MAKALELER

Salaklar Sofrası - Oyuncu Tayfası

2008.04.02 00:00
| | |
4461

Francis Veber’in yazıp Özgür Bakar’ın sahneye uyarladığı Salaklar Sofrası adlı oyun, tiyatro izleyenlerini tadında bir komedi ile güldürüyor...

ransa’da ilk kez beyazperde de sinema severlerin karşısına geçen Francis Veber imzalı Salaklar Sofrası adlı yapıt, 7 milyon izleyici kitlesine ulaşarak büyük bir patlama yapmıştı. O dönem sinema eleştirmenleri tarafından da beğeni ile karşılanan Salaklar Sofrası, Türkiye’de ilk kez Gönül Ülkü / Gazanfer Özcan tiyatrosunda izleyenlere aktarılmıştı. Türk izleyenleri tarafından da büyük beğeni ile karşılanan oyun bu sefer Oyuncu Tayfası tarafından tiyatro severlere sunuluyor. 


   Oyuncu Tayfası, kurulduğu günden bu yana ortaya koyduğu performansla büyük beğeniler toplayarak yoluna devam ediyor. Francis Veber’in yazıp Özgür Bakar’ın sahneye uyarladığı Salaklar Sofrası adlı oyun, tiyatro izleyenlerini tadında bir komedi ile güldürüyor. Fransız burjuva yaşamına ağır eleştiriler sunan yapıtın Türkçe versiyonu da, aynı üslup çerçevesinde seyirciye aktarılmış. Veber’in acımasızca eleştirdiği aristokrat yaşantı, Oyuncu Tayfası’ nın elinde güzel bir komediye dönüşmüş. 
 
   Oyuncu Tayfası, Bahçelievler’de tiyatro hayatına devam eden ve ağırlığını gençlerin oluşturduğu bir grup. Daha önce sergiledikleri Roma Hamamı adlı oyunlarında ve devam eden gösterilerinde enerjileri aynı çizgide devam ediyor. Grubun genç yaş ortalaması da teatral anlamda umut verici. Oyunculuk alanında eğitim alan kişilerin büyük uğraşları ile bugünlere gelen grubun izleyenlerden destek görmesi çok önemli. Kitle olarak kendilerine özgü bir seyirci potansiyelini yakalayan Oyuncu Tayfası, düzenledikleri tiyatro günleri ile de büyük projelere de imza atıyor. 


    Salaklar Sofrası, Fransızca’dan Türkçe’ye yoğrularak oluşturulmuş. Oyunda, Güzel sevgilisiyle lüks bir yaşam süren Oktay Doğan ve arkadaşlarının en büyük eğlencesi çevrelerindeki ilginç ve saf insanları keşfedip onlarla bir akşam yemeği boyunca dalga geçmektir. Grup, çarşamba günlerini ‘Salaklar Sofrası Günü’ ilan etmiş ve her çarşamba toplanıp bu sofrada kendilerince eğlenmeyi adet haline getirmiştir. O güne katılmanın şartı ise oldukça basittir; herkes yanında bir salak getirecek ve en enteresan salağı getiren büyük ödüle sahip olacaktır. Zavallı saflar bu yemeğe katılma sebeplerini bilmeden sahiplerine keyifli ve eğlenceli saatler yaşatıp onları mutlu ederler. Salak biri olan Avni Senbul’u evine davet eden Oktay bu sefer durumun kontrolünü Avni'nin saflıkları yüzünden kaybeder ve her şey birbirine girer. 
 
   Oyunu yöneten Kerem Yılmaz, vodville karışık komedinin önünü açmak için şık bir ev ortamı oluşturmakla işe koyulmuş. Sahnedeki aksesuarlar ve ihtişam aristokrat yaşantıyı resmediyor. Oktay Doğan rolünde izlediğimiz Kerem Yılmaz, oyunun her karesinde kendisini hissettiriyor. Yılmaz, hem yöneten hem de oyuncu olarak oyuna baştan şekil vermiş. Şükriye Yılmaz’da Özge Zeybek son derece zayıf. Öncelikle rolünün psikolojik yapısını çözümleyememiş. Seyirci Zeybek’in sahnede sesini bile duymakta zorlanıyor. Avni Senbul’da Arif Kuru oyunun mihenk taşı. Salak olarak girdiği evde, evin içindeki çok bilmiş burjuva kişilere hayatlarının dersini veriyor. Kimin salak olup olmadığını muhteşem bir performansla aktarıyor. Oyunu sürükleyen bir rolle gösteriyi tamamlıyor. Ufuk Tuncer, Elif Kasapçopur, Y. Ferhat Kanat ekip içinde son derece başarılılar. Özellikle de Y. Ferhat Kanat’ın müfettiş karakterini yorumlaması abartısız olmuş ve Arif Kuru ile iyi bir ikili oluşturmuşlar. 
 
   Oyunun teknik kısmı da ekibin genç enerjisine ortak oluyor. Özellikle de ışık tasarımında Akın Yılmaz’ı kutlamak gerekli. Sahnenin her karesi onunla beraber ceriyan ediyor. Özellikle de tüm sahnenin konuyu özgün biçimde donatılması ve kör noktanın kalmayışı Yılmaz’ın ışık tasarımını bir gömlek üste çıkarıyor. Kostümde Beyza Birgen ve müzikte Emre Usta üzerlerine düşenleri yapmışlar. 
 
   Grubun çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Bahçelievler’de kurulan yeni sahnenin bazı eksikleri de Oyuncu Tayfası’nın hızına ket vurmuş gibi gözüküyor. Mükemmel donanımla açılan sahnenin ön kapısının olmayışı, seyircilerin arka kısımdan salona dahil oluşu çok büyük yanlış. Özellikle de Bahçelievler Belediyesi’nin grubun reklamını yapmaktan kaçışı yanlış üzerine bir başka yanlışı doğurmuş. Bu eksiklerin ve yanlışların bir an önce düzeltilmesi gerekli. Böyle mükemmel bir grupla yapılacak reklam, hem belediyenin imajını güçlendirir hem de semt sakinlerini sanatsal olarak bir üst seviyeye çıkarır. Aman dikkat!
 
   Salaklar Sofrası, kimliksiz bir yaşantı içinde hayatına devam eden burjuvaziyi komedinin gücü ile yerden yere vuruyor. Çarpık ilişki çemberlerinin açığa çıktığı Francis Veber imzalı oyun Bahçelievler Belediyesi Yeni Sahne’de gösterilerine devam ediyor. Müthiş güldürüyü kaçırmayın…

Anahtar Kelimeler: Salaklar Sofrası0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir