MAKALELER

Sahi neden

2024.02.07 00:00
| | |
2018

Susmayı senden öğrendim anne. Hiç sesin çıkmadı. Her şeye tamamdın. Sen de haklısın. Tek bildiğin buydu.

Deniz Bulut'un yazdığı, Tuğçe Tanış'ın yönettiği, ışık tasarımını Muharrem Uğurlu, yönetmen yardımcılığını Pelin Koçak, reji asistanlığını Seda Keleş İnangu ve koreografi tasarımını Serap Üsküplü'nün, yapımcılığını Asmalı Sahne'nin gerçekleştirdiği, "  Hepimiz Sustuğumuz Yerden Yaralıyız " hüzünlü, lirik senfoni tadında bir oyun.

Oyun fotoğrafları Volkan Erkan imzasını taşıyor. Efekt kumandada Emre Özler, müzik yorumda  Noineo oyunun özünü yakalamışlar.

" Susmayı senden öğrendim anne. Hiç sesin çıkmadı. Her şeye tamamdın. Sen de haklısın. Tek bildiğin buydu. " 

Hemen belirtmeliyim ki, Dilek Uluer, Can Yılmaz, Güneş Sayın, Ezgi Yılmaz başarılı oyunculuklarıyla esere çok şey katmışlar.Bu önemli oyunu bize tiyatroya yaraşır bir biçimde sunan tüm ekibe teşekkürler.

Bir masa etrafında toplanmışlardı.Hepsi kendi yalnızlığındaydı, hepsi hasarlıydı ve hepsi birbirini kendi yaralarından tanıyordu.

Özenle hazırlanmış akşam yemeğinde bir araya gelmişlerdi. Şam fıstıklı anne köftesi, zeytin yağlı yaprak sarma, kırmızı şarap, şeftali suyu, salata...

"... yalnız bir çocuk büyümeyi kendi kendine öğrenir."

 Yedeklerinde söze dökülememiş duygular, bir türlü kapanmamış ağır hesaplar, bitmeyen misillemeler vardı.Hepsi de çocukluklarında ya da hayatlarının herhangi bir döneminde duygusal anlamda hasar görmüşlerdi.Hepsi yaralıydı...hepsi ökse ve yem, dahası her biri yek diğeri için etin içinde çevrilen keskin bıçaktı.

"...içimize içimize susmayı öğrendik."

Oyunu izlerken birden, nasıl oldu bilmiyorum Tennessee Williams'ın "The Glass Menagerie" piyesinden Tom ve Amanda Wingfield'ı hatırladım...onlar da mutsuzdu, onlarda hayal ve hayat kırıklıkları yaşamışlardı.

" İçimiz konuşamadıklarımızla dolu, ağırlığımız bundan anne." 

Deniz Bulut imzalı tekst oldukça başarılı ve izleyiciyi etkileyen, rejisöre, oyuncuya geniş imkanlar tanıyan bir eser.

Tuğçe Tanış tüm alt metinleri bulup, ustalıkla çıkartmış ve tekstin tüm iletilerini, en estetik, en doğru ve kusursuz  biçimde, sahneye taşımış.Dahası izleyiciye unutulmaz bir final hazırlamış.

Dilek Uluer yaşar kıldığı ' Zeynep ' karakterinde inandırıcı, sahici, doğal ve kelimenin tam anlamıyla dorukta bir performans sergilemiş.Yüz ifadesi, beden dili kullanımı son derece etkileyici.Özellikle, gözleriyle konuştuğu anlar, es'lere verdiği hayat kutlamayı hak ediyor.Can Yılmaz, travmalarla dolu, zor bir hayatı hiç aksaksız ele alıp, yorumlamış.

" Hepimiz Sustuğumuz Yerden Yaralıyız " sezonun 'en'leri arasında.İzlenmeli, bu başarı yürekten alkışlanmalı.

Anahtar Kelimeler: Hepimiz Sustuğumuz Yerden Yaralıyız0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir