MAKALELER

Şirreti Evcilleştirmek - Moda Sahnesi

2023.02.27 00:00
| | |
3717

Şirretler şirreti Katherina'yı açlıkla, aşağılayarak, değer vermeksizin yola getiren Petruchio...

Bir Yerine Bin Cezayla Hakkından Geleceğim...

William Shakespeare'in yazdığı, Emine Ayhan'ın dilimize çevirdiği, Kemal Aydoğan'ın yönettiği, Moda Sahnesi yapımı " Şirreti Evcilleştirmek " ("The Taming of the Shrew") adlı  oyunda kostüm tasarımını Gamze Saraçoğlu, dekor tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını İrfan Varlı, afiş tasarımını Kardelen Akça üstlenmiş.

Öncelikle belirtmeliyim ki; Padua kentine varlıklı bir kızla evlenmek için gelen Petruchio'nun, adeta ' bir yerine bin ceza ' yöntemiyle uysallaştırıp, evcilleştirdiği Katherina'nın öyküsünün anlatıldığı oyun, son derece etkileyici bir biçimde, üstelik yeni bir soluk, nasıl desem taze bir renk, bir demet kır çiçeği rayihası katılarak kotarılmış harika bir komedi.

Melis Birkan, Timur Acar, Uluç Esen, Sedat Küçükay, Gürsu Gür, Elif Gizem Aykul, Yasin Yürekli, Çağlar Yalçınkaya, Ali Büyükkartal'ın son derece başarılı oyunculukları, Kemal Aydoğan'ın her zaman olduğu gibi o ' sözcüklerin, karakter ve olayların ruhuna inen '  üst düzey rejisi tam da William Shakespeare 'e yaraşır bir eserin ortaya konmasına neden olmuş.

Eflatun bir zemin üzerine yerleştirilmiş  yuvarlak bir yatak ünitesinden oluşan dekor ise, hiç kuşkusuz gerçek bir mücadelenin arenasını simgelemekte.Aykut Karatay imzalı oyun şarkısı da öyle.

Şirretler şirreti Katherina'yı açlıkla, aşağılayarak, değer vermeksizin yola getiren Petruchio ( Madem ' Aşk dansının fon müziği para "ydı.) rolünde Timur Acar harikalar yaratıyor.Çok rahat, çok sahici, inandırıcı bir oyun sergiliyor.Oynadığını yaşıyor sanki.

 

Cadaloz, çatal dilli, çaçaron, cehennem zebanisi, huysuz, aksi, kaba mı kaba Katherina yorumuyla Melis Birkan övgüyü hak ediyor.Grumio rolünde Uluç Esen de.

"Şirreti Evcilleştirmek " de sahne üstü trafiği, dekor, ışık, oyuncu performansları, kısaca her detay abartısız ve yerli yerinde.Hep söylediğim gibi, alışılmış piyasa beğenisinin ( duygu fakiri, bir o kadar da sabun köpüğü, diyebileceğim öyle çok piyes izlediğim oluyor ki ) dışında kalmaya özen gösteren Moda Sahnesi yine son derece güzel bir çalışmaya daha imza atmış." Şirreti Evcilleştirmek "i izlemenizi öneririm.Ve yine Moda Sahnesi yapımı " Eve Dönüşler ", " Hayat Seni Çok Seviyorum ", " Babamı Kim Öldürdü?" adlı oyunları da.
 

Anahtar Kelimeler: Şirreti Evcilleştirmek, Moda Sahnesi0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir