Haber

Tiyatro Keyfi 7 yaşında!

Tiyatro Keyfi 7 yaşında!

2020.05.24 00:00
| |
0
|
61065


Frankfurt'ta yaşayan Dr. Cüneyt Arkan ile Kemal Başar'ın kurucu ortakları olduğu Emma Art'ın amiral gemisi olarak 2013'te kurulan Tiyatro Keyfi, 7 yaşında!

Reha Özcan, Tamer Levent, Devrim Evin, Ece Özdikici, Burcu Görek ve Hakan Eke'nin rol aldığı 'Rain Man' ile ilk prodüksiyonunu üreten topluluk hemen ardından Kerem Muslugil, Mesut Yılmaz ve Kemal Erdurak (Sonra Hakan Eke) ile 3 sezon süren 'Shakespeare'in Bütün Eserleri - Hafif Kısaltılmış'ı yaptı. Onu Hakkı Ergök'le Kemal Başar'ın oynadığı, Tayfun Dinçer'in yönettiği 'Öykülerden Oyunlar' ve Nilüfer Açıkalın (Sonra Gizem Yağız)'ın oynadığı tek kişilik müzikal 'Cahide Sonku' izledi. Begüm Topçu, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz'lı 'Camille - Taşın Kalbi', Orhan Kılıç'ın oynadığı, sonra Reha Özcan'ın devraldığı 'Ted Bundy', Özgün Uğurlu ve Eda Kandulu (Sonra Nihan Heper)'e iyi müzisyenlerin eşlik ettiği 'Gözlerin Ardında Müzikal', Turgay Kantürk'ün yönettiği, Bekir Aksoy, Çiçek Dilligil, Kemal Başar ve Defne Bölükbaşıoğlu'nun rol aldığı 'Çocuk İstiyorum', Savaş Alp Başar'ın yönettiği çocuk oyunu 'Kırık Boynuzun Hikayesi', Alkış Peker, Savaş Alp Başar, Didem Karataş, Alp Karlıova, Sadık Eren Taştekin ile 'Bana Amy De - Amy Winehouse Müzikali', Kemal Başar'ın orkestra eşliğinde öyküler oynayıp seyirciyle birlikte şarkılar söylediği interaktif 'Öylesine Hikayeler' ile Orhan Kılıç, Dilhan Aras ve Demircan Kaçel'in rol aldığı rock kabare tarzındaki 'Cyrano de Bergerac', topluluğun bugüne dek yaptığı eserler oldu. 

Kemal Başar'ın sanat yönetmenliğini yaptığı, geleneksel tiyatromuzdan yola çıkan minimalist sahnelemeleri ile tanınan topluluk Kosta Kortidis'in 3 yeni metninin yanı sıra Gökhan Erarslan, Hakkı Ergök ve Bekir Aksoy'un birer metninin de ilk sahnelemelerini yaptı. Can Atilla, Özgün Uğurlu, Orhan Enes Kuzu, Nejat Dimili gibi çok değerli müzisyenlerle, Yüksel Aymaz, Canan Göknil, Murat Gülmez, Mine Erbek, Berna Yavuz gibi alanının en iyilerinden olan tasarımcılarla çalıştı.

7 yıl içinde eserleriyle pek çok en iyi ekip, oyuncu, tasarımcı, koreograf ödülü alan topluluk sayısız yurtiçi turnenin yanı sıra Londra, Berlin, Amsterdam, Lahey, Sibiu, Jaffa, Lefkoşa, Gazimağusa gibi uluslararası turneler yaptı. Avrupa'nın en büyük tiyatro buluşmalarından biri olan Sibiu Uluslararası Tiyatro Festivali'nin ana tablosunda ilk yer alan, dünyanın seçkin tiyatrolarının davet edildiği İsrail'deki Jaffa Uluslararası Tiyatro Festivali'nin tarihinde, etkinliğe seçilen ilk Türk tiyatrosu oldu. 

Tiyatro Keyfi, yeni sezona Tuncer Cücenoğlu'nun 'Helikopter' adlı güldürüsü ile giriyor. Kemal Başar'ın yönettiği oyunda Metin Yıldız, Ercüment Aydın, Kerem Muslugil, Sinem Şenyurt, Mert Tosun ve Ata Gülmez rol alıyor. Topluluğun 'Cyrano de Bergerac', 'Bana Amy De' ve 'Öylesine Hikayeler' adlı yapımları, yeni sezonda da devam ediyor.

Tiyatro Keyfi Atölyeleri'nde ise teke tek ve az kişili gruplarda 9 ay süren çağdaş oyunculuk eğitimi veriliyor. Atölyelerden yetişenlerin topluluğun eserlerinde rol alarak profesyonelliğe Tiyatro Keyfi'nde adım atması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler: tiyatro keyfi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir