundugu kültürü yansıtırken bir taraftan da bu kültürle birlikte evrim geçirir.

Üçüncü Bölüm günümüz tiyatro üretim süreçlerine bir bakıs saglar, bu süreçte kullanılan ilkeler, uygulamalar ve yöntemlere ışık tutar.

Tiyatronun Temelleri esas olarak iki farklı derse hizmet etmek amacı gütmektedir: Tiyatro alanında uzmanlasmak isteyen kisilere (gelecegin tiyatrocularına) temel olusturacak genel bir giris dersi ve seyirci koltugunda oturan kisilere (gelecegin tiyatro izleyicilerine) tiyatroyu daha iyi anlama ve kavrama yönünde genel bir çerçeve sunacak olan bir tiyatro elestirisi dersi. Bu iki ders benzer konuları ele almasına ragmen, genellikle farklı noktalara vurgu yapar.

Egitimciler genelde ellerindeki malzemeyi bireysel amaçlarına uyacak sekilde kullanır, bu yüzden biz de tiyatroya akıllıca örgütlenmis, kapsamlı bir bakıs saglamayı amaçladık. Ancak egitimciler bizim seçtigimiz dizilisi ya da kitapta yer verdigimiz her ayrıntıyı kullanmak zorunda degiller. Bazı egitimciler yalnızca ikinci bölümün bazı kısımlarını kullanmak isterken, digerleri öncelikle üçüncü bölümü okutmak ya da iki bölümü aynı anda ele almak isteyebilir. Bütün bunlardan bagımsız olarak bizim amacımız, egitim sürecinin nasıl düzenleneceginden ziyade, tiyatroya giris ya da tiyatro elestirisi derslerine uygun konularla ilgili yararlı tartısmalar sunmaktır.

Gördüğüm en iyi, en titiz ve özveri ile yazılmış, çevirisi de harika. Nede olsa Selda Hoca editörlüğünü yapmış, harika. tavsiye ederim , 

TİYATRONUN TEMELLERİ:  Oscar Gross Brockett & Robert J. Ball

Tarık Sicim,

DTCF, Tiyatro

Anahtar Kelimeler: tiyatronun temelleri, Robert J. Ball, Oscar G. Brockett, kitap

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir