MAKALELER

Seyirci - KATS Sahne

2021.01.07 00:00
| | |
8373

KATS Sahne de bu uygulamayı hayata geçirdi ve www.tiyatronet.com adresinden oyunlarını seyircilerine sunmaya başladı...

SEYİRCİ: “Zamanı Bir Saat Gibi Tamir Edebilir misiniz?”

Korona salgınından sonra tiyatroların kötü günler geçirdiği son dönemde, sahnelerdeki gösterim tercihleri birer birer değişmeye başladı. Benim 2020 Ağustos ayında önerdiğim ‘sahneden canlı yayın’ ya da ‘sahneden çekilmiş oyunların dijital ortamda gösterime sunulması’ fikri gruplar tarafından bir aydır uygulanıyor. KATS Sahne de bu uygulamayı hayata geçirdi ve www.tiyatronet.com adresinden oyunlarını seyircilerine sunuyor. Tiyatro Şenay’ ın yeni oyunu ‘Seyirci’yi geçtiğimiz günlerde izleme şansını yakaladık. Kaan Erkam’ ın yazdığı Özdemir Çiftçioğlu’ nun yönettiği oyunda Onur Şenay tek başına sahnelere damga vuran bir performans ortaya koyuyor. 

Konu İstanbul’da saat tamir ederek hayatını kazanan bir ailenin enteresan hikayesine bizleri davet ediyor. Babasıyla birlikte saatlerin içine kendi hayatını yaşamaya çalışan bir insanın yaşamla olan boğuşmaları, psikolojik çatışmaları, içten içe bulunduğu ortamı yok etmeye giden dürtüsel arzuları oyunda karşımızda. Saatlerin arasına sıkışan hayatlar içinde hem Beyoğlu’nun kültürel değişim rüzgarına hem de bulunduğu şartlarla kendi sınırlarını belirleyemeyen bir insanın isyanına tanığız. Gözleri önünde hayata veda eden insanlara yardım etmeyi tercih etmeyen, her insanın kendi kaderini yaşaması gerektiğine inanan bu adam, ailesinin yavaş yavaş yok olmasıyla çevresinde artık tutunacak bir dal bulamaz. 

Özdemir Çitfçioğlu üçe böldüğü sahnede eskilerden kalan saatçi dükkanını olayların merkez noktası olarak belirlemiş. Dekorun çarpıcı biçimde gerçekçi noktada resmettiği görüntü oyunun can alıcı yeri. Onur Şenay’ ın gitgide psikopat bakış açısıyla yaşama umudunu kaybeden karakterini sahnede yaratımı müthiş! Oyuncu konu boyunca tek başına tek bir es vermeden rolünü canlandırmış. Yavaş yavaş çevresindeki insanlarla duygusal bağını kesen, elde edemediği her durum için derinden bunalıma giden karakter, kendisinden yardım isteyen kişilere el uzatmayarak cinayet mi işliyor, yoksa insanları kendi kaderinde olduğu gibi yalnız mı bırakıyor? Aile içinde yakalanmayan mutluluk, bir kadına duyulan platonik aşkla birebir benzerlik içinde. Saatler gibi zaman acımasızca akıp giderken, saat tamir ederek hayatını kazanan bu adam kendi zamanını tamir edemiyor. İntihara doğru adım adım yürüyen insanı psikolojik olarak olağanüstü biçimde başarıyla çözümleyen Onur Şenay, tek başına çok zor bir işin altından kalkmış. 

KATS Sahne, www.tiyatronet.com ‘ da ‘Seyirci’ nin gösterimlerini sürdürüyor. Çeşitli oyunların daha yer aldığı platformu takibe alınız. Oyunu mutlaka ajandanıza not edin! 

[email protected]

Anahtar Kelimeler: seyirci, kats sahne, Yaşam Kaya, Onur Şenay0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir