MAKALELER

Sahici İnsanlar Plastik Ölümler - Bab-ı Tiyatro

2009.02.06 00:00
| | |
2836

Türkiye topraklarında var olan 'töre' olgusunun insanları sürüklediği karanlık dünya, Bab-ı Tiyatro'nun penceresinden izleyenlere aktarılıyor...

Doğunun Acısından Kapitalizme Sunulan Eleştiri (Bab-ı Tiyatro / Sahici İnsanlar Plastik Ölümler)
 
Bab-ı Tiyatro teatral dünyaya farklı bir oyunla merhaba dedi. Türkiye topraklarında var olan 'töre' olgusunun insanları sürüklediği karanlık dünya, Bab-ı Tiyatro'nun penceresinden izleyenlere aktarılıyor. Grup yeni kurulmasına rağmen büyük bir işe imza atmış durumda. Doğu topraklarında yaşanılan töre yasalarının kaynağının neresi olduğu bugüne dek hiç tartışılmamıştı. Fakat “Sahici İnsanlar / Plastik Ölümler” oyunuyla ilk kez çağdışı olguların kaynağına iniliyor. Sömürü düzenin sürmesi gerektiğine inanan devletlerin 'töre' üzerinden sağladıkları menfi çıkarları gözler önüne getiriliyor. 
 
    Oyunun konusu doğudaki her hangi bir şehirde / kasabada / köyde geçmektedir. Okumak isterken, başına miras konunca zorla birileriyle evlendirilmek istenen bir kız… Kızın dünyasında kurguladıkları… Hayalleri, ümitleri… İstemediği hayat şartlarına kafa tutuşu… Kızla evlenmek isteyen insanların birbirleriyle olan çekişmeleri… Paraya tapılan bir sistem ve daha bir çok eleştiri oyunun ana unsurlarını oluşturmaktadır. Bu olaylar yaşanırken büyük şirketlerin insanlar üzerinde sömürü düzenini yerleştirmesi konunun bir başka önemli ayrıntısıdır. İnsanlar töre kanunları ile birbirlerini yok ederken, sermaye gruplarının o insanları sömürmesi tarihsel bir gerçekliliği ortaya koymaktadır. 
 
    Oyun başlarken büyük petrol şirketlerinin, dünyanın yerel bankası olduklarını iddia eden finans kuruluşlarının fotoğrafları geniş biçimde gösterilmektedir. Bab-ı Tiyatro savaş görselleri ile süslediği gösterisinde, doğu insanın kast sistemi gibi kalıbı kırılamayan bir çemberin içinde yoğrulurken nasıl yok edildiğine dikkat çekmiştir. Oyundaki görseller şu gerçeği ortaya çıkarmaktadır: Türkiye, Irak, Afganistan, İran, Filistin…vs kendi içinde 'töre' olgusuyla yaşantısına devam etmeye çalışırken, kapitalist gözü kan bürümüş kuruluşların esaretine doğru yol almaktadır. 
 
    Öykü bizlere çok sıradan olarak görünse de, küçük bir töre olayının ardında yatan toplumsal gerçekliliği tiyatro dünyasından tüm insanlara göstermektedir. Bugün halen Türkiye topraklarında realitesini koruyan konu, sapkın aile yaşantılarını da eleştirmektedir. Aslında konuda var olan özeleştiri bölümleri de insanların bu hayatı yaşamak istemediği, ama onlara sunulanla yaşamak zorunda oldukları gerçeğidir. İnsanlar iç dünyalarında, var olan sistemi istemedikleri aşikardır. Ama bu sisteme başkaldırı için ne yapmaları gerektiğini bilemedikleri için, büyük güçlerin oyunları oynamaya devam etmektedir: Emir / İtaat Etme / Boyun Eğme! 
 
    Bab-ı Tiyatro'nun kullandığı görseller öncelikle muhteşem organize edilmiş. Ve de oyunla beraber harika bir eleştirel sistem oluşturmuş. Olaylar yaşanılırken gösterilenlerle beraber Zeynep Kaçar'ın başarılı oyun yazarlığına da şahit oluyoruz. Yazan/Yöneten/Oynayan kimlikte izleyenin karşısına geçen Kaçar, oyunun bütün unsurlarını seyirciye hissettiriyor. Sade dekor kullanımı, yerinde seçilen kostümler ve doğu kültürünü ifade eden nesneler yönetenin başarısını ön plana çıkarıyor. Oyunun müziklerini yapan Toz ve Toz grubunu da kutlamak gerekli. Müziklerle oyunun bütününü anlamlandırıyor. 
 
    Mesut Yüce oyunda akrabasıyla kıyasıya mücadeleye girişen, kıza konan miras başkasına gitmesin diye aile içi evlilik yapmak isteyen sapkın kişiyi oynamakta. Mesut Yüce'nin Devlet Tiyatrosu'ndaki başarılı oyunculuğu burada da görülüyor. Oyunu baştan sona sürükleyen kişi. Sahnede önemli işler yapıyor. Ezgi Bakışkan, öykünün merkezinde duran karakterini doğal bir oyunculukla oynuyor. Çok başarılı. Zeynep Kaçar anne rolünde izleyenlerin karşısında. Ekibin başarısına ortak oluyor. Götay Tosun da anlatıcı rolünde iyi işler yapıyor. 
 
    Oyunda uyurken gerçekleşen 'özeleştiri' sahnesi bir kez daha gözden geçirilmeli. Anlatımın seyirciye ulaşmasında ve bedensel figürlerde sorunlar mevcut. Bu küçük eleştiri ile beraber gösteri, bugüne değin var olan önemli bir sorunu sadece gündeme getirmiyor. O sorunun kaynağına giderek çözüm için neler yapılması gerektiği seçeneğini bizlere sunuyor. Sahici İnsanlar / Plastik Ölümler'i sezon içinde mutlaka izleyin. İzleyin ki, kapitalist sömürünün hangi şartlarda bizleri esir aldığuna şahit olun.
 

Anahtar Kelimeler: Bab-ı Tiyatro, Sahici İnsanlar Plastik Ölümler0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir