MAKALELER

Sahi Kim Ki Bu Şahika

2023.06.23 00:00
| | |
4533

Geçenlerde Şahika Yıldız'ın kulis odasındaydık.Televizyon kanallarından da naklen yayınlanacak konseri vardı o akşam.

" Ben kukla değilim ..."

Geçenlerde Şahika Yıldız'ın kulis odasındaydık.Televizyon kanallarından da naklen yayınlanacak konseri vardı o akşam.

Kitle kültürünün yarattığı Şahika Yıldız'ın da kuralları, olmazsa olmazları, şımarıklık boyutunda yasaları mevcuttu. Kulis odasının sıcaklığı yirmi dört derece olacaktı mutlaka.On iki derecede soğutulmuş beyaz şarap, yedi adet beyaz havlu, hava nemlendiricisi, beyaz mumlar, beyaz yastıklar, ille de beyaz taze güller, papatyalar.Toza tahammülü yoktu.

Billur sesli Şahika Yıldız.Bülbül sesli Şahika Yıldız'dı o. Madonna, Shakira gibi Şahika da bir dünya star'ı değil miydi zaten ? Kendini diva ilan eden, kimi  divanelerden pek farkı yoktu aslında.Hayalleri uçsuz bucaksızdı.Hırsları da.

" Ben kukla değilim " dese de, alkol vurgunu günbatımlarında insan değil, imal edilmiş bir ürün olduğunu ayrımsardı hep.Para ve iktidar güçlerine karşı koyamazdı ki.Uydurma bir kazada hayatını kaybetmek de vardı.

Sustu.Susturuldu.Ağzı, gözleri, kulakları kapatıldı zorla.

Hem zaten Şahika bir insan değil, bir üründü sadece. Kostümünü kime giydirseler Şahika o olurdu.Kimse de sorgulamazdı bu durumu.Anlamazdı bile.

Manager Alican, asistanı Şevk nam- ı diğer Şevkiye, dansçıları, kuaförü, ağır ağdalı makyajı, güllü dallı tuvaletleri, derin dekoltesi, abartılı saç modeli, perukları, kostümlerini tasarlayan Bay Melon'u, korkuları, kaprisleriyle bir başınaydı Şahika Yıldız.Bakmayın siz onun şöhretine, afra, tafrasına yapayalnızdı.Kimsesizdi.Kimliksizdi.

Seyyal Taner'in Naciye'si kadar yalnız ve çaresiz.Asiye gibi zamanla düzene uymuş...eli kolu bağlanmış.

Tiyatro Oyun Kutusu yapımı " Kim Ki Bu Şahika " yı, Serdar Saatman yazmış ve yönetmiş.Aynur Mutlucan, Pelin Çelik, Mehmet Ergin, Burcu Durukan, Müslüm Aliyev, Emine Kara, Sertan Aygören başlıca rolleri, başarıyla paylaşmış.

Bu arada hemen belirteyim, Tiyatro Oyun Kutusu, bir defa daha son derece etkileyici dekor, ışık, kostüm tasarımlarıyla özenli bir esere imza atmış.

Oyun sonrası Serdar Saatman ile konuştuk.

Pınar Çekirge - "O Yüz", "Son Zenne", "Sekshop", "Ölü Kadınlar Diyarı", "Portakallı Kek", "Lav" ve şimdi de "Şahika"... yine önemli, ses getiren bir başarıya daha imza attın.Sahi kim bu Şahika ?

Serdar Saatman - Tam da içinde yaşadığımız dönemin oyunu olduğuna inandığım " Kim Ki Bu Şahika ?"  gerçekte vodvil yapısında yazıldı. Buna karşın neredeyse politik tiyatro diyebileceğimiz sloganları içermesi ile oldukça şahsına özgü bir yapıya ulaştı. Bu haliyle oyuna 'güldürürken sorgulatan' bir yapıda diyebiliriz. Kısaca söylemek gerekirse, erişmeye çalıştığım metne ulaştığımı düşünüyorum.

Pınar Çekirge - Atölye oyuncularınızla gerçekleştiriniz.Hepsi çok başarılı hele bir Bakan Alnıaçık, Bay Melon, bir Şevkiye, kuaför, maestro, Ümit, anne var ki....her oyuncu yaşar kıldığı karaktere sahip çıkmış.Yazar Serdar Saatman sonuçtan memnun mu ?

Serdar Saatman - Farklı meslek gruplarından birçok insanla tiyatro alanında çalışma fırsatı yakaladım.

Onların yaşam rutinlerinde çok önemli bir farklılık yaratan tiyatro sanatı, hiç kuşkusuz hayatlarında da çok büyük değişimlere sebep oldu. Asıl yapmak istedikleri mesleği seçmeleri, kariyerlerinde önemli sıçramalar, şehir değişiklikleri gibi majör farklar oluştu yaşamlarında.Burada bir insanın hayatına tiyatro yoluyla dokunmak benim eğitmen yanımın çok önemsediği bir şey. Tiyatronun eğitici görevlerinden biri de, hiç kuşkusuz onu eyleyen kişinin yaşamında yarattığı bu tür farklılıklardır aslında. Sanatının iyileştirici bir gücü olduğu şüphesizdir. Bunun amatör ya da profesyonel olmakla bir alakası yoktur bence. O nedenle de, öncelikle öğrencilerime sağladığım fayda beni çok mutlu ediyor. Rutin düzenleri devam ederken, yaşadıkları bu büyüleyici tiyatro gecesinin onlarda ki tezahürünü, bu anlattıklarımın ışığında düşünebilirsiniz.

Pınar Çekirge - Peki ya yönetmen Serdar Saatman ?

Serdar Saatman - Ben yönetmenden ve yazardan önce bir eğitmen olarak sonuçtan çok mutluyum.

Farklı meslek gruplarından birçok insanla tiyatro alanında çalışma fırsatı yakaladım öncelikle.Rejisör olarak, harika bir ekiple çalıştım. İlk meslekleri oyunculuk olmayan insanların profesyonel bir yaratıcı kadro ile (Tasarımcı, koreograf ve müzisyen) sahneledikleri oyun netice üstün bir başarı ile sahnelendi. Şu ana kadar beş gösteri yapan " Kim Ki Bu Şahika " günümüze dair çok önemli bir söz söylemektedir. Rejideki renkli yapı zaman zaman sizlerin arkasına gömülen bulanık bir hal almaktadır. Çok ünlü bir şarkıcının parlak yaşamının aslında sisler ve "acılar" arkasına saklanan yaşamını sergilemeyi amaçladım.

Pınar Çekirge -Peki ya, kim bu Şahika ?

Tiyatro dönemin yansımasıdır sözünü hep çok doğru bulmuşumdur. Elbette biz tiyatro sanatçıları içinde bulunduğumuz dönemin bir aynası olmak zorundayız. Ben de, bu oyunu yazarken günümüzden esinlendim. Tüm yaşananlardan...Şahika'da hayattan biri.Aramızda yaşıyor.

Serdar Saatman'ı dinlerken Ülker Köksal'ın " Dünyanın Yaşlı Çocukları " oyunundan cümleler geldi aklıma :

" Bazı insanlar kendilerini yalnızca bir şeye adarlar.Yazgılıdırlar.Yazgılarından kopamazlar.Tiyatrocular da böyledir işte." 

Serdar Saatman da onlardan biri.Ne güzel !

Anahtar Kelimeler: Serdar Saatman0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir